Старе місто вже не перший рік потерпає від підтоплень. Одна з причин – засмічення зливових каналів. «Громадський Ревізор» вірішив розібратися в суті проблеми
Якщо ви живете в приватному секторі та ще й в старій частині міста, то чудово знаєте увесь перелік проблем, які можуть спіткати на шляху до ідеального маєтку мрії. Перша і, напевно, найголовніша – це канали. Застійна вода та сміття. У спекотний день сморід стоїть неймовірний. Але чи завжди так було?
Гнітючі метаморфози
Великий відсоток каналів у Броварах природного походження. Ходять чутки, що раніше у них навіть була джерельна чиста вода. Канали беруть свій початок з прилеглих сіл Пухівки та Зазим’я. В ході забудови міста струмки вирішили не закопувати, а використовувати для природного контролю рівня води у місті. Водночас прокопали ще декілька штучних траншей та вирили озеро для стоку поруч із залізницею.
З часом забудов з’являлось все більше, до того ж заповзятливі броварчани самовільно розширювали кордони своєї приватної власності, тим самим перекриваючи вільний рух води. Далі – гірше. У воді масово почало з’являтися сміття. То недогризок пропливе, то пляшка, а то і обгортка від морозива. А найбільш винахідливі навіть вивели в канали каналізацію, аби не платити за викачку. І якщо 20 років тому ще хтось займався самостійною їх розчисткою, то зараз це нікому не потрібно. «Раніше у кожного вдома була сапка метра чотири завдовжки. І за необхідністю швиденько прочищали свої ділянки від бруду та сміття,– згадує пенсіонерка Валентина Іванівна,– а тепер деякі навіть не спроможні донести недопалок чи пусту пляшку до смітника. Все викидають до води».
Та й озеро, разом із залізницею віддали районній адміністрації, а ті не дуже переймалися нюансами його очистки, тому вже за кілька років очисна споруда перетворилася на жахливе болото. І, звісно, для виконання своїх першочергових функцій фільтрації води з каналів більше не підходить.
Нагальні проблеми
Проблема прочистки каналів постає дуже гостро кожен рік. Восени канали забиваються листям та дощовою водою, взимку льодом, навесні – талим снігом, а влітку через забруднення та «цвітіння» води сморід такий, що хоч не підходь. Виникає логічне запитання: чому б не прокласти до кожного каналу бетонні лотки та не встановити системи відкачки води? І тут треба розуміти, що такий «апгрейд» коштує кругленьку суму, якої у міському бюджеті наразі немає. Відтак співробітники КП «Бровари-Благоустрій» намагаються вичищати канали власними силами. Втім, якщо раніше для розчистки траншеї можна було застосовувати спецтехніку, то зараз комунальникам доводиться робити це вручну. Та й власники будинків не дуже привітно впускають до себе робітників. Мовляв, всю городину перетопчуть, а користі ніякої.
Але, навіть незважаючи на супротив з боку броварчан, комунальні служби кожен сезон виконують роботи з розчистки. «Чистимо канали ми регулярно. Навіть у зимовий період, коли є можливість, розчищаємо від льоду. На сьогоднішній день прочистка всіх відкритих та закритих лотків у Старому місті завершена на 95%. Наступна розчистка буде проводитись за необхідністю»,– повідомив заступник директора КП «Бровари-Благоустрій», Володимир Добровольський.
Методи вирішення
Роботи комунальників не залишаються непоміченими громадою. Місцеві жителі підтверджують – канали прочищають. Але хіба ж це вихід? «Так, канали чистять регулярно. Постійно бачимо екскаватори на вулиці. Але цього недостатньо. Вже не перший рік обіцяють покласти бетонні лотки до каналів, але все ніяк. Вода застоюється, постійно з’являються в ній пусті бляшанки та обгортки. Це люди в нас такі «сумлінні». А як дощ, то взагалі всією вулицею плаваємо у воді»,– жаліється Людмила, власниця будинку по вулиці Леніна.
Комунальники погоджуються. Канали – це не сучасне вирішення проблеми. Але на побудову централізованої зливової каналізації з електричними насосами та очисними спорудами потрібно багато часу та коштів. «Зараз тривають роботи по вулиці Київській. Там будують централізовану зливову каналізацію. Це значно зніме навантаження з каналів, але цілком проблему, звісно ж, не вирішить»,– зазначає Володимир Добровольський.
Наостанок хотілося б зазначити, що у нинішніх реаліях єдиний можливий профілактичний засіб від підтоплення – розчистка зливових каналів. Тому, потрібно бути свідомими та розуміти важливість їх значення для міста, не заважати комунальникам виконувати свою роботу, та не засмічувати сторонніми предметами.
Маргарита Струтинська