Чи доводилось вам дорогою до зупинки транспорту пробиратися через ряди торговельних споруд, аби вскочити в маршрутку? Чи звертали ви увагу на те, що у вашому дворі на місті дитячого майданчика якимось дивним чином з’явився кіоск? У більшості випадків такі малі архітектурні форми, – МАФи, – розташовані незаконно і можна вимагати їхньої перевірки.
Тема великої кількості МАФів дуже болюча для Броварів, адже останнім часом їх «наплодилося» аж занадто багато. Вони не просто псують зовнішній вигляд міста, а в деяких випадках відверто заважають нормальному життю броварчан. І що ще гірше, деякі з них розташовуються на стратегічно важливих ділянках – над теплотрасами, наприклад. Зрозуміло, поки нещасний випадок не наробить шкоди власникам, про такі речі замислюватися вони не будуть.
Що потрібно, аби законно поставити МАФ
В управлінні містобудування та архітектури нашому виданню повідомили, аби законно розмістити МАФ в Броварах, потрібно подати у довільній формі заяву до виконавчого комітету, схему розміщення, додати фото та свої реквізити. У адміністративному центрі надання послуг уточнили, що максимальний термін розгляду заяви – 10 робочих днів. Після цього видаються всі необхідні документи, згідно з якими можна брати в оренду землю під МАФ.
На ділі все відбувається дещо інакше. Бетонується майданчик і кіоск розміщується. А вже потім власник починає займатися документами.
У спецвідділі контролю за станом благоустрою Броварської міської ради нашому виданню розповіли, що до них надходять скарги від людей, які підозрюють незаконність розташованої споруди. Зокрема, так було з МАФами ТОВ «Державна лотерея». У грудні 2014 року завдяки перевірці вдалося демонтувати шість їхніх споруд. Було доведено, що вони розташовані незаконно.
Дії міської влади
Ситуація з МАФами неодноразово піднімалася в тому числі і на сесіях міської ради. Так, останнього разу про те, як боротися з незаконними спорудами, влада Броварів, підприємці та громадяни обговорили у березні 2014 року. Зокрема, зараз міська влада виділяє землю під кіоски на підставі договорів особистих строкових сервітутів. Проте є пропозиції, щоб земельні ділянки під такі об’єкти виділятися по договорам оренди через аукціон.
Виконуючий обов’язки начальника спецвідділу контролю за станом благоустрою Михайло Черняк підтверджує, щоб законно поставити МАФ, «як мінімум потрібно оформити земельний сервітут, зробити паспорт прив’язки». А от прибрати незаконний кіоск, за його словами, – це дуже дорога процедура. «Це не просто не дуже швидко, це ще й дуже дорого. Це робиться коштом міського бюджету», – говорить Черняк.
«Курасани з маком» від Кулиничів
Останнім часом у Броварах, як на дріжджах, почали з’являтися МАФи «Кулиничі». Ходять чутки, що всі вони розміщені у місті незаконно. До речі, ця назва на слуху не тільки у броварчан, але й в усіх українців. За президентства Віктора Януковича це підприємство отримало величезну підтримку. Його пов’язують із колишнім депутатом від Партії регіонів Володимиром Мисиком. До того ж, саме «Кулиничі» Янукович прославив, смакуючи «курасани з маком». У Києві підприємство плавно перетягло на себе поставки хліба до всіх супермаркетів, залишивши «Київхліб» обабіч процесу.
Справедливості заради варто сказати, що клієнтів у них вистачає і споживачі не нарікають на присутність кіосків з випічкою. Проте проблеми з дозволами дуже великі. Це нашому виданню підтвердили у міській раді. Зокрема, заступник міського голови Григорій Голубовський заявив: «По Кулиничам, я просто чув, що там приписи по трьом МАФам були. А як далі там буде, я не знаю. Справа в тому, що свого часу вони дуже швидко їх встановили і вночі…». У відділі благоустрою також до них є певні питання. Поки детальна перевірка не доведе незаконність «Кулиничів», демонтувати їх неможливо.
Ініціатива заохочується
У броварських ЗМІ свого часу з’явилося опитування: «Як ви оцінюєте появу великої кількості нових кіосків»? Результати говорять самі за себе:75% учасників висловились негативно, 48% опитаних засуджують їх появу через те, що їх встановлюють у невизначених місцях, а 27% – незадоволені МАФами, адже вони псують зовнішній вигляд міста.
Аби Бровари стало не лише комфортним містом, але й красивим, містяни повинні проявляти активність. Якщо мешканці не будуть скаржитись на те, що центр міста обростає кіосками, то перевіряти їх ніхто не буде.
Звісно, не всі МАФи незаконні, у деяких все в порядку з документами та вони не заважають життю броварчан. Іноді вони просто необхідні. Для прикладу, у приватному секторі не так вже й багато магазинів, і товари першої необхідно можна купити у кіоску «за рогом».
Проявляти ініціативу зараз модно. Тому, як тільки питання розміщення МАФів буде винесене на громадські слухання, небайдужі броварчани повинні взяти у них участь. І донести до міської влади, у яких місцях вони вважають за необхідне розмістити кіоски, та з якою продукцією. «Говори і будеш почутий», – каже нам відомий вислів.
Аліна Яковенко
