Наприкінці 2014‑го року законодавці внесли зміни до Податкового кодексу, зокрема, запровадивши податок у 5% з роздрібного продажу підакцизних товарів та податок на нерухомість. Завдяки цій новації місцеві ради мали би отримати додаткове джерело доходів до бюджетів. Тож очікувалося, що грошей буде більше і жити стане веселіше. Але не так сталося, як гадалося.
Особливого зиску від податкових змін у Броварах поки не відчули. Нові збори сплачують не всі, роблять це у неповному обсязі та ще і невчасно, констатують чиновники.
ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ НЕ ПРАЦЮЄ
Переконливим свідченням цього є оподаткування нерухомості. Нагадаємо, що фізичні особи почнуть сплачувати податок за свої будинки та квартири лише в 2016 році. Тож, під дію закону зараз потрапляють юридичні особи, які володіють нерухомим майном у Броварах. За рішенням броварських депутатів вони мають сплачувати 1% розміру мінімальної заробітної плати за 1 м. кв площі.
Загалом, цього року бюджет має отримати 3,7 мільйона гривень – порахували у фіскальній службі. Відтак, щокварталу сума мала би складати близько 926 тисяч. Але прогнози цілком суперечать дійсності. Адже за 2 місяці податківці назбирали менше 20 тисяч гривень. Якщо така динаміка надходжень збережеться, місто недоотримає величезну суму, яка в 30 разів менше запланованої.
АКЦИЗНІ МАХІНАТОРИ
Із акцизним податком, на жаль, теж не все гаразд. 5% збору на тютюн, алкогольні напої та паливо за січень-лютий цього року принесли до міської скарбниці 1 мільйон 700 тисяч гривень.
У Броварській міськраді вважають цю суму суттєво заниженою. За попередніми підрахунками фінансового управління виконкому тільки від акцизу з палива місцевий бюджет має отримувати щомісяця не менше 2 мільйонів гривень. Натомість, в реальності про такі надходження наразі годі й мріяти. Позаяк, продавці нафтопродуктів за 2 місяці спромоглися заплатити близько 440 тисяч гривень.
Водночас вражає різниця у сумах, яку сплачують ті чи інші нафтотрейдери. Приміром, компанія «Спецтранссервіс» з початку року сплатила аж 384 гривні. А для порівнняння, ТОВ «Окко-нафтопродукт» відрахувало 180 тисяч, маючи дві АЗС у місті. Таким чином, одна компанія сплатила податків в 470 разів більше, ніж інша. Чи можливо це за умови, що ніхто не порушує закон, вирішувати читачам. Хоча у будь-якому разі такі дивні факти мають зацікавити компетентні органи.
ШКІДЛИВІ ТОВАРИ НА КОРИСТЬ БЮДЖЕТУ
Мабуть найдисциплінованішими виявилися рітейлери алкоголем та цигарками. П’ять найбільших броварських супермаркетів з початку року принесли до місцевого бюджету понад 660 тисяч гривень. Ця цифра не надто контрастує із очікуваннями податківців: за даними першого заступника начальника Броварського ОДПІ ГУ ДФС у Київській області Олександра Ковалюха, велика торгова точка в середньому має сплачувати близько 100 тисяч гривень податку з реалізації підакцизних товарів.
Попри незадовільну тенденцію по надходженням від нових податків, броварські фіскали сподіваються, що ситуація згодом зміниться на краще. Нинішній стан справ податківці пояснюють плутаниною, яка виникла через нові правила оподаткування. Під час подачі звітів трапляються помилки, підприємці не до кінця розібралися із оформленням документів – розповідає Олександр Ковалюх.
ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД БЕЗ ШТРАФІВ
У будь-якому разі, платник, який не розібрався, як подавати звіт з урахуванням нових правил, може розраховувати на консультацію фахівців фіскальної служби. Зараз навіть не штрафують за несвоєчасну подачу та неправильно складені документи. Водночас, за умисне порушення встановлених термінів подачі звіту підприємця можуть покарати. Якщо і це не допоможе, на порушника чекає податкова перевірка.
Разом з тим, міські депутати прагнуть сповна отримувати кошти з нових податків. Для цього минулого тижня на сесію вже не вперше запросили представника фіскальної служби. Після звіту чиновника присутні домовилися виробити спільний механізм, який завадить дірявити броварську скарбницю. Позаяк, кошти з податку на нерухомість можуть використовувати на ремонт доріг, а акцизний збір – на зарплату медикам та вчителям.
Ігор Латунський