Доступному житлу в Україні бути!! Про це українці неодноразово чули від чиновників як нинішніх, так і колишніх. В 2015 році Кабінет міністрів України планує витратити 93 мільйонів 248 тисяч гривень на здешевлення іпотечних кредитів для категорії громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Відповідні дані вказані в таблицях до закону «Про Державний бюджет України на 2015 рік». ЗМІ вже назвали цю цифру крихтами, адже минулого року сума була значно вищою.
ЗАХМАРНІ ВІДСОТКИ – ОСНОВНА ПРОБЛЕМА ІПОТЕКИ В УКРАЇНІ
«Навіщо мені брати іпотеку в 500 тисяч гривень і виплачувати її 25 років, якщо я можу вкрасти цю суму та відсидіти у в`язниці лише сім років?», – жартують українці в Інтернеті. Жарти жартами, а ситуація з іпотечним кредитуванням в Україні – невтішна.
Якщо ти молодий спеціаліст, який не заробляє мільйони, або ж в тебе немає «за спиною» багатих батьків, то про квартиру ти можеш тільки мріяти. Ціни із року в рік зростають, а ставки за кредитами можна сміливо назвати одними з найвищих у світі.
Валютні кредити, після сумного досвіду, банки не видають взагалі, оскільки досі не можуть розібратися з існуючими позичальниками. Винен у всьому нестабільний курс валюти. Іпотечні кредити у гривні видають неохоче – надто ризиковано за нинішніх економічних умов. Проте, деякі банки все ж рекламують іпотеку.
Умови отримання – не прості. По-перше, позичальник повинен мати майно, яке він зможе віддати під заставу, як гарантію для банку. В іншому випадку, ніякий банк не погодиться ризикувати своїми грошима. По-друге, захмарні ставки. Для фізичних осіб середня – від 24% річних: чим вищий строк погашення, тим нижча ставка. Мінімальний строк – 1 рік. До того ж, перший внесок має бути не менше 30% від вартості квартири.
ІПОТЕКА В ЄВРОПІ
Для порівняння подивімось на ситуацію з іпотечним кредитуванням у Європі. Середня ставка в ЄС в рази менша – 3,5-5% річних, запевняють експерти ринку нерухомості. І це при тому, що європейські зарплати суттєво вищі за українські.
У Європі впевнені, що низькі ставки за іпотечними кредитами вигідні для економіки держави. Вони приваблюють громадян і таким чином влада стимулює розвиток ринку нерухомості та, як наслідок, економіки країни.
ДЕРЖАВНІ ПРОГРАМИ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ В УКРАЇНІ
В Україні також стимулюють ринок іпотечного кредитування. Проте умови значно відрізняються від європейських. Полегшити навантаження за кредитами допомагає Державна іпотечна установа (ДІУ), яка займається рефінансуванням певної суми відсотків за кредитом. Це відбувається за рахунок власних та залучених коштів. Цього року установа співпрацює з 14 банками, так зазначено на офіційному сайті. До того ж, середня ставка за умови співпраці з ДІУ – від 16,3% до 18% річних та біля 1% – разова комісія. Перший внесок від 25%, залежно від банку.
« Громадський ревізор» вирішив перевірити чи дійсно працює програма. Значна частина телефонів, зазначених на сайті ДІУ – не дійсні, довелося самостійно шукати телефони. В одинадцяти банках нам підтвердили – програма діє. Ще дві фінустанови повідомили, що на даний момент призупинені всі програми іпотечного кредитування. Та в одному банку нам сказали, що іпотеку за підтримки ДІУ отримати можна, щоправда назвали ставки значно вищі, ніж ті, що обіцяє установа.
Номінально існують в Україні і державні програми «доступне житло» – «30/70», «13/3» та пільгове кредитування молоді.
Програма «30/70» передбачала компенсацію від вартості житла державою. Тобто при купівлі квартири громадянин мав сплатити 70% вартості – решту держава. Для цього покупцеві необхідно бути на обліку в державній черзі на покращення житлових умов. Проте минулого року програму призупинили – через урізання держбюджету.
Програма «молодіжне кредитування» передбачає пільгові довгострокові кредити для молоді, а саме для людей віком до 35 років. Кредит надається молодим сім’ям та одиноким громадянам на будівництво житла терміном до 30 років. Минулого року на реалізацію цієї програми виділили 80 мільйонів бюджетних коштів. Проте весною сума була урізана до майже 25,9 мільйонів.
Програма 13/3 передбачає здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Тут основну частину відсотків, нарахованих банком рефінансує держава. Тобто,громадянин, який став учасником програми, сплачуватиме лише 3% річних, решту – 13% компенсує держава. Майже як в Європі. Минулого року до урізання бюджету на реалізацію програми закладалося 300 мільйонів гривень. Потім сума зменшилась до 110,2 мільйонів.
У Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву казали, що цієї суми вистачить, аби розрахуватись з громадянами, які вже стали учасниками програми. Проте цікаво куди ділись ці кошти? Адже, в 2015-му Кабмін знову таки планує виділити гроші. Щоправда, ще трохи менше - майже 93 з половиною мільйони гривень. А у фонді «Громадському ревізору» повідомили – цієї суми вистачить, знову таки, лише на розрахунки з боргами.
«Такі обсяги фінансування програми здешевлення іпотеки у Державному бюджеті на 2015 рік дозволяють в повній мірі здійснювати часткову компенсацію відсотків за договорами, укладеними в рамках цієї програми у попередні роки. Втім, на жаль, передбачених коштів недостатньо для укладання нових договорів», - повідомилинам впрес-службі «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву».
ІПОТЕКА НАМ ТІЛЬКИ СНИТЬСЯ
Отже, враховуючи ціни на житло, середні зарплати молодих спеціалістів і ситуацію з іпотечним кредитуванням в країні, можна сказати одне – про доступне житло залишається тільки мріяти.
До речі, несприятливі умови іпотечного кредитування впливають на демографічну ситуацію в країні, запевняють фахівці. Адже, чимало молодих сімей відмовляється народжувати дітей через відсутність належних житлових умов. Аби зібрати повну суму середньостатистичному українцеві потрібно близько 15 років, підраховують експерти. А в умовах економічної кризи ще більше.
Якщо ж ви не бажаєте так довго чекати, єдиний вихід – розстрочка від забудовника. Це безвідсоткові кредити на квартиру. Щоправда здебільшого вони короткострокові – до моменту введення будинку в експлуатацію. «Громадський ревізор» вирішив дослідити, які умови для інвесторів пропонують забудовники Броварів та чим взагалі «дивуватиме» ринок нерухомості броварчан. Детально про це, читайте вже в наступному номері.
