Депутат – найкращий друг броварчанина. Народний обранець повинен знати, ким є той чи інший мешканець його округу, чим він займається, в яких умовах проживає та чи дотримується моральних норм поведінки. Саме так виходить, судячи з документу під формальною назвою «Акт депутата».
В Броварах діє так зване «ноу-хау», міських депутатів намагаються «прив’язати» до їхніх виборців. З одного боку, це начебто і непогано. Адже відомо, що на сьогодні в своїй більшості депутати не надто цікавляться буденним життям броварчан. З іншого, це додатковий головний біль для самих мешканців. Оскільки особисті проблеми вони повинні вирішувати за допомогою… депутата. Згідно «Акта депутата» місцевий народний обранець повинен складати характеристику на людину та документ обстеження його житлово-побутових умов. Аби розібратися, хто його «нагородив» такими повноваженнями, спочатку дізнаємось, що ж це за документи та для чого вони потрібні?
Довідка на довідку або безглуздий документ
Уявіть ситуацію, подружжя щасливо прожило н-нну кількість років в мирі та злагоді у своєму сімейному гніздечку. Але до родини прийшло горе – помер чоловік. Жінка звертається до Пенсійного фонду, аби забрати останню пенсію свого коханого і у відповідь отримує: «А де гарантія, що ви прожили всі ці роки разом? Необхідно підтвердження депутата вашого округу». Тобто наявності свідоцтва про шлюб та довідки №3 з ЖЕКа – замало. Особисто це підтвердити має тільки сам депутат актом обстеження житлових умов. Тоді, розбита горем жінка, має знайти телефон народного обранця, подзвонити абсолютно незнайомій людині та попросити підтвердження, що вона дійсно мешкала разом зі своїм чоловіком. Абсурд? Але без цього не можна – такі вимоги місцевого Пенсійного фонду. Така ж історія чекає і на тих, хто бажає оформити субсидію. Якщо в квартирі прописано багато людей, а фактично проживає одна-дві особи, підтвердити це має також депутат. Акт депутата вимагатимуть і в опікунській раді. Якщо мати планує позбавити батьківських прав тата, який ніяким чином не бере участі у вихованні своєї дитини, то це також має підтвердити народний обранець. Ще цікавіший документ – характеристика на людину з місця проживання. Її, наприклад, вимагають при оформленні справи у військкоматі. Зіставляти її також має депутат, при тому, що цю людину він бачитиме вперше в житті. Таку ж характеристику вимагають і в міліції. Тобто, якщо громадянин вчинив якийсь кримінальний злочин, то його доля залежатиме від того, яку інформацію про нього збере депутат.
АКТ ДЕПУТАТА СУПЕРЕЧИТЬ ЗАКОНОДАВСТВУ УКРАЇНИ
Громадяни висловлюють своє невдоволення. Адже, цей документ, можна сказати, нагадує гру «вірю – не вірю». Аби скласти повноцінну картину про мешканця свого округу, депутат має зібрати свідчення всіх сусідів, які далеко не завжди співпадають. Хтось може запевняти, що мешканець дійсно тут проживав всі ці роки, а хтось стверджувати, що ніколи і не чув про такого сусіда. Хтось буде стверджувати, що цей громадянин був зразково показовим мешканцем, а хтось – звинувачувати його у пияцтві. Чи можна, в наш час довіряти комусь на слово? Чи можна довіряти словам самого депутата? Через відсутність часу, або щеякихось обставин, він може просто зіставити акт, не перевіряючи ніякої інформації. В результаті чого можуть постраждати громадяни. Наприклад, в місті вже є кілька випадків, коли мешканця, який багато років не проживав в гуртожитку, не можуть виписати, адже акт депутата засвідчує протилежне. Попри це, реалії в Броварах такі – депутатський акт житлово-побутових умов людини – офіційний документ, який вимагає Управління соціального захисту населення та інші служби при призначенні соціальних виплат і деяких видів допомоги. Якщо розібратися, то цей документ є незаконним. Наприклад, згідно постанови Кабміну, рішення про призначення соціальної допомоги приймається органами праці та соціального захисту населення на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, яке проводиться соціальними інспекторами цих органів, із складенням акта за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Нову форму акта було нещодавно затверджено міністерством. В ній чітко прописано, що він складається суб’єктом надання соціальних послуг за згодою особи, яка потребує їхнього надання. А от акт депутата в переліку документів не зазначено. Отже, вимагати його не мають права. І громадяни з легкістю зможуть довести це у суді. Тому, кому він потрібен і для чого – питання риторичне.
