Скоро українці не зможуть достроково забрати свої депозити
2 грудня в парламенті був зареєстрований законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що стосуються умов повернень строкових депозитів». Одим із співавторів цього проекту виступає народний депутат від БПП Павло Різаненко.
За його словами, чинним законодавством передбачено обов’язок банківських установ повертати вклад на першу вимогу вкладника.
Тому автори пропонують внести зміни до Цивільного кодексу України (стаття 1060) та передбачити, що за договором банківського строкового вкладу банк зобов`язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом «із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу» (тобто, лише після завершення дії договору).
На практиці, якщо у вас виникне непередбачувана ситуація і терміново знадобляться кошти, наприклад на операцію чи відновлення житла, то чекайте закінчення строку дії договору.
Звичайно вклади на вимогу залишаться, однак на думку аналітиків, вони будуть не вигідними для банків, тому очікується, що діятимуть різні ставки на різні види депозитів. Наприклад, за депозитом до запитання така ставка в гривні буде на рівні 11-14%, тоді як за строковими без права зняття – 20-25%. Різниця відчутна, чи не так? Думку експертів підтвердила і голова НБУ Валерія Гонтарева, яка заявила, що вкладник зможе обирати між депозитом на вимогу, але з меншим відсотком, та депозитом у довготривалому терміні з більшим відсотком.
Безперечно зараз необхідно вживати заходи для стабілізації банківської системи. Тільки от чому автори проекту закону в черговий раз пропонують це робити за рахунок звичайних громадян, іншими словами за наші кревно зароблені кошти, а не за рахунок власників банків – питання риторичне.
Світлана Кулик