Ліфт – велике благо для мешканців багатоповерхівок. Якщо живеш вище 4 поверху, а ще й пакети з магазину тягнеш, то без нього аж ніяк. Проте в Україні є такі раритети, яким більше 25 років. Залізні коробки, які трясе зі сторони в сторону та в яких попалені кнопки, жахають багатьох. «Громадський ревізор» намагався зрозуміти, який стан ліфтового господарства у Броварах.
За даними відділу житловокомунального господарства на сьогодні у Броварах 370 ліфтів. Скарги на їхній як зовнішній вигляд, так і технічні характеристики надходять регулярно. Як розповів «Громадському ревізору» один зі співробітників компанії «Ліфтмеханік», яка обслуговує ліфтове господарство міста, люди дуже невдоволені станом ліфтів. Але одразу ж виправляє себе: «Парк-то старий. Де нові ліфти – скарг нема». Згідно з міською програмою утримання та розвитку об’єктів житловокомунального господарства на 2015 рік, на капітальний ремонт ліфтів планується виділити 851,00 тис. грн. На експертне обстеження ліфтів, яким більше 25 років – 100,00 тис. грн. Одразу зауважимо, що не завжди плани співпадають з касовими витратами за підсумками року. Як розповіла нашому виданню начальник відділу з питань експлуатації житла Валентина Карпенко, із загальної суми, яка виділяється на ремонти, потрібно відняти кошти по кредиторській заборгованості по минулим рокам: «На 2015 рік на капітальні ремонти ліфтів запланована сума у 851 тисячу. Від неї відні- маємо 443 тисячі кредиторської заборгованості. Отримуємо 410 тисяч на ремонти», – розповідає вона. Зокрема, така ж ситуація була і у 2014 році. На капітальний ремонт ліфтів мали виділити 831,8 тис. грн, а фактично надали 46% від того, що планувалося. Ситуація з фінансуванням на експертне обстеження ліфтів, термін експлуатації яких перевищив 25 років, ще гірша: тут надали тільки 17% від того, що обіцяли на початку.
Валентина Карпенко додає, що у 2014 році фінансування розпочалося тільки у серпні місяці. На питання, чому виникла така «затримка», чиновник відповідає досить розлого: «З бюджетними грошима дуже важко працювати. Тому що вони не завжди вчасно приходять». Попри все, в минулому році деякі ліфти все ж таки ремонтували. Так, головний інженер ЖЕКа №2 Сергій Луценко розповідає, що на його дільниці у 2014 році пройшов капітальний ремонт одного ліфта. Також він розповів, що з 34 ліфтів, які перебувають на балансі його ЖЕКа, лише один несправний – за адресою Красовського, 8. Управління житловокомунального господарства подає інформацію, що за 2014 рік капітально було відремонтовано 5 ліфтів. Ці ремонти проходили за результатами експертиз дворічної давнини. На теперішній рік заплановано 12 ремонтів.
ПАЛИТИ КНОПКИ ВСЕ ЩЕ У МОДІ
Винуватцями незначних пошкоджень ліфтів найчастіше виступають самі мешканці. Як розповідають у «Ліфтмеханік», з 90х років мало що змінилося. «Кнопки як палити, так і палять. Катушки ліфтів крадуть на металолом. Все це є і зараз», – розповідає співробітник компанії. Якось вплинути на цю ситуацію досить складно, адже моральні цінності у кожної людини свої. Інше питання, чи не гидко самим хуліганам їздити у ліфтах, які запльовані та перебувають у стані, коли страшно до чогось у ньому доторкнутися? Відповідно до законодавства, технічні огляди ліфтів повинні проходили один раз на два роки. Фінансування йде з міського бюджету. Ті ж гривні, які платять за користування ліфтами мешканці будинків, йдуть виключно на їхнє обслуговування. До речі, для броварчан це не такі вже й великі гроші – від 12 до 27 копійок, в залежності від стану самого будинку. Відомі ситуації, коли мешканці, не розуміючи технічних питань, виражали обурення тим, що ліфти у під’їздах замінюють на нові, проте вони чомусь не вводяться в експлуатацію. Зокрема, так сталося з ліфтом по вулиці Незалежності 16 Б. Ліфтову кабіну повністю замінили на нову ще минулого року, проте й досі ліфт не запрацював. Як розповідають у відділі житловокомунального господарства, це непорозуміння виникло тому, що свого часу були втрачені реєстраційні номери. До того ж експертна оцінка ліфта займає не один день. Тому, аби убезпечити мешканців від біди, експерти поки не запускають ліфт в експлуатацію. По всій Україні, за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства на 1 січня 2015 року лише 43% ліфтів перебувають у задовільному технічному стані. У МінЖКХ зазначають, що станом на сьогоднішній день проекти розвитку сучасних технологій у ліфтовому господарстві реалізуються за кошти місцевих бюджетів та кошти приватних інвесторів. Прикладом впровадження таких технологій чиновники називають зокрема систему GSMдиспетчеризації 1500 ліфтів у м. Дніпропетровськ. Цікаво, коли нові технології дійдуть і до Броварів?
Анна Межова