З 26 січня 2015 року Україна почала жити у режимі підвищеної готовності. Таке рішення затвердив Кабінет міністрів. По Луганській та Донецькій областям окремо введений режим надзвичайної ситуації (НС). «Громадський ревізор» спробував розібратися, що це означає та яким чином таке рішення позначиться на Броварах.
Перше і основне. Згідно з Кодексом цивільного захисту в державі має бути створена Державна комісія з надзвичайної ситуації. На місцях, відповідно, почнуть діяти регіональні комісії. Як зазначив нашому виданню начальник Броварського райвідділу ГУ ДСНС України у Київській області Сергій Черкас, «в Броварах для вирішення питання реагування на надзвичайні ситуації є постійно діюча комісія з надзвичайний ситуацій. Керує нею по місту заступник міського голови». Саме через цю комісію буде відбуватися координація дій з Київською облдержадміністрацією і з Центром. Як додали у відділі з питань НС виконкому Броварської міської ради, зараз вони щодня звітують на область про ситуацію у місті.
Сховища для населення у належному стані
З введенням режиму підвищеної готовності у місті також активізується робота щодо приведення до належного стану найпростіших укриттів – підвалів, погребів тощо. Як розповів заступник відділу НС міськради Анатолій Грабовець, по Броварам зараз нараховується близько 212 таких укриттів.
Варто зазначити, що перевірити ці сховища фактично неможливо, адже до липня 2015 року по Україні діє мораторій на перевірки. Тому заступник міського голови Броварів своїм листом дав доручення всім суб’єктам господарювання міста привести у відповідний стан об’єкти цивільного захисту (сховища). Окреме доручення надано і ЖЕКам, і ОСББ, адже підвали у багатоквартирних будинках у їхньому віданні.
Жителі багатоквартирних будинків також можуть розраховувати на підземні паркінги. Мешканці ж приватного сектору у якості сховищ можуть використовувати власті підвали та погреби.
Алгоритм дій для населення
Робота з населення проводиться і це найважча складова. Адже людей потрібно не тільки проінформувати, їм потрібно роз’яснити прості правила поведінки у складній ситуації. Ця задача покладена на підприємства та на ЖЕКи. «Є проблема в навчанні населення. На сьогоднішній момент така робота проводиться. І зараз, незважаючи на те, що діє мораторій на перевірки, є вимоги 444 Постанови Кабінету міністрів про проведення навчання населення. (діє – ред.) 934 Наказ Міністерства, який регламентує методики його проведення. Це обов’язки підприємств і установ. З непрацюючим населенням – це ЖЕКи, органи місцевого самоврядування. Міносвіти – у своїй частині під час навчання дітей», – розповідає Сергій Черкас.
У міськвиконкомі обіцяють найближчим часом по всім ЖЕКам створити навчально-методичні центри, де броварчани зможуть отримати рецепт, як вберегти своє життя на випадок лиха. (Прим. ред. – як тільки такі центри запрацюють, наші журналісти обов’язково навідаються до одного з ЖЕКів та підготують відповідний матеріал).
Співробітники ДСНС проводять спеціалізовані уроки в школах у рамках дисципліни ОБЖД. Дітям доступною мовою розповідають, що таке НС та як себе поводити у разі їх виникнення.
ДСНС завжди напоготові
У зв’язку з новим режимом активізується і робота державної служби з НС. Зокрема проводиться інвентаризація інженерної техніки цивільного захисту. Вона має бути на 100% справна. Також заплановані навчання особового складу.
Про можливу небезпеку городяни дізнаються через систему оповіщення та радіо. По місту встановлено 7 таких сирен. До речі, у відділі з питань НС нашому виданню повідомили, що наступний тест цих сирен запланований в період 10-13 лютого 2015 року. Тож, будьте готові до гучного звуку, та не лякайтесь.
Відрізнити навчальну тривогу від реальної дуже просто – планова сирена триває до 5 хвилин, надзвичайна – протягом півгодини. Остання супроводжується інформаційними повідомленнями через гучномовці. Крім того, у разі реальної небезпеки по місту будуть їздити співробітники ДАІ та повідомляти про загрозу.
Загалом режим підвищеної активності не повинен лякати броварчан. Основна задача на цей період – проінформувати населення про можливі надзвичайні ситуації та навчити, як себе поводити.
Анна Межова