У центрі зайнятості кажуть: «Ті, хто хоче працювати – роботу знаходять». Офіційно вакансій по Україні 960 тисяч, а охочих працювати – півтора мільйона. «Громадський ревізор» намагався з’ясовувати погоду на ринку праці.
Цього року, як і за минулі періоди, найбільше серед тих, хто шукає роботу юристів, економістів та менеджерів. Проте вкрай не вистачає робітничих спеціальностей: столярів, фрезерувальників, швачок та будівельників. Просто на вагу золота програмісти та фахівці ІТ-технологій. І це абітурієнтам варто взяти до уваги. Роботодавці пропонують гнучкий графік та систему найму молоді. Причому, обіцяють не економити на зарплаті.
Правила диктує роботодавець
Нинішній ринок праці, на відміну від середини 2000-х років, – це ринок роботодавця, а не здобувача. Саме роботодавець диктує умови, а конкуренція за робоче місце зростає.
«Кількість претендентів на одну вакансію істотно збільшилася. Багато роботодавців кажуть, що в 2014 році була можливість вибрати кращих з кращих. Ринок праці в 2014 році однозначно став «ринком роботодавця»…тим не менш, присутній фактор ринку кандидата. Це стосується, в першу чергу, ІТ-ринку», – розповідає керівник рекрутингового агентства Тетяна Пашкіна.
Зростання пропозиції на ринку праці дає можливість роботодавцям підібрати більш кваліфікований персонал за менші гроші. На збільшення пропозиції зараз також впливають переселенці з Криму та зони АТО, які до того ж «демпінгують» зарплатні пропозиції, розповідає директор Броварського центру зайнятості Максим Вітер.
Сучасні правила працевлаштування
Є два шляхи працевлаштування: або за допомогою державного центру зайнятості, або самостійно. Йдемо до Броварського центру зайнятості. Тут з початку року не можуть передихнути: наплив безробітних більшає. Ринок праці ніби застиг на місці, а вакансій на усіх не вистачає. Найбільше безробіття «поглинуло» банківських клерків та юристів. Бракує, традиційно, фахівців в ІТ-галузі, лікарів, вчителів та робочих рук.
Навіть якщо наміри шукача та роботодавця співпадають, то домовитися про співпрацю не завжди вдається. «Рівень заробітної плати набагато нижчий за той, з яким люди до нас прийшли. Тому це не влаштовує безробітного», – розповіла заступник директора Броварського міського центру зайнятості Любов Левицька.
З початку року тут з’явилася лише 131 вакансія (в основному робітничі), а за пошуком роботи звернулося 920 осіб. Це багато, адже за минулий рік було зареєстровано 3500 безробітних, а нині офіційних безробітних у Броварах 1800. І простежується тенденція до збільшення. Основна причина – ліквідація підприємств та звільнення броварчан, які працювали в Києві. Реальні ж масштаби безробіття ще більші. Втім ставати на облік поспішають не усі, адже намагаються знайти роботу самотужки.
З життя
Ще півроку тому Василь був інженером-теплоенергетиком. Нині до Центру зайнятості ходить, мов на роботу. Чоловік каже, що пропозиції є, але зарплата замала. За 1200-1300 гривень не проживеш. На більшу платню потрібен досвід. Таких «Василів» по Україні з року в рік більшає.
Одна з перепон для вищої зарплати для Василя – це вузька спеціалізація. Тож швидше за все, аби знайти роботу, йому запропонують безкоштовно перекваліфікуватися. Якщо Василь погодиться працювати, скажімо інженером-електриком, то вакансія не забариться, розповідає Максим Вітер: «Висококваліфікована робоча сила зараз в дефіциті. У нас немає безробітних слюсарів, вони дуже швидко себе знаходять. Ми навіть не встигаємо її реєструвати…Навіть якщо людині не вистачає кваліфікації, людину навчають. Вона в нас стоїть на обліку та проходить стажування. Місяць чи два. Кандидат нічого не втрачає».
Що пропонують у Броварах?
Станом на січень найбільшу зарплату в Броварах пропонують монтажнику на СТО – 5000 грн. Скромніші оклади у медиків: лікар на станції швидкої допомоги отримуватиме 1151 гривню, а лікар-педіатр у лікарні 2200 гривень за місяць.
Усі ці дані відкриті і постійно оновлюються. Із повним списком пропозицій можна ознайомитися на сайті Броварсько міської ради.
Для того, аби стати на облік до міського центру зайнятості, потрібно не забути оригінали документів: паспорт, індифікаційний код, військовий квиток (для чоловіків) та диплом. Щоб отримати допомогу з безробіття потрібна довідка про доходи за останні шість місяців. До речі, якщо вас звільнили, наприклад, 12 грудня, то цей місяць не враховуватиметься. Варто врахувати і те, що довідка діє лише шість місяців.
На повноцінну допомогу від держави можуть претендувати ті, кого, приміром, скоротили. Це 70% від офіційного окладу. Ті, що звільнені за власним бажанням, отримуватимуть мінімум 550 гривень.
Зауважимо, що за законом за півроку «простою» і людина вважається не профпридатною.
Шукати самотужки …
Якщо шукати роботу самостійно, то варто почати з газет та журналів, де є інформація про вакансії. Це перша порада фахівців кадрових агентств. До речі, продавчині у кіосках розповідають, що нині кожен третій покупець цікавиться саме такою пресою.
У відділах кадрів «офісного планктону» нас не радують. У минулі роки влаштуватися на посаду можна було за кілька тижнів. Та вже півроку робота в офісах стоїть. Роботодавці слідкують за політичною ситуацією, тож поки не ризикують поповнювати штат. Навіть у таких умовах втрачати темпи пошуку не потрібно. Кадровики кажуть, самостійно можна знайти високооплачувану роботу, та на відміну від центру зайнятості гарантії не дають.
Молодь – тримається. Ті, кому за 40, – впадають у відчай
В Україні людині після 45 років отримати гідну роботу майже неможливо. Роботодавці віддають перевагу молоді і навіть багаторічний досвід не допомагає. Зменшити вікову дискримінацію мав би закон про зайнятість: роботодавцю заборонено ставити вимоги до віку шукачів. До того ж безробітнім виділяють гроші на навчання за пріоритетними напрямками, які визначає держава.
«Громадянин має право звернутися із заявою – це може бути лист – до державної інспекції праці… Людина самостійно обирає вуз, форму навчання Для нас основна вимога, щоб він був ліцензований Міністерством освіти і науки. Ми вкладаємо з вузом угоду. Особа отримує ваучер і за цим ваучером відбувається оплата», – пояснюють у центрі зайнятості. Ваучер не може перевищувати суму в 110 мінімальних зарплат. Втім і перенавчати беруть на 2-3 роки.
Проте, з початку старту програми в Броварах вирішили змінити фах лише дві особи. Обидві жінки без роботи не залишаться, адже здобувають фах програміста. Всього ж по Україні скористалися такою можливістю у 2014 майже 6 000 осіб.
Безробітних інформуватимуть про вакансії через СМС
Новацією на ринку правці є те, що безробітні броварчани, які зареєстровані в службах зайнятості, матимуть нагоду скористатися новим мобільним сервісом «Пошук роботи».
Передбачає пересилка безробітним шести видів SMS-повідомлень. Чи потрібні людині такі послуги – попередньо будуть цікавитися особисті консультанти служби зайнятості, розповідає директор Броварського міського центру зайнятості Максим Вітер.
Інеса Косач
