Давно існує твердження, що картковий борг – це святе, а віддати його – справа честі для справжнього чоловіка. А як же борги комунальні? Чи такими вже обов’язковими для броварчан є розрахунки за комунпослуги – дізнавався «Громадський Ревізор»
РЕАКЦІЯ НА ПОПЕРЕДЖЕННЯ
Коли в поштовій скриньці разом з поточними нарахуваннями з’являється претензія від комунальників з посиланнями на закони та попередженням про штрафні санкції – як реагують мешканці?
Варіантів не так вже й багато – або мерщій витрушувати скарбничку та стрімголов бігти до найближчого банку з платіжками, або … нічого не робити.
«Ну, не можу я заплатити за квартиру! Не можу, не маю чим! І що ви мені зробите?! З квартири ж не виселять, а за світло я плачу, бо відрізать можуть…», – захлинається емоціями один зі «злісних» боржників, з яким ми намагалися поспілкуватися.
Не виправдовуємо, але його, як мінімум, жаль. Зовсім інше ставлення до боржників, у яких і з доходами все більш-менш склалося, і майна вистачає.
«Бувають випадки, коли ми приходимо до боржників у квартиру і починаємо говорити про те, що подаємо до суду за борги, тут же виносять гроші, і немаленькі. Пояснюємо, що заплатити повинні господарі особисто, ми ж не беремо гроші в руки. Одного разу мешканці мотивували борги тим, що ніколи в чергах стояти, по інтернету розраховуватись не вміємо», – ділиться «пригодами» співробітник ЖЕК №3 Анатолій Іванович
МЕТОДИ ВПЛИВУ
Як не крути, а останнім часом комунальники поставлені в такі умови, що окрім як просити та закликати до свідомості, майже нічого і не можуть.
«Навіть в суди відтепер подавати проблематично, адже кожна позовна заява коштує близько 600 грн., яких ЖЕК просто не має. От і ходимо по квартирах, умовляємо, нагадуємо про відповідальність. А що ще можемо зробити?» – як один розводять руками начальники ЖЕКів.
Дійсно, без рішення суду більше нічого й не зробиш. А якщо ухвалу все ж винесено, очікуйте на візит державних виконавців.
«На сьогодні ми маємо в роботі близько 30 рішень суду. В основному це за борги по «Броваритепловодоенергії». Щотижнево проводимо виходи, описуємо майно,накладаємо арешт, в крайніх випадках проводимо конфіскацію. Але в основному вже після накладення арешту, люди знаходять гроші і розраховуються», – каже заступник начальника Броварської виконавчої служби Дмитро Сдобняков.
У разі несплати більше двох місяців поспіль, в очах комунальників громадянин стає «рецидивістом», і йому направляють претензію. В ній міститься нагадування про обов’язок власника житла своєчасно вносити плату та посиланням на відповідні норми законодавства. Далі мешканцеві пропонують погасити заборгованість протягом певного терміну, інакше на нього чекає судова тяганина та інші бюрократичні «принади».
Враховуючи, що судовий збір чималенький, сума, від якої «стартують» ЖЕКи при подачі позову до суду на примусове стягнення боргів – 3 тис. грн., найбільший боржник, з яким доводилося працювати останнім часом заборгував 12 тисяч гривень.
Публічно поки що нікого не «виховували», хоча колись звучали думки про те, що варто вивісити на міських біг-бордах списки найбільших боржників, аби все місто знало своїх «героїв». Своєрідні «дошки ганьби», щоправда, періодично влаштовують деякі ЖЕКівці.
«Ми вивішуємо на під’їздах списки боржників разом з текстом досудового попередження. Не можу сказати, що дуже допомагає, але інколи все-таки діє»,- каже начальник КП «ЖЕК-5» Ігор Громовий.
ПРИЧИНИ ЗРОСТАННЯ БОРГІВ
Усі, з ким нам довелося спілкуватися у процесі підготовки статті, на питання про основні причини невпинного збільшення боргу мешканців, перш за все говорять про економічну складову. Люди зараз поставлені в такі умови, що потрібно вибирати – чи оплатити комунальні послуги, чи прогодувати сім’ю. Ця категорія людей, на жаль, найбільш чисельна. Порадити їм можна тільки одне – намагатися оформити субсидію, тим паче, що справа ця зараз не така вже й клопітна.
Інша категорія – «оптимісти», які сподіваються на те, що рано чи пізно борги їм спишуть, або ті, хто забуває, або «забиває» на певний термін оплати послуг. Таким наша порада – не накопичуйте борги, аби потім не збирати в екстреному режимі гроші на погашення квартплати.
Хочеться також нагадати, що розраховуватися за той же вивіз сміття ЖЕКи повинні щомісяця. Тому перш, ніж скаржитися на гори біля сміттєвих баків, згадайте, чи оплатили ви в цьому місяці всі квитанції.
А наостанок, хотілося б закінчити фразою, яка цього разу теж буде досить доречною: «Ревізор» рекомендує усім броварчанам вчасно сплачувати за комунальні послуги і буде усім нам затишок та чисте довкілля!
Олена Марченко