Життя – це сім’я, це діти, це родина. Життя – це любов, це щастя, це ніжність. Життя – це фарби, це пристрасть, це рух. Життя йде, змінюється, а разом з ним змінюємся і ми. Кожен з нас здатен наповнити своє життя фарбами, теплом, радістю, щастям. Танець – це те, що робить нас щасливими!
Саме так анонсувала концертну програму свого прославленого колективу – хореографічної майстерні «Мальва» – хореограф Анастасія Ткач.
ФІЛОСОФІЯ ЄДНАННЯ
«Мальва» – на Броварському мистецькому небосхилі колектив унікальний. По-перше, вже тим, що хореографічна майстерня – незвичне по звучанню та формі словосполучення.
«Колектив було створено в 1990 році. Тоді це був цілий творчий комплекс – хореографія, вокал, живопис, театр-студія. Саме тому і назвалися ми творча майстерня, адже дитина могла у нас розвиватися у багатьох напрямках», – ділиться спогадами засновник та незмінний керівник колективу Оксана Круковська.
Ще в ті часи, чверть століття тому «мальвичани» все робили самі – написання сценарію чи лібрето майбутньої композиції, постановка, костюми, грим – все створювалося всередині колективу, разом, спільним творчим мисленням. І назву для свого новоствореного колективу також шукали разом. А історія дійсно цікава.
«Якось ще на перших етапах створення «Мальви», ми всім колективом виїхали на екскурсію до музею народного побуту в Пирогово. Тоді у нас ще не було назви, ми підшукували, сперечалися, але не могли зупинитися на жодному з варіантів», – посміхається Оксана Олексіївна.
Аж раптом натрапили на хатину, біля якої росли надзвичайно яскраві квіти – високі, стрункі, геть як дівчатка-танцюристки. Поряд на призьбі вишивала сорочку бабуся. Розговорилися.
«Як ці квіти називаються? Гарні такі. – То це ж мальва! Наш український символ. Подивіться – від великої квітки до маленької бруньки всі на одному стеблі, як велика родина – від старшого до найменшого».
Ось так і знайшлася назва для народної майстерні – гарна, влучна, символічна. І до сьогодні філософія єднання – на одному стеблі, однією стежинкою – домінує в «Мальві».
25 РОКІВ – ЯК ОДИН ДЕНЬ
За чверть століття через «Мальву» пройшли сотні талановитих, яскравих дітей, для яких колектив і досі залишається рідним домом, місцем, де відпочиваєш душею, а керівник – тендітна Оксана Круковська – приклад для наслідування, порадниця та наставник не тільки на танцювальному майданчику.
Звітна концертна програма, що в останній день березня пройшла у міському культурному центрі, об’єднала на одній сцені «ветеранів» колективу – молодих чоловіків та жінок з найпершого складу «Мальви», та зовсім маленьких 4-5 річних танцюристів. Надзвичайно зворушлива композиція «Колискова» задала тон усьому дійству, а діалог мами та дитини, який рефреном пройшов через трьохгодинний мистецький спектакль «Мальви», підтримував та розвивав тему життя, родини, любові та надії, миру та добра.
«Мабуть, такий творчий «тандем» двох поколінь більше не зустрінеш в жодному колективі. Мами танцюють разом зі своїми дітьми. І це не «разова акція», дорослі мають власні репетиції, тренуються наполегливо та самовіддано», – каже директор Броварського навчально-виховного об’єднання, на базі якого і функціонує творча майстерня, Ірина Ткачук.
СИМВОЛІЧНЕ «ДЕРЕВО ЖИТТЯ»
Символіка присутня і в назві самого звітного концерту, під час якого, до речі, колектив захистив звання «народного». «Родинне дерево» керівник запропонувала своїм вихованцям намалювати самостійно, кожен – про свою родину, але водночас таким чином виявляється загалом уявлення дитини про родовід,сімейні цінності та щастя.
«Ось те символічне дерево життя, на фоні якого танцювали наші вихованці, та зображення якого ми перенесли на футболки, в яких виступали учасники колективу, намалювала наша вихованка, десятирічна Настя Колбасинська. Малюнок настільки проникнутий символікою, що ми не задумуючись зробили його своєрідним логотипом даного концерту і думаю, що цей символ і надалі залишиться з нами», – розповідає Оксана Олексіївна.
НЕ ТАНЦЕМ ЄДИНИМ
Кожна композиція – це маленьке життя, прожите за декілька хвилин. У репертуарі «Мальви» – номери, витримані у кращих традиціях народної та сучасної хореографії. Яскраві «Іспанський», «Тарантела», «Молдавський акорд», «Подільський вихиляс», «Весняний козачок», по-дитячому безпосередні «Бі-бі-ка», «Нафаня», «Ляльки», витончено-ніжні «Купальський», «Ніченька» та «Світанок» у першій частині програми готували глядачів до серйозної філософської хореографії.
Друга частина – з незвичними постановками, глибоким змістом та іноді важким для сприйняття емоційним забарвленням – справжні авторські роботи, з неповторним ароматом та фантастично-глибоким змістом. «Емігранти», «Почуйте нас», «Битва світів», «Біла Ворона», «Таємничий бал у Графа» – композиції, які можуть прикрасити будь-яку концертну програму.
«Мені дуже подобається працювати з молодими хореографами. Зараз у нас в колективі працює декілька надзвичайно талановитих викладачів, завдяки яким з’явилося нове дихання, нова стратегія розвитку «Мальви». І наша філософська тематика – результат спільної діяльності», – каже Оксана Круковська.
А ще зауважує – якби не займалася хореографією, то швидше за все вибрала б волонтерську діяльність. Робити добро, допомагати знайомим та незнайомим людям – ще один важливий аспект діяльності «Мальви». Нещодавно колективом було проведено благодійний концерт на підтримку ветеранів АТО, на звітному концерті 31 березня серед почесних гостей – 40 вихованців дитячого будинку зі Старої Басані, з якими давно дружить колектив.
«Допомагати людям – це внутрішня потреба, яка для нас вже давно стала життєвою необхідністю. Приходьте до нас на концерти і ви зрозумієте та відчуєте, що ми хочемо сказати. Все – в наших постановках, в них – наша творчість, натхнення та сенс діяльності!», – запрошують Оксана Круковська та народна хореографічна майстерня «Мальва».
Ольга Підлісна