У Броварах може з’явитися муніципальна поліція. Структура допомагатиме правоохоронцям підтримувати спокій та порядок у місті. Бути корисною вона може як міліції, так і дорожньо-патрульній службі. Ініціатором створення спеціалізованого формування виступає ВГО «Українська служба порятунку» «Police-911».
За задумом, основними завданнями поліцейських стане захист людей і власності та дотримання законності. Фактично, це додаткові патрульні – зазначають правники. Щоправда, вони не матимуть низки прав, які належать виключно до компетенції міліції. Зокрема, не зможуть застосовувати спецзасоби та зброю, проводити оперативно- розшукову діяльність, досудове слідство та дізнання. Вони лише спостерігатимуть, фіксуватимуть протиправні дій та повідомлятимуть міліцію про випадки можливого правопорушення.
ПРАВОПОРЯДОК ВЛАСНИМИ СИЛАМИ
Наразі броварські активісти не сидять без діла – проводять виховну роботу. Агітують водіїв дотримуватися правил дорожнього руху, закликають поважати одне одного, не паркуватися на газонах чи у місцях, де авто заважає іншим учасникам руху або ж пішоходам. Тим же, хто відкидатиме цивілізовані взаємостосунки, обіцяють дурну славу у місті. Таких персонажів фіксуватимуть із подальшим внесенням у Всеукраїнський реєстр порушників правил дорожнього руху та громадського порядку. Цьогоріч у Броварах почне працювати вже третій інспектор від цієї міжнародної організації. Фахівців готують на спеціальних курсах. Вчать надавати першу домедичну допомогу, контролювати дотримання громадянами правил ПДР та ГП. Також допомагають орієнтуватися в українському законодавстві, щоб у разі виявлення правопорушень – складати первинні адміністративні матеріали. За словами представника Української служби порятунку, інспектори діють на добровільних засадах і не отримують коштів за свою діяльність.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТІЛЬКИ ПЕРЕД ГРОМАДЯНАМИ
Принциповою для активістів у Броварах є повна незалежність від будь-яких владних структур. Добровільні помічники воліють відповідати тільки перед громадою міста. Втім, у випадку створення муніципальної поліції без співпраці із владою навряд обійдеться. Хіба що парламент змінить законодавство. Адже всі подібні об’єднання безпосередньо підпорядковуються радам. Відповідно, перебувають на її утриманні. Такі приклади є у Тернополі, Львові, на Буковині. У Дніпропетровську навіть пішли далі. Тамтешня рада створила КП «Муніципальна гвардія», зробивши підприємство ще й прибутковим. Попри невизначений правовий статус, один з авторів ідеї Віктор Юров вважає, що поява недержавних формувань – лише справа часу. На підтвердження своїх слів наводить приклад інших країн. Загалом участь цивільних в охороні закону практикують у багатьох країнах. Приміром, у Латвії спокій мешканців забезпечує, зокрема, будинкова поліція, яка відповідає за певну площу, обмежену вулицею чи невеличким кварталом. Тож, свою ідею активісти збираються послідовно просувати. У найближчих планах – організація громадських заходів за участю ОСББ для інформування населення про діяльність майбутньої служби.
З МИРУ ПО НИТЦІ…
Показово, що ідею створення альтернативної поліції, як недержавної структури, прихильно сприймають українці. Позаяк, ніхто не відгукнувся позитивно про роботу міліції – свідчить соціологічне дослідження волонтерів «Української служби порятунку». Ба більше, заради власної безпеки громадяни готові підтримати її своїми «кровними». Звісно, за умови прозорої діяльності та регулярного звіту щодо витрат перед територіальною громадою. За даними того ж опитування 4% респондентів не пожалкували б 50 гривень на місяць на утримання громадських правоохоронців, майже 40% згодні платити 20 гривень, а 1-ї гривні не шкода для 99% опитаних. Віктор Юров сподівається, що муніципальна поліція Броварів може з’явитися вже до кінця цього року. Підтримати цю ініціативу він закликає в Інтернеті. Мета – зібрати 70 тисяч підписів мешканців Броварів та району. Це буде вагомим аргументом, аби до ідеї дослухалися чиновники.
