Переповнені дитсадки – одвічна проблема броварчан. І це зовсім не викликано переїздом значної кількості вимушених переселенців з Донецької та Луганської областей. Своїх дітей завжди було багато, а комунальних дитсадків всього 17. «Громадський ревізор» вирішив перевірити ситуацію з дошкільними навчальним закладами в Броварах. Ми дізналися як влаштувати дитину в дитсадок та які проблеми можуть виникнути.
При нормі 20 дітлахів в групі (для дітей від трьох до шести років), подекуди їх нараховується більше 40. Такі реалії дитячих садків в Броварах. Щоправда, тільки «на папері», адже, за статистикою відвідуваність дитсадків складає 60-65%. Тобто, якщо в групі записано 42 дитини, то фактично відвідує не більше 27-ми. Попри, це в дитсадках кажуть, що великих черг немає, адже в Броварах в дитсадки влаштовують централізовано.
Направлення, щочетверга, видає управління освіти за місцем прописки (в деяких випадках за місцем роботи одного з батьків). Найлегше буде влаштувати трирічних дітей та п’ятирічок. Вони в пріоритеті. Перших влаштовують якнайшвидше, аби мати могла вийти на роботу з декретної відпустки. А других, так як держава зобов’язала стовідсотково підготувати всіх дошкільнят до школи. Тому у п’ятирічному віці беруть всіх, навіть, якщо всі групи переповнені. Найскладніше влаштувати в дитину в ясельну групу – фізично немає місця.
Поетапна процедура оформлення дитини в дитсадок:
Без щеплень до дошкільного навчального закладу не приймають. Лише за згодою ЛКК (лікарсько-консультаційної комісії). Вона проходить щовівторка в центральні Броварські лікарні. Проте для згоди має бути вагома причина – відсутність вакцини, алергічні реакції, інші захворювання.
Коли вже всі документи у завідувача дитсадка, починається найцікавіше – у вас попросять вступний благодійний внесок.
Перший внесок – яким він має бути та чи потрібно його платити?
Згідно ст.28 Закону України «Про дошкільну освіту» кожній дитині гарантоване право на абсолютну доступність і безкоштовну освіту в дошкільних навчальних закладах.
Виходить, що вступні внески до фонду дитячого садка є виключно за бажанням батьків. Проте, через нестачу фінансування, закладам постійно не вистачає коштів на найнеобхідніше для дітей. Приміром, на нові простирадла, миючі засоби або ж пластилін. Всі ж батьки хочуть для своєї дитини найкращого, тому внести певну суму до фонду дитсадка вас попросять у будь-якому випадку. За результатами опитувань, проведених серед мам дошкільнят, сума в Броварах коливається від 500 до 1500 гривень. Проте, це не хабар, всі вони, дійсно, йдуть на благоустрій дитсадку, стверджують в Броварському управлінні освіти. Всі внески завідувачі фіксують у спеціальних журналах, а рішення, як розпорядитися цими грошима приймають самі батьки на зборах. «У завідувачів є так звані журнали обліку батьківських коштів, готуючи звіти до управління освіти, вони приносять ці журнали разом з чеками і показують, що придбали на садочок. З групами легше, але є місця загального користування – це зали, де діти проводять свої свята, це коридори, туалети загальні тощо. То там уже завідувачі садочку складають список всього необхідного на рік і батьки вже вирішують» – Лариса Виноградова, заступник міського голови з питань освіти і науки.
Якщо ж хтось з батьків на даний момент невзмозі, виділити кошти на «благодійний внесок», а завідувач продовжує наполягати, необхідно поскаржитись до управління освіти. Це зловживання повноваженнями. У разі підтвердження такого факту на недобросовісного завідувача чекає адміністративне покарання у вигляді догани. Якщо ж від вас відверто вимагають хабар, то це вже взагалі стаття кримінального кодексу. В Броварах було кілька випадків , коли завідуючі були притягнуті до кримінальної відповідальності за хабарництво. Головне не «переживати самостійно» цю проблему, а вирішувати її на вищому рівні. «Якщо хтось із завідувачів призначає суму самостійно, а не батьки визначають, що вони хочуть зробити в той чи інший період, ми просимо написати заяву. Нам потрібно зафіксувати це факт», – каже Лариса Виноградова, заступник міського голови з гуманітарних питань.
Аби переконатися, як все відбувається на практиці, «Громадський ревізор» навідався до одного з місцевих дитсадків.
Ревізія дитсадку
В Броварському управлінні освіти запевняють, що всі 17 дитсадків знаходяться на достойному рівні, проте «недовірливим» батькам пропонують сходити на екскурсію. Ось і ми вирішили перевірити обстановку в одному з дошкільних закладів. Для ревізії ми обрали дитсадок « Золотий ключик» по вулиці бульвар Незалежності. Зовні звичайний державний дитсадок з доволі привабливою територією. В середині нас радо зустріла завідувач – Світлана Миколаївна Булка. Всю процедуру оформлення до дитсадка підтвердила. Розповіла про направлення від управління освіти, медкомісію..і знову ми зупинились на найцікавішому – первісний внесок. Пані Світлана наголосила, що він – не обов’язковий,проте конче необхідний. Державних грошей на все не вистачає. «Влада міста виділяє кошти, але тільки на капітальний ремонт. Приміром, в минулому році нам зробили капітальний ремонт харчоблоку, відновлена повністю група. Так, нам завезли ліжка, завезли постіль Але ж є потреби, які весь час виникають – кран зламався, замок в дверях, чашки б’ються, тарілки б’ються, постіль зношується, рушники, іграшки дітям. Без цього просто не можна обійтись», – розповіла Світлана Миколаївна.
Проте, сталої суми немає. Кожен дає скільки може. У підтвердження жінка продемонструвала нам акти на благодійну допомогу. І, дійсно, суми там зазначені абсолютно різні. Приміром, на ремонтні роботи хтось виділив 1500 гривень, а хтось лише 500.
«Це первісний внесок,який може здаватися зразу, а може протягом року. Якщо, приміром, мама не працювала, а один тато , де сім’ї взяти такі гроші, навіть 500 гривень виділити, тому вони несуть по мірі можливості», – додає завідувач.
На що йдуть гроші батьки можуть побачити у звітах, які знаходяться у завідувача. Після ревізії паперів, ми направились перевірити чи дійсно зібрані кошти йдуть на користь дітлахів. Приміром, на ремонтні роботи, батьки однієї з груп зібрали 31 тисячу гривень. Напевно, подібні акти існують щодо кожної групи. І це, дійсно, помітно. До ладу приведені і навчальний класу, і ігрові кімнати,і спальні та навіть санвузли. Чималий вибір навчального приладдя та іграшок. Отже, ревізор задоволений. Хоч без благодійних внесків не обійтись, вони все таки йдуть не до кишень завідувача, а на благо дітям.
Підсумовуючи все вищесказане, можу відзначити, що ситуація з дитсадками в Броварах значно краща за столичну. Звичайно, групи переповнені, проте потрапити туди досить реально. До того ж, умови перебування там пристойні. І хоча, здебільшого, це заслуга батьків, яка різниця. Головне, щоб дітлахам було добре.
Катерина Ковальсьска