В Україні вже виготовлено 1300 паспортів нового зразка. Тисяча з них – біометричні. За даними Державної міграційної служби з 21 по 22 січня вже 100 осіб стали щасливими власниками нових документів. Це ті, хто оформлював документ за прискореною процедурою. Ще 15 тисяч українців стоять у черзі. По всій країні вже обладнано 106 робочих місць із видачі біометричних паспортів. Обіцяють, що спеціальне обладнання ось-ось з’явиться і в Броварах.
Що таке біометричний паспорт?
При словосполученні «біометричний паспорт» у багатьох в голові виникає образ пластикового «мульті-паспорта» із кінофільму «П’ятий елемент». Насправді, це звична книжечка з 32-ма паперовими сторінками, на яких вам зможуть і далі ставити відмітки. Єдина відмінність – новий документ має електронний чіп. Саме він зберігатиме всю інформацію про власника, включаючи його біометричні дані – відцифроване фото, підпис та відбитки пальців (два пальці рук). Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника.
Вартість біометричного паспорта та процедура його оформлення
Аби оформити біометричний паспорт, необхідно звернутись у відділення міграційної служби. При собі мати лише паспорт громадянина України та ідентифікаційний код. Новий документ видається на 10 років. Обійдеться він у 518 гривень 15 копійок при звичайному оформленні за 20 днів. Процес оформлення можна скоротити до одного тижня, але тоді доведеться викласти 775 гривень 30 копійок. Існують паспорти нового зразка і без чіпу. Вони коштуватимуть дешевше – 461 гривню 15 копійок при звичайному оформленні і 718 гривень 30 копійок – прискорена процедура.
Дітям до 16 років також видаватимуть біометричні паспорти. Проте, лише на 4 роки. Відбитки пальців зніматимуть лише з 12 років, виключно після згоди батьків.
Біометричні паспорти видають за бажанням. Консерватори можуть продовжувати користуватися звичними документами – старі зразки будуть дійсними.
Для чого українцям біометричні паспорти?
Біометричний паспорт нині не дає вам можливості мандрувати Європою без віз. Для початку ЄС має запровадити з Україною безвізовий режим. Саме для цього документи нового зразка потрібні українцям – це одна з умов ЄС для скасування віз. Така вимога світу і Європи щодо убезпечення від терористичної загрози.
Потреба в біометрії виникла після терактів 11 вересня 2001 року у США. Така форма посвідчення особи запроваджена у понад 90 державах світу. Не здійснивши цей крок, ми не можемо сподіватись, що Євросоюз відкриє нам кордони.
Проблема в обладнанні
Якщо громадянам для оформлення біометричних паспортів не потрібно ніяких додаткових документів, то міграційній службі необхідне обладнання для збору біометричних даних. В цьому найбільша проблема. Поки що в Україні обладнано лише 106 спеціальних робочих місць. Обіцяли, що Бровари стане одним з перших міст в Київській області, яке почне видавати нові документи. У місцевій міграційній службі кажуть, що вже все готово і приміщення, і бланки, а от техніки поки немає.
На офіційному сайті міграційної служби обіцяють, що до середини лютого оформити біометричний паспорт можна буде у будь-якому відділенні, яке видає закордонні паспорти. В Україні має працювати 606 точок видачі. Кореспондент «Громадського ревізора» слідкує за ситуацією та повідомить вас одразу, як тільки в Броварах з’явиться перше обладнання. Загалом, Уряд планує видавати по два з половиною мільйони паспортів на рік.
Ксенія Новожилова