Заради цікавості я підійшла до своєї сусідки, 70-річної Ніни Макарівни, і спитала, чи знає вона, що таке ОСбб? Вона мене перепитала із серйозним виразом обличчя: «Що що? яке нквд?» цей короткий діалог дав мені відповідь на питання, що нашому населенню відомо про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Між тим у багатьох будинках, як по всій Україні, так і в Броварах, мешканці вже перейшли до цієї форми управління будинком. «Громадському ревізору» вдалося поспілкуватися з броварчанами, які створили таке об’єднання. Аби зрозуміти, які основні проблеми виникають у цій, м’яко кажучи, непростій справі, потрібно проаналізувати немало питань.
ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР
Як розповіли ОСББ-шники, основна проблема – це бажання. Причому необхідно, щоб бажання створити об’єднання було не в одного мешканця будинку, а у групи людей. Кажуть, гуртом і батька бити легше. Якщо вже знайшлися такі бажаючі, далі починається кропітка робота – вивчити юридичні аспекти. Даємо пораду – якщо у вашому будинку не проживає грамотний юрист, то знайдіть когось фахового, хто по поличкам вам роз’яснить, як правильно все зробити. Припустимо, підготовчу роботу ви провели, з’ясували технічні показники будинку. Далі постає питання просвітницької роботи. Задача ініціативної групи не просто донести інформацію, що ми створюємо ОСББ і крапка. Необхідно докладно розповісти, в чому економічна вигода. Наша людина як мислить: «Мені простіше занести сотню працівнику ЖЕКа та не мати зайвого клопоту». Так, послуги надаються просто огидно, проте краще так, ніж самому займатися комунальними питаннями. «Я прийшла у вже створене об’єднання, проте і мені доводилося самій лазити по підвалам і з’ясовувати стан будинку… У нашому будинку 386 квартир, і більше 70% – задоволені», – розповіла нам Галина Котляр, керівник ОСББ по вулиці Красовського.
ЖЕК ПРОСТО ТАК НЕ ЗДАЄТЬСЯ
В деяких випадках, правління об’єднання стикається із великою бюрократичною проблемою: ЖЕКи дуже неохоче передають будинки на утримання самих мешканців. Адже кожен будинок для житлово-експлуатаційної компанії – це додаткові кошти. До того ж жеківські співробітники намагаються затребувати від об’єднання погашення всіх боргів по оплаті комунальних послуг. Адже ОСББ починає працювати з чистого аркуша. Проте не всі ЖЕКи такі. Галина Котляр розповідає, що в них процес передачі будинку від КП «Служба замовника» до ОСББ пройшов досить гладко. Борги по «комуналці» були, проте державна структура сама вирішувала це питання.
ФіНАНСОВІ ПИТАННЯ
Коли ОСББ створене та належним чином зареєстроване, постає питання фінансового забезпечення. «Громадському ревізору» вдалося поглянути на кошторис одного з броварських ОСББ. Зокрема, розмір внесків власниківжитлових приміщень, починаючи з 2 поверху і вище складає 2 грн 20 коп. на 1 м2. Мешканці першого поверху платять менше, аджене користуються ліфтом. Якщо Типовий договір, який підписується всіма мешканцями, прописаний юридично грамотно, то будь-який власник може вимагати щомісячного звіту відправління свого об’єднання. Основна проблема в тому, щов більшості люди ставлять підписи під договором, не читаючийого. А в ньому можуть бути лазівки для шахрайства з боку керівників ОСББ. Відомі історії, коли управлінець відмовляється надавати мешканцям інформацію по витратам. Тоді виникає питання або ж переобрання такого керівника, або ж у судовому порядку можна вимагати надання звіту. Мешканці, яким не пощастило з керівником, розповідають, що суди – дуже нелегка справа, тому вихід із ситуації потрібно шукатив іншій площині.
ПЕРШІМІСЯЦІ НАЙВАЖЧІ
Як розповідають мешканці будинків, у яких створене ОСББ, основний масив роботи припадає на перші місяці роботи об’єднання. Адже потрібно вибрати обслуговуючі компанії. Окремо обирається сантехнік, електрик, компанії з утримання ліфтів та внутрішньобудинкових мереж, та вивозу відходів. Коли всі договори підписані, то далі місяць за місяцем все відбувається за планом – мешканці роблять внести, а правління ОСББ розподіляє їх по статтям витрат. Часто сантехніки, електрикита бухгалтери працюютьв об’єднанні на півставки, тому видатки на їхню зарплатню не такі великі. А от керівник отримує досить пристойну заробітну плату. Як розповіла керівник ОСББ на Кравсовського, вона заробляє 4500 грн вже з вирахуванням податків. За її словами, це не секретна інформація і відома всім мешканцям її будинку. Загалом, аналіз «Громадського ревізора» показав, що перевагу створенні ОСББ значно більше, ніж негативних моментів. Якщо все робити виважено з оглядуна юридичні складові, то проблемне виникає. У Броварах на сьогоднішній момент зареєстровано 35 ОСББ. Із розмов з мешканцями будинків, які відмовилися від ЖЕКів, зрозуміло, що вони у більшості не шкодують про це. Адже тепер люди знають, хто саме повинен нести відповідальність, якщо виникають перебої у роботі ліфта чи лампочки у під’їзді не горять.