Напевно, кожен броварчанин і принаймні кожен другий гість міста був в центральному парку міста. Які враження викликає у Вас парк? Чи хотіли б Ви ще раз до нього повернутись? А тепер уявіть, що в парку будуть чудові рівні доріжки, зручні лавочки, сучасне освітлення і ще багато чого… Якими будуть Ваші відповіді тепер?
Якщо згадати минулий рік, то саме тоді був розроблений проект капітального ремонту парку «Перемога». Тоді ж було оголошено тендер, що так і не відбувся. Журналісти «Громадського Ревізора» слідкують за ситуацією із ремонтом парку від самого початку і тепер, нарешті, можуть привітати броварчан із тим, що робота зрушила з «мертвої» точки. Тому сьогодні ми не будемо знову вдаватися в подробиці що саме буде зроблено в парку і як він буде виглядати після оновлення, а сконцентруємо свою увагу на довгому шляху погодження проекту в усіх інстанціях.
ЧОМУ САМЕ ПАРК?
Неабияку роль в підтримці цього проекту зіграв депутат Київської обласної ради від Броварів Роман Сімутін, який шляхом довгих перемовин домігся співфінансування проекту на рівні держави.
«Коли я став депутатом обласної ради, то мене дуже зацікавили механізми, завдяки яким я зможу фінансово допомогти рідному місту за кошт держави. Я з’ясував, що ми щорічно сплачуємо 5% податку до області, що дорівнює 250 мільйонам гривень. І з цих коштів за останні десять років Бровари не отримали жодної копійки. Тому я почав шукати шляхи, завдяки яким ми б змогли використати ці кошти для міста», – розповідає Роман Сімутін, депутат Київської обласної ради.
На кінець 2015 року у міста було близько дев’яти готових проектів. Серед них і дороги, і спортивні об’єкти, і зони відпочинку. Хотілося б зазначити, що департамент, з яким вирішив співпрацювати Роман Вікторович, має дуже чіткі обмеження у своєму переліку об’єктів, що можуть бути відремонтовані на умовах співфінансування. Здебільшого, це інвестиційно-привабливі об’єкти, що не потребують особливих фінансових вкладень.
Для прикладу, за школи і дитячі садочки фонд береться лише при умові 90-відсоткової готовності об’єкту. Найбільш реальними об’єктами, що могли потрапити під програму виявилися парк «Перемога», басейн «Хвиля» і спорткомплекс «Металург». Але вже на першому етапі «Металург» і «Хвиля» зазнали фіаско через свою велику вартість і інвестиційну непривабливість. Таким чином, парк «Перемога» виявився єдиним об’єктом, що може бути частково профінансований за рахунок держави.
ЗАВЖДИ Є ТІ, ХТО ПРОТИ
До Фонду регіонального розвитку щороку подається близько 80-ти проектів з усієї держави і затверджують з них не більше 20-ти. От і цього року одним із цих «щасливчиків» стало наше місто. Проект пройшов всі перевірки і був затверджений, як той, що ймовірно буде профінансований з державного бюджету. І не на 10-15 відсотків, а на цілу половину! А це не багато не мало – 9 мільйонів. Справа за малим – перед проведенням тендеру і виділенням коштів депутати міської ради повинні затвердити цей проект. Здавалося б, звичайна формальність. Ну хто буде відмовлятись від 9 мільйонів, що самі ідуть до тебе? Та виявилось, що все не так просто. Принаймні, на думку деяких депутатів.
Проти прийняття рішення – фракція «ДемАльянсу». Ї Ї голова Аліна Дяченко і однопартійці закликали депутатів не підтримувати даний проект і не погоджуватись ані на співфінансування, ані на проект ремонту парку. Аргументів в неї декілька. Починаючи з відсутності відкритих громадських обговорень і завершуючи тим, що даний проект зараз «не на часі». Але давайте подумаємо логічно. Термін експлуатації плитки, що зараз знаходиться в парку – 25 років максимум. Закладена вона була ще за часів створення парку – тридцять років тому. Тобто, термін її використання вже давно збіг, про що свідчить і її стан.
«Ви зрозумійте, якщо не прийняти зараз це співфінансування, то років через п’ять нам все-одно доведеться ремонтувати парк. І тоді вже стовідсотково за кошти міського бюджету. Та й вартість його за п’ять років скоріш за все зросте на декілька мільйонів», – намагається достукатись до здорового глузду депутатів Роман Сімутін.
ВИРІШАЛЬНЕ ГОЛОСУВАННЯ
«Якщо ми зараз, після таких довгих перемовин не підтримали б такий проект, то з нами ніхто надалі не погодився б працювати. І ніякого співфінансування на будівництво шкіл та садочків, стабдотацій з держави нам більше було б не отримати. Кому потрібні такі партнери, що в останній момент розривають домовленості?» – додав в приватній розмові з нашим журналістом Роман Вікторович.
Тобто, проект парку був, як лакмусовий папірець. Такий собі показник, яку насправді мету переслідують місцеві депутати. Чи справді вони хвилюються за місто, чи лише плетуть політичні інтриги. Дякувати Богу, але депутатів, які дійсно переймаються проблемами міста в нас виявилось більше, ніж політичних гравців. Проект підтриманий і на місцевому рівні, і на рівні держави, бо одразу після сесії, в минулий четвер, 28 квітня, на засіданні в Мінрегіонбуді остаточно затвердили план по співфінансуванню.
Тепер вже діло, як то кажуть, піде веселіше. Зараз триває підготовка до тендеру, що буде проводитись через систему державних закупівель і вже у червні-липні місяці планують розпочати роботи. Налаштовані всі дуже оптимістично. Якщо заплановані роботи будуть відбуватись згідно плану, то вже до кінця року ми отримаємо сучасний парк, не гірший, а то й кращий, ніж у Бучі.
ГАРМОНІЯ В УСЬОМУ
За словами деяких депутатів від «Самопомочі», якщо проаналізувати, які проекти реалізуються у Броварах і на які об’єкти виділяють найбільше фінансування, то можна зрозуміти, що для нашого міста пріоритетними є парк, дороги, шляхопровід. Тобто більше уваги ми приділяємо зовнішньому вигляду міста, ніж добробуту його людей. То чи на справді це так, запитали наші кореспонденти у обласного обранця?
«Я вважаю, що будь-яке місто повинно розвиватися за двома напрямками: аби бути сприятливим для розвитку бізнесу і для життя людей. Не можна розвивати один напрямок на збиток іншому. Все повинно бути гармонійно. Якщо ми не будемо вкладати кошти в привабливість міста, то до нас не будуть заходити інвестори, що створюватимуть нові робочі місця і, які також зможуть приносити іноземний досвід в наше місто і допомагати йому розвиватись», – підсумовує Роман Сімутін.
Також він додає, що задача депутатів на всіх рівнях – зробити якнайбільше для рідного міста. Будь то проекти сумісного фінансування ремонтних чи будівельних робіт, або розподіл державних субвенцій на медицину чи освіту.
«Коштів не так багато. Якщо депутати не будуть активними і не будуть «битися» аби не образили рідне місто в розподілі бюджетних коштів, то всі гроші просто будуть проходити повз у той самий Бориспіль чи Бучу. Наша мета – отримати найбільше з можливих фінансувань і, якщо є можливість, ще додатково разом з державою профінансувати якийсь проект в місті. Тоді це буде справжня робота, а не звичайне просиджування штанів», – додав Роман Вікторович.
Ксенія Хотянович