За один рік в Київській області Держземагентство видає 60 тисяч документів дозвільного характеру, Держархбудінспекція – 20 тисяч, а Держреєстр, важко уявити, 200 тисяч. При цьому, корупційний обіг коштів у цих структурах обчислюється цифрою у 200 млн гривень. Проте є надія, що ця гідра може бути подолана в недалекому майбутньому. Принаймні, так вважають засновники проекту «Стоп корупції у Київській області».
18 квітня його ініціатори презентували своє бачення, як можна подолати хабарництво в таких структурах, як Держземагентство, Державна архітектурно-будівельна інспекція та Державна реєстраційна служба. Були названі конкретні приклади корупційних проявів та стратегія, за допомогою якої можна буде, якщо не викорінити це явище, проте зробити його не таким кричущим.
КОМПАНІЇ-ПОСЕРЕДНИКИ НАКРУЧУЮТЬ ЦІНИ У 1000%
Основа хабарництва у земельних питаннях – наявність так званих компаній-посередників, які пропонують свої послуги і вимагають за них чималі кошти. «Ми порахували, що по Київській області таких компаній-«прилипал» приблизно 400. Реально працюють з них 200. Причому корупційний сбір – 200 мільйонів гривень, а можливо й більше. Такі компанії працюють з рентабельністю у 300, 500 чи навіть 1000%», – заявив перший заступник голови КОДА Лев Парцхаладзе.
Що ж це за компанії такі? Наведемо приклад. Приміром, вам необхідно отримати земельний паспорт. Для цього ви йдете у Держземагентство, де вам пропонують 3 компанії, які за певні кошти можуть обміряти вашу земельну ділянку. Причому агентство згодне приймати детальний план вашої ділянки, якщо його зробить виключно одна з цих компаній. І тут ви чуєте, що це коштує 10–12 тисяч гривень. Вам нічого не залишається, як погодитися на такі ціни, адже альтернативи немає, а документи робити потрібно.
Лев Парцхаладзе стверджує, що реальна вартість таких робіть коливається до 1000 гривень, тому пропонує створити у кожному районі області комунальні регіональні компанії, які будуть надавати ті ж послуги, що й «прилипали», тільки за державними цінами. «Таким чином буде створена конкурентна середа, в результаті чого споживач, по-перше, зможе обирати, чи звернутися до приватної компанії, чи до державної. А по-друге, компанії-посередники припинять наживатися на людях. Це як і з нотаріусами – є державні, а є приватні, і ви обираєте самі, до кого звернутися», – зазначає він.
Часто засновниками таких компаній виступають родичі керівників державних структур. Зокрема, з 200 посередників, які були перевірені у рамках проекту, у 20 існують родинні зв’язки з представниками місцевої влади.
ОСУЧАСНЕНІ ЦЕНТРИ НАДАННЯ ПОСЛУГ
Іншої ініціативою є створення сучасних Центрів з надання адміністративних послуг. Наразі подібні структури працюють вже у деяких містах, зокрема і в Броварах. Однак на сьогодні вони надають послуги виключно з питань отримання дозвільних документів. Засновники проекту пропонують розширити коло питань. Щоб у ЦНАПах можна було отримати послуги від паспорту до реєстрації дитини. Бажано, щоб була електронна черга, яка би виводилася на електронне табло. До того ж треба, щоб структура була прозорою у прямому значенні слова. Аби не виникало бажання вимагати хабар.
Броварам пощастило, наше місто разом із Васильковом та Києво‑Святошинським районом потрапило у першочерговий список, де такий осучаснений центр може з’явитися. Згідно планів «Стоп корупції у Київській області», вони повинні відкритися до кінця поточного року.
Міський голова Броварів, коментуючи цю інформацію, зазначив, що такий центр в місті був створений одним із перших в області і діє з 2007 року, однак послуги, які надаються у ЦНАП, дійсно будуть розширятися. «Згідно законодавства, справді, буде розширений перелік послуг. На сьогоднішній день, крім надання дозвільних рішень органів місцевого самоврядування, в нас вже працює надання дозволу Держкомзему. Додатково буде паспортний стіл, послуги РАГСу і реєстрація майнових прав. Але є велика проблема у користуванні картотекою, тому що її немає в електронному вигляді. Проте я думаю, що найближчим часом ми їх всі (нові послуги – ред.) запровадимо і ефективність буде дуже висока», – зауважує Ігор Сапожко.
З інших цікавих ідей, які прозвучали на презентації, можна відмітити запуск до 1 вересня 2015 року геопорталу Київської області. На ньому кожен бажаючий зможе отримати інформацію щодо будь-якої земельної ділянки, її призначення та власника. Такий портал повинен унеможливити ситуації, коли, наприклад, на земельній ділянці, на якій за планом повинен будуватися приватний будинок, виростає багатоповерхівка. А вже заднім числом за певну суму грошей змінюється її цільове призначення.
ЗНАННЯ ЗАКОНІВ ЗБЕРЕЖЕ ГРОШІ
Для підвищення знання законів з боку громадян, ініціатори проекту планують проводити в районних центрах безкоштовні семінари за участю юристів. Адже незнання законів часто призводить до того, коли людина вважає, що простіше дати хабар і отримати всі необхідні документи. У Броварах такий семінар вже відбувся 22 квітня цього року.
Аби напрацьована стратегія не залишилася у стінах Київської ОДА, ініціатори проекту планують проводити виїзні круглі столи. До кінця травня вони будуть проведені у найбільших містах Київської області, зокрема і в Броварах.
Підсумовуючи, хочеться сказати, що слово «корупція» вже набило оскомину. Безліч гарних ініціатив так і залишилися просто словами. Хочеться вірити, що озвученим ідеям, чи хоча б частині з них, таки знайдеться застосування у реальному житті.
Анна Межова