Криза в Україні торкнулася усіх сфер економіки. Закриваються підприємства, скорочують штати, люди лишаються без роботи. Лише в Броварах 30 охочих на одну вакансію.
БОДАЙ ЯКАСЬ КОПІЙКА
У місцевому Центрі зайнятості кажуть, що кількість безробітних побільшала, як і бажання стати на облік. «Вже другу годину стою в черзі за талончиком до інспектора. І в котре мені не щастить. Це не тому, що не вистачає фахівців. Аби стати на облік, потрібно приходити щонайменше о шостій ранку (ЦЗ працює з 8.00 – ред.). І тоді точно з інспектором побачишся, адже бажаючих щодня не менше 30-ти», – розповіла нам відвідувачка установи. Працівники ж Центру кажуть, що бачать кожного дня нові обличчя. А проблеми ті самі. Не усі документи зібрані, або ж розчарування через звільнення за невигідною статтею КЗпП.
НЕВИГІДНІ СТАТТІ
Найпоширеніші зараз статті звільнення – «за власним бажанням» (ст. 38 КЗпПУкраїни) та за «згодою сторін» (п. 1 статті 36 КЗпП). Звільнитись можна швидко, але тут є свої мінуси для працівника. Як пояснили «Громадському ревізору» у Броварському міському центрі зайнятості, особі, яка звільнилася за власним бажанням, допомогу з безробіття почнуть нараховувати лише на 91й день після постановки на облік. Нараховувати її зможуть протягом двох років, але не весь цей час, а тільки 270 днів (або 630, якщо до пенсії залишилося менше двох років). Також 270 днів будуть отримувати допомогу люди, які звільнилися за «згодою сторін». Правда, в цьому випадку допомогу почнуть нараховувати вже на 8й день після взяття на облік. У всіх інших випадках тривалість виплати становить 360 днів протягом двох років з дня призначення допомоги, а для людей передпенсійного віку – 720 днів. Тим, кого хочуть звільнити за порушення дисципліни, тобто пияцтво, прогули і т. д., загрожує зіпсована трудова біографія і мінімальна допомога в 544 грн. Нараховувати її будуть на загальних підставах – з 91го дня оформлення в Центрі зайнятості. Важливо пам’ятати. На облік в Центр зайнятості необхідно стати протягом шести місяців з дня звільнення. Якщо зробити це пізніше, втратите повну допомогу з безробіття і будете отримувати мінімум.
НА ЯКУ КОМПЕНСАЦІЮ РОЗРАХОВУВАТИ?
Стати на облік в Центр зайнятості й отримати статус безробітного може кожен. Для цього потрібно скласти особисту заяву та надати довідку про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем роботи чи служби. Але допомогу з безробіття отримають лише ті, хто офіційно пропрацювавшість місяців поспіль протягом останнього року. Виняток становлять молоді люди до 35 років, які раніше офіційно ніде не працювали – їм виплачується мінімальна допомога в розмірі 544 грн. Розмір допомоги з безробіття залежить від загального страхового стажу і коливається від 50% до 70% від офіційної середньомісячної зарплати на останньому місці роботи. Залежно від тривалості безробітного «стажу» допомога буде зменшуватися. Так, перші 90 днів безробітний отримуватиме 100% від призначеної суми допомоги. Наступні 90 днів – 80% від неї, а після – 70%. Наприклад, якщо вам призначили щомісячну допомогу в розмірі 3000 грн, цю суму ви будете отримувати перші три місяці. Наступні три місяці Центр зайнятості буде перераховувати по 2400 грн. Далі – до закінчення строку будете отримувати по 2100 грн щомісяця.
НЮАНСИ ЖИТТЯ БЕЗРОБІТНОГО
Офіційний статус безробітного передбачає певні зобов’язання перед державою. Так, потрібно бути готовим регулярно з’являтися до Центру зайнятості. Одиндва рази на два тижні приходити до призначеного часу, щоб відмічатися і отримати підібрану з урахуванням освіти чи досвіду роботи вакансію. Після цього необхідно пройти співбесіду. Якщо здобувача беруть на роботу, але його самого вакансія не влаштовує, то відмовитися можна тільки з поважної причини. Наприклад, робота знаходиться далеко від будинку або стан здоров’я не дозволяє там працювати. Маленька зарплата буде вагомою причиною для відмови тільки в тому випадку, якщо вона значно менше тієї, яку здобувач отримував на останньому місці роботи, а також нижче середньої по регіону. Якщо ж у центрі зайнятості причину вважатимуть несерйозною, то після двох відмов безробітного з обліку знімають. Поновитись можливо, але тільки через три місяці. Весь час перебування в офіційному статусі безробітного (облік у Центрі зайнятості) зараховується до загального страхового стажу, за яким розраховують пенсію.
ПІДПРАЦЬОВУЄТЕ? МОЖЕТЕ ВТРАТИТИ ДОПОМОГУ
Щоб пережити безгрошів’я, багато безробітних, які стоять на обліку в Центрі зайнятості, шукають додатковий заробіток. Але в цьому питанні треба бути обережними. Тимчасова робота не повинна бути постійною і офіційною: поки ви перебуваєте на обліку і отримуєте допомогу від держави, ви не маєте право на додатковий дохід. Якщо Центр зайнятості виявить, що людина неофіційно працює, їй загрожує судовий розгляд. За рішенням суду доведеться повертати державі виплачену суму допомоги по безробіттю. Але, щоб це відбулося, Центр зайнятості повинен довести факт отримання додаткових доходів у судовому порядку. А це можливо за наявності тимчасового трудового договору, відміток в бухгалтерії роботодавця або особистого розпису людини за отримані гроші.
Валентина Непрозвана