Екологічне виховання – не новий напрямок для броварських дошкільних закладів освіти. Любов до природи, розуміння навколишнього світу та необхідність берегти його – ось основні тези, які разом з маленькими вихованцями впроваджують в життя педагоги
САНАТОРІЙ ПОСЕРЕД МІСТА
Затишна місцина з зеленим подвір’ям, яскраво розмальованими павільйонами для прогулянок – звична картинка дитячого садочка. Аж раптом під ногами – веселкова річечка, а далі – посміхається усіма промінчиками веселе сонечко, і навіть традиційні «класики» на асфальті розливаються яскравим струмочком. Таку картину ми побачили, завітавши до броварського дошкільного закладу «Барвінок». Відвідати садочок нас спонукала новина про те, що колектив «Барвінку» успішно взяв участь у Всеукраїнському фестивалі-огляді «Калейдоскоп педагогічних ідей з екологічного виховання дошкільників». Імпровізовану екскурсію закладом для нас провела керівник дитячого садочка Надія Іванівна Шашенок.
«У нашому садочку 12 груп, 399 вихованців. Сьогодні дітей не дуже багато, адже Великдень, та ще й кінець тижня, але загалом групи, як і в інших закладах, переповнені», – каже Надія Іванівна.
«Барвінок» – садочок незвичайний, до нього направляються дітки, які мають певні проблеми зі здоров’ям, адже цей заклад має найбільшу кількість у місті – чотири – санаторні групи. Якщо дитинка, незалежно від району її проживання у Броварах, отримує направлення від лікаря, її з задоволенням приймають у «Барвінку».
«В основному у нас дітки з захворюванням шлунково-кишкового тракту та кардіологічного направлення, але є й інші – органи дихання, опорно-руховий апарат. І взагалі, діти зараз хворіють набагато більше, ніж років, наприклад, десять тому», – зітхає завідуюча.
Для того, аби малеча змогла загартуватися, підлікуватися та йти до школи не тільки з вагомими знаннями, але й зі зміцненим здоров’ям, у садочку розроблена ціла система заходів.
СОЛЬОВА КІМНАТА ТА КАШТАНОТЕРАПІЯ
Методисти «Барвінку» разом з директором постійно працюють над вдосконалення системи виховання, вдало переплітаючи елементи екологічного виховання з вправами фізичними.
«У нас дуже багато методик застосовується, багато чого ми запровадили самі. Тому нам є чим поділитися з колегами, є що показати та розказати. На основі нашого досвіду видано вже дві книги, якими користуються педагоги-вихователі всієї України», – розповідає методист Ніна Андріївна Перепльотова.
Її колега – Ірина Василівна Хміль –проводить нас до сольової кімнати, де дітлахи не тільки дихають цілющими повітрям, але й можуть з задоволенням потупцювати у повній солі ванночці.
«Сольова терапія разом з лікувальною гімнастикою дають дуже хороші результати», – каже Ірина Хміль.
Не менш цікаві та важливі для виховання дітей є і заняття в групах з застосуванням природних матеріалів – каштани, шишки, інші дари природи, що використовуються під час занять, не тільки показують малечі красу навколишнього світу, але й навчають бережному ставленню до природи.
«Кожне наше заняття так чи інакше пов’язане з темою екології. Ми говоримо з дітьми про природні процеси, які відбуваються у різні пори року, про те, як потрібно поводитися з екологічно-небезпечними відходами, такими, як пластик, целофан, батарейки. Це дуже цікаво та пізнавально для наших дітей», – підхоплює завідуюча Надія Шашенок.
Саме тому, що досвід вже накопичено значний, саме тому, що спинятися не хочеться, бо «так не цікаво», сміючись кажуть вихователі «Барвінка», і вирішили взяти участь у Всеукраїнському фестивалі-огляді.
З 1 лютого по 25 квітня поточного року проводилося онлайн-голосування та визначення кращого проекту. Наразі маємо 475 голосі «на рахунку» броварського «Барвінка». І це найбільша кількість з-поміж 24 представлених на конкурс проектів від Київської області.
Про те, яким буде приз чи відзнака, директор закладу не переймається.
«Навіть якщо буде просто грамота – це вже добре. Адже головне – це визнання нашої роботи. Значить, все робимо правильно і є куди рости», – посміхається Надія Іванівна.
Після проведеної ревізії можемо впевнено побажати колективу «Барвінку» успіху та подальших перемог.
Олена Марченко