Останнім часом у місті суттєво збільшилась кількість безпритульних собак. Якщо раніше їх можна було зустріти здебільшого в приватному секторі, то сьогодні вони вже обживають центр міста. Це питання не залишає байдужими мешканців Броварів. Хтось прагне врятувати тварин, а хтось позбутися їх. «Громадський ревізор» спробував дізнатися, яка ситуація з чотирилапими «броварчанами».
РЕВІЗІЯ МІСТА
Першим нашим кроком стала ревізія самого міста. Ми вирішили на власні очі переконатись, чи дійсно безпритульні тварини заполонили місто. Шукати довго не довелось. Перших представників ми побачили на бульварі Незалежності. Один з вусатих-хвостатих навіть показав приклад чемності – дорогу переходив у відведеному місці, пропускаючи всі авто. Ще кількох помітили на Черняховського. Справжній клондайк чекав нас на Гагаріна. Прямо під стінами Міської ради відпочивала зграя псів. Не обійшлося без «собачих банд» і в приватному секторі.
Дійсно, чотирилапих безхатченків чимало. Проте порадувало, що всі тварини, яких ми зустріли, були дружелюбні та орієнтовані на людину і, головне – майже всі з кліпсами, а це означає привиті від сказу. Чому ж так багато тварин і досі «не мають прописки» ми вирішили запитати у чиновників?
ДІЇ МІСЬКОЇ ВЛАДИ
Притулків в місті немає і поки не планується, сказали в управлінні житлово‑комунального господарства. Згідно міської програми регулювання чисельності безпритульних тварин, яка була ухвалена ще у 2012 році, будівництво притулку передбачалося, проте можливості немає.
«Забудова міста така, що дотриматись санітарних норм для облаштування такого притулку в нас немає можливості. Тому що промислова зона у нас вся, практично, – в приватній власності. Ще приміщення підприємств, вони не дуже хочуть, щоб там розміщували притулок», – запевнила начальник управління Галина Плотнікова
Тому ще з 2013 року собак відловлювали та відвозили до притулків столиці. Там їх стерилізували та утримували. З минулого року упійманих тварин тільки стерилізують та повертають назад.
Скористалися європейським досвідом. Там вже давно собак «після обробки» відпускають, тому що було доведено – на кожного вивезеного пса прийде п’ять нових, яких потрібно буде знову ж таки ловити.
Тому стерилізації приділяють чималу увагу. Здебільшого «обробляють» тварин жіночої статі, адже саме вони приносять нове потомство. В 2013 році міська рада разом з волонтерами запросила на допомогу європейську організацію «Чотири лапи». Закордонні гості приїхали з мобільними лікарнями, де оперували тварин та відпускали. Також уклали договір з київським КП «Притулок для тварин». В середньому один пес обходиться бюджету в 1540 гривень. В цю суму входить: відлов тварини, стерилізація, три дні реабілітації та повернення тварини на волю. Проте, чиновники самі зізнаються, що більше собаками опікуються волонтери за власний кошт. Як нам стало відомо, у них зріє план щодо побудови реабілітаційного центру для тварин в Броварах.
СКАРГ ВЖЕ НАБАГАТО МЕНШЕ
Попри велику кількість безпритульних тварин, звернень громадян зі скаргами стає все менше. У 2013 році поскаржилося 59 мешканців. Здебільшого жалілися на покуси та вимагали відловити псів. Минулого року звернень було майже вдвічі менше, запевнили нас в УЖКГ. Найбільший осередок залишився на вулиці Короленка. «Там в одному місці скупчено біля семи собак, доглядає за ними волонтер. Більше скарг саме на те, що вони гавкають та заважають вночі. Ми думаємо, як їх пристроїти. Але якщо буде випадок покусу, ми обов’язково заберемо цих тварин», – запевнила Галина Плотнікова.
В 2015 році офіційних скарг ще не було. Проте, чиновники розробляють план заходів для зменшення кількості безпритульних тварин. Основним завданням залишається стерилізація та вакцинація.
Також планують проводити бесіди з мешканцями приватного сектору, які випускають домашніх тварин на прогулянку без нагляду, в наслідок чого збільшується кількість «залишених цуценят».
В цілому, місцеві чиновники впевнені, що подолати проблему можна лише на загальнодержавному рівні. «Якби була якась загальнодержавна програма, тобто вирішувалось на рівні всіх районів і міст одночасно, то і проблема давно б зникла. Були б собаки давно простерилізовані, вони б не розмножувались», – впевнена Галина Плотнікова.
ЩО РОБИТИ ПРИ УКУСІ?
А поки чиновники разом з небайдужими волонтерами намагаються вирішити проблему, «Громадський ревізор» нагадує: якщо вас вкусила собака, не намагайтеся вийти із ситуації самостійно. Необхідно терміново звернутися до лікарні. Там вас мають оглянути й передати інформацію до ветеринарної служби та СЕС. Якщо тварина виявиться домашньою, її мають закрити у дворі та слідкувати за нею. Якщо ж безпритульна, ветеринарна служба має відловити пса та спостерігати за ним протягом 10 днів. При виявлені ознак сказу тварину присипляють, а людину відправляють на лікування.
Ксенія Новожилова