Останнім часом вся Україна обговорює підвищення тарифів на комунальні послуги. Нові платіжки почнуть майоріти захмарними цифрами вже за місяць. Пенсіонери хапаються за голову, середній клас зайняв очікувальну позицію, бюджетники – розгублені. Уряд зі свого боку розповідає про нову формулу субсидій, за якою мало не половина населення зможе економити на комунальних платежах.
Хто отримує допомогу від держави і як її оформити за новими правилами, вже придумали у Мінсоцполітики. Цього тижня у газеті «Урядовий кур’єр» з’явилася постанова Кабміну №106 від 28 лютого 2015 року «Про удосконалення порядку надання субсидій».
Отож, для отримання «знижки» за новими правилами треба лише два документи – заява та заповнена декларація.
ЗАОЩАДЖУЄМО СІМЕЙНИЙ БЮДЖЕТ
1 крок. У середині квітня українці отримають бланки заяви та декларації для оформлення пільг.
2 крок. Заповнюємо заяву та декларацію, де вказуємо сукупний дохід осіб, які прописані в квартирі принаймні рік. Чиновники обіцяють, що у поштовій скриньці мешканці знайдуть коротку інструкцію щодо правильного заповнення документів.
3 крок. Відносимо особисто чи надсилаємо поштою документи до органу соціального захисту за місцем проживання (м. Бровари, вул. Гагаріна, 18, каб. 101, 105).
4 крок. Для нарахування субсидії органи соціального захисту перевіряють внесену вами інформацію через Державну фіскальну службу.
Тож будьте свідомими, адже громадянин буде нести відповідальність за подані відомості про доходи та майно. Якщо дані виявляться неправдивими чи неповними, у подальшому доведеться розпрощатися із компенсаціями та повернути гроші, виділені на субсидію у подвійному розмірі.
ЗАКОНОДАВЧІ НОВАЦІЇ
Відтепер, при призначенні субсидії буде враховуватися тільки «чистий дохід» членів сім’ї. Тобто, заробітна плата без урахування податку з доходу фізичних осіб.
До того ж, розраховувати на зниження «комуналки» зможуть навіть орендарі, які не зареєстровані на житловій площі, проте фактично проживають та офіційно оплачують комунальні рахунки.
Також отриманню субсидії тепер не завадить майновий стан претендента. Зокрема, скасували такі перепони на шляху до зменшення комунальної плати:
наявність двох житлових приміщень чи двох автівок;
здача в оренду житлового приміщення;
здійснення покупки товарів, робіт та послуг (у тому числі оплата медичних послуг та навчання) на суму понад 10 прожиткових мінімумів.
Не стануть на заваді і особи працездатного віку, що не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні, які проживають у помешканні.
Тож, відтепер єдиною перепоною, окрім значних прибутків, може стати здійснення одноразової покупки на суму понад 50 тис. гривень.
АВТОМАТИЧНИЙ РЕЖИМ
Згідно з новаціями Уряду, субсидії призначатимуть не лише на період опалювального сезону, а на весь рік.
Крім того, якщо розмір доходів сім’ї за рік залишився незмінним, пільги подовжать автоматично. Втім, у разі зміни розміру прибутків, зазначених у декларації, заявник зобов’язаний у місячний термін сповістити про це органи соцзахисту.
Як і раніше грошей ніхто на руки не отримуватиме. Всі кошти перераховуватимуть підприємствам, які надають послуги. Звернутися за отриманням субсидії можна протягом року у будь-який зручний для споживачів час. Пільги оформлюють на власника особового рахунку.
СУМНІВНА ЕКОНОМІЯ
Раніше на субсидії виділяли до 2 мільярдів гривень щороку. Відтепер ця сума зросла більш, ніж удесятеро. Парламент виділив на компенсації комунальних послуг 13 мільярдів гривень. Ці гроші зможуть допомогти 4–5 млн домогосподарств. Проте, ймовірно, що багатьом не вистачить.
Водночас підвищення тарифів разом із ударом по українцям, неабияк навантажить державний бюджет. Тож, окрім того, що населення стане більш заощадливим, очевидних зисків катма. А ось недоліків вистачає.
Передусім нова система нарахування субсидій небезпечна появою зловживань. Адже посадовці отримають в своє розпорядження величезні кошти. Через градус корумпованості вітчизняного бюрократичного апарату, призначення пільг може перетворитися на нову годівницю для українських чиновників.
Можливі зловживання і з боку населення. За підрахунками того ж уряду, 70–80% зарплат знаходиться «у тіні». Напевно, більшість співробітників, які отримують зарплату у конвертах, не погребують субсидією, попри реальний розмір доходів.
МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА?
Міністр соціальної політики Павло Розенко вже охрестив нову систему субсидій «революційної».
Було б непогано, якби його слова не виявилися пророчими. Бо, немає сумніву, що вже у середині квітня українці, побачивши «шокуючі» платіжки, масово кинуться оформлювати субсидії. Адже в них просто не буде іншого варіанту – грошей нема. Потребуватимуть допомоги, без перебільшення, мільйони родин.
В броварському відділі соцзахисту оформленням субсидій займається з десяток співробітників і навіть зараз є великі черги. На відміну від мегаполісів, в нашому місті не такі великі зарплати, тому субсидій потребуватиме ще більше людей. А це підвищить навантаження на працівників соціального захисту у рази.
Постановою №106 Кабмін збільшив граничну чисельність співробітників підрозділів з питань соцзахисту населення на 1204 працівника. При цьому штат розширили лише у п’яти областях Східної України. Тож, як державні структури в інших регіонах впораються із валом документів, поки залишається загадкою. У будь-якому разі обіцянки оформлення субсидій протягом 10 днів для всіх бажаючих здаються принаймні несерйозними.
Ігор Латунський