Остап Бендер говорив: «Фінансова прірва – найглибша з усіх прірв, в неї можна падати все життя». Видається, що Національний банк України взяв собі цей вислів на озброєння.
Нещодавно НБУ запропонував новий спосіб подолання валютної кризи – дозволити валютні операції тільки у банках, а «обмінники» – закрити. Що це – панацея чи чергова гра на «показуху»?
Думка про те, що пункти обміну валют треба закрити, вже не один раз з’являлася у «світлих» головах керівництва Нацбанку. Одного разу її навіть частково втілили в життя. Проте ефект був протилежний очікуванням – «чорний» ринок розквітнув з новою силою, а для населення долар став ще більш недосяжним.
Аби не бути голослівними, проаналізуємо найбільш значущі кроки НБУ для підтримки національної валюти.
ВІЛЬНЕ ПЛАВАННЯ
З квітня 2014 року в Україні почав діяти гнучкий курс валют. За часів президентства Віктора Януковича курс підтримувався на рівні 8 гривень за долар. Починаючи з 2010 року експерти заявляли, що це штучний курс, який не відповідає ринку та економіці. На таку «стабільність» команда Віктора Федоровича витрачала колосальні суми. У спадок новій владі Янукович і Ко залишили 16 млрд. дол. золотовалютних резервів, тоді як у квітні 2011 вони складали приблизно 38 млрд. дол.
Ця дика ситуація не могла продовжуватися довго, тому рано чи пізно «відпустити» валюту потрібно було. Як зазначає більшість експертів, падіння гривні завдяки «вільному плаванню» повинно було зупинитися на рівні 12 грн/дол. Але цього не сталося.
ПСЕВДО-ІНІЦІАТИВИ
Знаковими кроками Нацбанка за останній рік також було обмеження продажу валюти на рівні 200 доларів в одні руки та підвищення відсотку обов’язкового продажу валюти з імпортних операцій до 75%.
Показовою в цьому плані є цитата голови Нацбанку на звіті у Верховній Раді: «Валюту купувати не треба, тому що кожен, хто хоче купити валюту, створює паніку. Якщо ви їдете за кордон, ви можете використовувати вашу платіжну картку… і платити платіжною карткою все, що заманеться».
Фраза, гідна людини, яка сама не змогла купити 200 доларів у першому ліпшому банку. До речі, чому НБУ не доводить до відома українців інформацію про комісію за безготівкові розрахунки за межами України? Адже, розраховуючись карткою за кордоном, доведеться суттєво переплатити.
ПЕРЕДВИБОРЧІ ІНСИНУАЦІЇ
Ситуація минулого року накалялася ще й тим, що в країні потрібно було провести парламентські вибори з «правильним» результатом. За осінній період на підтримку гривні було направлено 1,3 млрд. дол. Тобто очільниця Нацбанку Валерія Гонтарева пішла тим же шляхом, яким діяли «попередники».
Вибори були виграні, а теза нинішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка про те, що «Україна не витримає курсу 12 гривень за долар» перейшла в розряд крилатих.
Зараз курс НБУ 16-17 гривень за долар, а «чорний» – більше 20. Офіційно регулятор не вважає вуличний курс ринковим. Однак, цього тижня НБУ вирішив відмовитися від так званого індикативного курсу. Тепер, за сподіваннями Гонтаревої, курс для банків та офіційний мають стати однаковими.
ДЕ КУПИТИ ВАЛЮТУ?
«Громадський ревізор» направив запит у НБУ з проханням назвати банки, де можна купити долари за офіційний курсом. Відповіді ми поки не дочекалися.
Тим часом, люди кажуть, що у Броварах спекулянти почали втрачати сором і пропонують долари вже навіть по 34 гривні. До того ж в Інтернеті почали з’являтися цілі сайти, які пропонують валюту у будь-якій кількості. Звісно, за курсом «чорного ринку». Окрім того, майже під кожним «обмінником» можна зустріти людину, яка вам продасть долари «по трохи завищеному курсу».
ДУМКА ПРОФІЛЬНОГО КОМІТЕТУ
Одним із членів Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності являється нардеп від Броварів Павло Різаненко. Досить показово, що він не задав жодного питання голові Нацбанку під час її виступу у парламенті.
Більше того, в грудні 2014 року депутат став на захист політики Національного банку. Тоді він заявляв, що серед тих, хто звинувачує Гонтареву в провальній політиці переважають популісти. «Депутати, звичайно, можуть висловити недовіру кому завгодно, але чи впливає це на звільнення? Винесення такої постанови (про звільнення голови Нацбанку – ред.) – це випуск пари», – говорив Різаненко.
Тож, наш депутат мовчки спостерігає за діями спекулянтів, тим самим зраджуючи своїм виборцям. А між тим, перед виборами він говорив зовсім інші речі: «Зрадник має бути позбавлений посади, статків і громадянства!» Прекрасні слова, які можуть спрацювати проти їх автора.
Аліна Яковенко