Багато вулиць у Броварах так чи інакше мають відношення до Радянського Союзу. З прийняттям закону про декомунізацію всі вони повинні бути перейменованими. Наскільки клопітка ця справа та чи на часі вона? Спробуємо розібратися.
15 травня Президент підписав Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки». Тож тепер органи місцевого самоврядування повинні за півроку провести перейменування вулиць, скверів, мостів та інших об’єктів топоніміки.
Деякі міста за власною ініціативою вже почати займатися цим питанням. От і до міської ради Броварів звернувся старший науковий співробітник Інституту історії Академії наук України, кандидат історичних наук В’ячеслав Станіславський з пропозицією проаналізувати назви вулиць.
«Ми беремо сумнівні назви. Далі ми аналізуємо це і робимо довідку історичну. Довідку не на порожньому місці, не з Вікіпедії, а з якихось авторитетних джерел. Тобто це аргументація для міської влади та для громадськості. Щодо нових назв, то тут уже буде комплексний підхід», – зазначає він.
БРОВАРЧАНИ РОЗДІЛИЛИСЬ У ДУМКАХ
«Громадський ревізор» провів невеличке опитування серед мешканців Броварів на предмет їхнього ставлення до перейменування вулиць. Як ми й припускали, думки розділилися.
«Я за зміну назв, які ображають український народ. Хто такий Постишев чи Петровський? Це ж кати українського народу. Мені соромно жити на вулиці Постишева», – говорить програміст Микола.
Варто зазначити, що молодь у більшості за перейменування назв вулиць. Хоча деякі і визнають, що як не крути, а наша країна була частиною Радянського Союзу і від цього нікуди не втечеш.
Пенсіонери – більш категоричні у своїх висловлюваннях. Тому вони ображаються, що до їхньої думки не дослухаються.
«Якщо назвали вулицю іменем визначної людини, значить вона зробила щось важливе. Я колишній член Комуністичної партії і голосую постійно за комуністів. Хто мене спитає, як називати вулиці?», – емоційно відповідає пенсіонер Василь.Визнають проблему з урахуванням думки більшості і в міській владі. «Питання в тому, що до цього потрібно підходити дуже зважено. У молоді своя точка зору, у пенсіонерів, а їх на сьогодні 40–45% – інша. Треба враховувати всі думки», – вважає заступник міського голови з питань ЖКГ Григорій Голубовський.
ДОКУМЕНТИ ДОВЕДЕТЬСЯ ЗМІНЮВАТИ
В перейменуванні вулиць варто враховувати не тільки емоційні моменти, а й суто бюрократичні. По-перше, для міського бюджету це досить затратно. Адже потрібно буде замінити таблички з назвами на всіх будинках перейменованих вулиць. Також це стосується покажчиків на дорогах. Якщо одна найдешевша адресна табличка коштує 150 гривень, то перейменування, наприклад, вулиці Леніна, на якій близько 170 будинків, буде коштувати чимало.Броварачанам це теж додасть певних незручностей. Першза все, потрібно буде поставити штамп у паспорті про те, що адреса реєстрації змінена. А це вистоювання черги у паспортному столі та додаткові затрати.
Для юридичних осіб це ще більший головний біль. Спочатку потрібно внести зміни до статуту та завірити у нотаріуса. Потім вистояти чергу, аби змінити дані у реєстрі фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб. Далі необхідно буде отримати нове свідоцтво з відділу статистики, адже змінюється юридична адреса. А все це час та нерви.
ЯКИМИ БУДУТЬ НОВІ НАЗВИ?
Не менш важливе питання, на які назви змінять вулиці героїв Радянського Союзу. На думку заступника міського голови з гуманітарних питань Лариси Виноградової, слід давати нейтральну назву, аби не виникло необхідності в новому перейменуванні через певний проміжок часу. «В свій час вулиця Леніна була Благодатна,вулиця Кирпоноса – Польова. Я би взагалі вибирала щось таке толерантне. Є ж мікрорайон Зеленої галявини – Абрикосова, Вереснева, Ялинкова. Моя думка, що потрібно знайти золоту середину», – говорить заступник мера.
В Інституті історії вважають, що на сьогодні в Броварах не дуже багато сумнівних назв. При цьому є достатній резерв історичних постатей, якими можна і потрібно називати вулиці. «Дуже багато назв, які стосуються козацького періоду – Богуна, Виговського, Дорошенка і так далі… Мене здивувало, що немає назв, пов’язаних з князівським періодом. Це обов’язково має бути. Щодо сучасності, то… тут все врахувати потрібно. З нинішнього конфлікту з Росією будуть поставати нові герої. », – виражає свою думку В’ячеслав Станіславський.
Враховуючи, те, що перейменувати вулиці потрібно за найближчі шість місяців, то часу залишилось обмаль. І хочеться сподіватися, що нові назви будуть такими, які влаштують і сучасну молодь, і не будуть ображати почуття літніх людей.
Анна Межова