Спокійне місто, осередок спортивних рекордів та успішної молоді, лідер з житлового будівництва та народжуваності – все це про Бровари. От тільки і в діжці меду є чималенька ложка дьогтю. Рівень злочинності у місті невпинно зростає, а правоохоронці не поспішають інформувати та попереджати населення про збільшення злочинності. Тож, «Громадський ревізор», аби закрити прогалини в роботі міліції, розпочинає цикл статей про її «якісну» роботу.
ЗЛОЧИННІСТЬ У БРОВАРАХ РОСТЕ, ЯК ГРИБИ ПІСЛЯ ДОЩУ
Як це не сумно, але навіть начальник Броварської міліції визнає, що злочинність в Броварах висока. В антирейтингу Київщини – ми на другому місці. 65% українців вважають рівень злочинності в країні високим. Про це свідчать результати всеукраїнського дослідження Інституту Горшеніна. На думку майже половини респондентів – 47,5% – за останній рік загальний рівень злочинності в Україні не змінився. Дещо менша кількість опитаних – 40,8% – вважають, що рівень злочинності підвищився. За даними Броварської прокуратури кількість кримінальних злочинів зросла аж на 300 випадків. Якщо у 2013 році скоєно 1800 тяжких злочинів, то у 2014 уже 2100. Це, в основному, вбивства та зґвалтування. Не пасуть задніх і злодюжки за спеціальністю «домушники» та автомобільні шахраї.
ШАХРАЇ – ГАРНІ ПСИХОЛОГИ
Останнім часом в Броварах почастішали звернення громадян, яких ошукали через мобільний зв’язок. Фахівці кажуть, зазвичай, шахраї телефонують пізно ввечері, вночі або рано вранці, коли людина не зосереджена і легко піддається впливу. Злочинці виявляються гарними психологами. Вони не дають жертві вийти зі стресової ситуації, оскільки міркувати в стані шоку дуже складно. Під впливом емоцій люди легко віддають гроші шахраям. Нещодавно до чергової частини міліції звернулася 74-річна місцева жителька, яка розповіла, що вранці їй зателефонували з невідомого номера і повідомили, що її онук затриманий міліцією за підозрою в скоєнні злочину. А в кінці розмови запропонували за гроші визволити його з біди. Налякана пенсіонерка розгубилася і швидко перерахувала кошти у сумі близько 16 тисяч гривень. Пігулок від довірливості кілька. По-перше, необхідно перевіряти інформацію, отриману телефоном. По-друге, більше випитуйте: хто дзвонить, в якому міськрайвідділі знаходиться дорога вам людина тощо. По-третє, якщо ви підозрюєте спроби мобільного шахрайства, негайно телефонуйте до чергової частини міліції за телефонами 102 (якщо хтось відповість).
ПАРКУВАТИСЯ НА ПОДВІР’Ї НЕБЕЗПЕЧНО
Зловмисники вибивають вікна, крадуть аудіосистеми та цінні речі, знімають колеса, двірники та інше. Офіційно минулого року автокрадії привласнили 10 автомобілів броварчан, а знайшли лише чотирьох злодюжок. А січень місяць побив річний рекорд – скоєно 12 крадіжок з авто, розкрито 3 справи.
ПРАЦЮЄМО, ЯК МОЖЕМО
Загалом за минулий рік до правоохоронних органів надійшло 19 500 заяв. Це багато, і, здавалося б, є чим займатися. Втім, більшість справ до суду не доходить, а в роботі міліції є тенденції невиправданої досудової тяганини з розслідуванням, не виконання вказівок прокуратури та неякісного проведення експертиз. У міліції кажуть, вони докладають максимум зусиль у боротьбі зі злочинністю. Однак, правоохоронцям катастрофічно не вистачає співробітників, пального та автопарку. Є лише дві автівки, які потребують ремонту. Міліціонери виправдовуються, а люди страждають.
ДІЛЬНИЧИХ ЧЕКАЮТЬ ДНЯМИ
Кілька тижнів тому в Броварах пограбували КП «Броварська ритуальна служба». Злодюжки винесли оргтехніку, зламали сейф та викрали усю готівку. Працівники повідомили міліцію про пограбування о 7 ранку, а міліція спромоглася до них приїхати лише за 4 години. Це при тому, що в цьому випадку на виклик можна було прийти пішки, адже відстань від міліції до ритуальної служби кілька сотень метрів.
АЛЛО, 102?
З власних спостережень: в черговій частині завжди є міліціонери. От тільки слухавка часто знята з гачка. Міліціонери виправдовуються, мовляв, роботи, як в дурня фантиків. Зміну приймають два або три штатних оператора. До недавнього часу їх було п’ять. Начальник Броварської міліції Микола Клименко пояснює, що скорочення відбулося для оптимізації штату. Довелося скоротити 40% працівників. Нині бачать, що людей не вистачає, а ті, що є, навантаження не витримують.
НАДІЯ НА ЕКУ ЗГУЛАДЗЕ
Головний перформанс року – реформа міліції. Її нині почали зі столиці, далі зміни торкнуться інших міст. Першою реформують ДАІ, співробітники якої мають стати «універсальними солдатами». Планують змінити не лише особовий склад, а й саму систему. Нині активно набирають молодь, частину старих працівників звільняють. До 2018-го року мають внести зміни не лише в роботу ДАІ, а й усієї правоохоронної системи. До слова, в Грузії реформу втілили в життя за шість місяців. Тоді й довіра грузинів до правоохоронців збільшилася в рази. В Україні, через бездіяльність міліціонерів, вона нині на нульовій позначці.