Із середини серпня минулого року у Броварах заборонили продавати алкогольні напої з 23-ої вечора до 7-ої ранку. Таке рішення прийняла Броварська міська рада. За задумом місцевих депутатів, неможливість придбати спиртне уночі повинна зменшити кількість правопорушень у цю пору доби. Контроль за підприємцями поклали на броварських правоохоронців. На відкуп прихильників «рідини з градусом» залишили розважальні заклади: бари, ресторани, нічні клуби.
Обмеження викликало жваве обговорення броварчан у мережі. Так, один із дописувачів запевняв Інтернет-спільноту, що купив пиво без особливих труднощів. «Не біда, – написав він, – в одному місці не продали, а в іншому, на тій же вулиці, купив без жодних проблем». Аби розібратися, як виконується воля місцевих депутатів щодо такої делікатної теми, «Громадський Ревізор» провів власне журналістське розслідування.
Час для ми обрали вельми підходящий – в ніч з п’ятниці на суботу. Зазвичай, саме тоді у нічних у гульвіс пробуджується особлива жага. Про що, звісно, чудово відомо торговцям необхідним. Отже, поїхали…
23:03. вул. Черняховського 20-а. Ми в АТБ (саме цю мережу згадували на форумах як місце, де безперешкодно можна придбати заборонений товар). Підходимо до струнких рядів пляшок. Одразу перед нами з’являється співробітник магазину та ввічливо, але твердо попереджає: після 23-ої не продається. Наші благаючі погляди не справили на людину в уніформі жодного враження. Він наполягав на своєму. Як кажуть, перша чарка колом. Виходячи з маркету ні з чим, продовжуємо наше дослідження.
23:18. вул. Київська, 92. Клює! Перша риба! У мережі «Фора» нам продали коньяк. Жодних питань, лише люб’язне обслуговування.
23.25. По дорозі знову трапляється АТБ. І ще раз безрезультатно. На полиці, де розташовані пляшки, розмістили рішення Броварської міської ради про заборону продавати алкоголь після 23-ої години. Однак продавці підказують нам, де знайти те, що ми шукаємо. Що ж, зараз перевіримо.
23:43. вул. Гагаріна, 16. До двох працюючих кас супермаркету «Варус» стоїть дві довжелезні черги. Майже всі покупці тримають в руках різнокольорові ємності зі спиртовмісним. Персонал з попередньої локації не помилився – тут без проблем купуємо шампанське.
МАЛЕНЬКІ МАГАЗИНИ – ВЕЛИКІ ХИТРОЩІ
До цього моменту об’єктами нашої перевірки були великі мережеві магазини, де за покупки видавали цілком стандартні чеки. Але найцікавіше чекало попереду. Далі, у невеличких торговельних точках, довелося зіштовхнутися із кількома цікавими хитрощами, які використовують продавці, аби не втратити прибуток та не засмутити покупця.
24.00. Гастроном на вулиці Незалежності, 7. Величезна черга. Улов – півлітра горілки. Продаючи бажане, продавчиня не поспішала видавати касовий чек. Довелося пояснити, що він потрібен для звітності. «Добре, – сказала жіночка, – але я не можу пробити оковиту» і… видала чек, з якого можна було зрозуміти, що за 41 гривню 30 копійок ми придбали «напої». Такий фокус неабияк розвеселив нашу невеличку «інспекторську групу» і в гарному гуморі ми вирушили далі.
24.15. Заправка «КЛО» на вулиці Київський. Заходячи на АЗС, розглядаємо алкоголь на полицях. Буквально одразу ж нас попереджають: після 23.00 цим товаром не торгуємо. Питань нема!
01:20. Магазин на вулиці Грушевського. Мабуть найкумедніший випадок за всю ніч. Тут ми придбали сухе вино. Знову доводиться прохально чекати на чек. Реакції немає. Після пояснення, чого саме ми хочемо, зустрічаю недружній погляд жінки за прилавком. «Чек можу надати тільки у такому вигляді», – відказує вона та починає виписувати квитанцію власноруч. Цей «документ» містить наступні дані: дату, найменування товару, вартість послуги та підпис продавця. Але тут не фігурує найголовніше – час покупки. Отже, панове журналісти, продавця голими руками не візьмеш. Доказів немає.
ЗАБОРОНА НЕ ДЛЯ ВСІХ
Настав час підбити підсумки. Там, де можна купити щось для «зігріву», людно і жваво. У решті торгових точок людей небагато. Із семи магазинів у чотирьох нам вдалося придбати спиртне у заборонений час. Тож, рішення Броварської ради працює менше, ніж наполовину. Не надто багато, якщо говорити про ефективність дії заборони.
Корисне чи безглузде обмеження торгівлі алкоголем у нічний час? Відповіді на це питання різняться. До того ж, кардинально. Більшість молоді категорично проти такої новації. Кажуть, якщо надто закортить, все одне знайдуть де купити «зеленого змія». Тим паче, допослуг охочих завжди залишаються нічні розважальні заклади. Натомість, представники старшого покоління вважають, що у місті стане менше дебошу и насилля. Цю тенденцію підтверджують і у міліції. Звітують сухо: кількість злочинів та правопорушень сколотилася, поменшало й п’яних сімейних сварок.
І можливо у цьому мають рацію. На жаль, правоохоронні органи не надали конкретної інформації нашому виданню, як змінилася криміногенна ситуація у місті з кінця літа. Проте, чомусь не виникає сумнівів, що нічних пригод із присмаком криміналу стало менше.
У будь-якому випадку, зараз правила існують не для всіх. І це, безперечно, хибна практика. Цілком влучно написав один броварський блогер: «Або усім заборонити продаж алкоголю, або нікому. Зараз, на жаль, маємо вибірковий підхід».