Кому легше від затоплення квартири: сусіду на нижньому чи верхньому поверсі? Питання вельми риторичне. Чіткої відповіді на нього немає, адже, зрозуміти, хто більше постраждав, можна лише якщо знати обставини окремо взятого інциденту. Тому розглянемо обидва випадки, коли ви можете стати стороною конфлікту із затопленням.
Якщо з вини сусідів згори у вашій оселі «пройшов дощ», ви, безперечно, маєте право на компенсацію матеріальної та моральної шкоди. Але гроші на ремонт ще треба отримати. Для цього необхідно довести наявність збитків та їх розмір, а також право на їхнє відшкодування – говорить цивільне право. Найкращим варіантом для «затопленого» буде, якщо винуватець ексцесу визнає, що неправий та погодиться власним коштом усунути наслідки надзвичайної події. У будь-якому іншому випадку доведеться витратити час та нерви на доведення вини упертюха.
Не варто забувати, що зустрічаються і такі персонажі, які спочатку пообіцяють повністю відшкодувати весь збиток без втручання сторонніх людей, а потім, коли час на оформлення всіх документів витрачено, відмовляються це робити. Відтак, краще підстрахуватися.
Першим та найголовнішим кроком має стати фіксація факту затоплення, який повинні документально засвідчити представники ЖЕО (або іншої організації, яка займається експлуатацією будинку). Для цього до них треба якомога швидше звернутися (письмово) з проханням направити до вас комісію для обстеження приміщення. У її складі має бути майстер та будівельник експлуатуючої організації. Вимагайте від них складення Акту про затоплення. Зауважте, у цьому документі неодмінно має міститися певна інформація:
Дата події, прізвище, ініціали і посада членів комісії та осіб, які є сторонами конфлікту;
Адреси квартир, поверх і форма власності постраждалого та ймовірного винуватця;
Характер залиття та причини негаразду;
Заподіяна матеріальна шкода, тобто перелік пошкодженого водою майна;
Висновок комісії, що встановлює вину сусіда, який спричинив затоплення.
Незайвим буде сфотографувати наслідки потопу та докласти світлини до акту. Також можна долучити кошторис про розмір збитків, складений незалежними оцінювачами. Втім робити це варто лише у разі значної шкоди, адже експертна оцінка коштує недешево. Справа у тім, що при складанні акту діє правило: те, що не вказали – не існує. Тому, чим більше подробиць – тим краще, оскільки потім щось доводити буде запізно.
Складений акт підписують усі члени комісії та постраждалий. Якщо сусід, який завдав шкоди, відмовляється візувати документ – не біда. При обстеженні квартири обов’язковою є присутність зацікавлених осіб з обох сторін. А ось їхні підписи – ні, бо жодним чином не можуть вплинути на хід справи.
У випадку незгоди потерпілого із висновками комісії, зокрема, щодо розміру пошкоджень, власник може звернутися до фахівців для проведення незалежної будівельно-технічної експертизи. Акт складається у трьох примірниках: для постраждалих, винуватців та експлуатуючої організації.
Якщо незговірливий сусід і далі відмовляється компенсувати свою необачність, залишається звертатися до суду. В такому разі доречно буде скористатися послугами судових експертів, які фахово представлять та обґрунтують вашу позицію. Отримати кваліфікаційну допомогу можна, в тому числі, і у безкоштовних юридичних консультаціях.
Майте на увазі, що навіть за прийняття рішення на вашу користь, відповідачі не обов’язково одразу виплатять необхідну суму. Приміром, суд може зобов’язати сплачувати щомісячні платежі протягом кількох років через скрутний фінансовий стан винуватця. З тієї ж причини розмір стягнення може бути зменшений. При цьому судові витрати можуть лише збільшити вартість вирішення питання. Тож тверезо оцінюйте свої шанси отримати матеріальну компенсацію, перш ніж звертатися до Феміди.
ВИНУВАТЕЦЬ
Якщо Вас звинуватили у затопленні, перш за все, треба з’ясувати, чи відповідає це дійсності. Розглянемо різні ситуації, в яких можна опинитися.
Варіант 1.
Ви дійсно затопили сусідів.
У випадку, коли джерелом неприємностей стала ваша особиста халатність, неуважність чи будь-що інше, залишається щиро шкодувати про те, що трапилося
та показати постраждалим свою готовність до усунення наслідків. За такого розвитку подій, головне – не переплатити.
Потрапивши в квартиру потерпілого, намагайтесь детально зафіксувати всі збитки та пошкодження, які трапилися. Для цього підійде фото і відеозйомка. Зробити це треба, аби на вас не «повісили» неіснуючий збиток.
Якщо постраждалий наполягає на складенні акту, обов’язково візьміть участь у цьому заході та прослідкуйте, чи все відбувається за правилами (про них написано вище). Будь-яке порушення процедури може призвести до визнання акту про затоплення неправомірним. Якщо вас не було під час заповнення документу, а квартиру не оглядали, це також підстава вважати акт недійсним, бо він не може об’єктивно показати причини потопу.
В разі незгоди з розмірами шкоди, яку ви маєте компенсувати, завжди можна подати клопотання про організацію незалежної судової експертизи.
Варіант 2.
Ви не знаєте, чи замішані у «мокрій справі»
Якщо Ваша вина не здається очевидною, спробуйте знайти джерело потопу та усунути течу. Це допоможе визначити справжнього винуватця. Якщо купували і монтували кран або трубу самотужки, то й претензії до вас.
Натомість, коли роботи здійснював слюсар з ЖЕКу або спеціалізована організація, оплату ремонту можна сміливо вимагати з них. Але для цього треба мати на руках всі чеки та квитанції, які стануть документальним підтвердженням вини недобросовісних працівників. Візит до вас слюсаря можна також підтвердити записом у книзі диспетчера.
Щоправда, чи доведуть наявність цієї книги – велике питання.
Винними можуть виявитися і компанії, які продали вам неякісне або браковане обладнання. Тут теж потрібно пам’ятати про чеки.
Той, на кого можуть бути «перенаправлені» претензії, звичайно, все заперечуватиме. У такому випадку не полінуйтеся та не пошкодуйте грошей на експертизу, за результатами якої буде чітко зрозуміло, хто винен у квартирному водоспаді.
Варіант 3.
Ви впевнені, що не причетні до затоплення
Трапляється чимало випадків, коли непорядні люди звинувачують у затопленні сусідів, які до цього не мають жодного стосунку. Зазвичай в таких випадках від обдурених вимагають незначні суми. Аферисти виходять з розрахунку, що наївні сусіди нічого не перевірятимуть і повірять на слово, аби тільки не виникало конфліктних ситуацій. Пам’ятайте: ніхто не може вимагати з вас ані копійки, якщо не була проведена вищеописана процедура складання акту. Тож, навіть не пускайте на поріг та не заохочуйте шахраїв.
СТАТИСТИКА НА БОЦІ «ЗАТОПЛЕНИХ»
Більшість справ із затопленнями, за словами правників, виграють постраждалі. Хоча і у винуватця є шанс відстояти свою правоту, якщо прискіпливо поставитися до деталей. Особливо, якщо вдатися до послуг адвокатів, які допоможуть вам, якщо не уникнути фінансових витрат, то хоча б їх мінімізувати їх.
Осаф Литовський