Броварчани – народ запасливий. Майже кожен другий мешканець міста не уявляє життя без погребу. Немає для цього шматочка землі? Не біда. Виривають «сховища» під вікнами багатоквартирних будинків, інколи навіть не там, де самі мешкають. Поруч із дитячими майданчиками та навіть на узбіччях дороги. І всі ці конструкції існують без будь‑яких дозволів. «Громадський ревізор» вирішив розібратися, чому «підземне царство» в Броварах поза законом.
У ПОШУКАХ ПОГРЕБІВ
Аби зрозуміти проблему, ми вирішили поспілкуватися із власниками підземних володінь. Довго шукати не довелось. Зупинились біля першої «труби», яка потрапила на очі, по вулиці Гагаріна, 3. Там погребів тьматьмуща – на газоні під вікнами ціла «клумба» із труб та люків. Така ж картина й біля дитячого майданчика.
«Погреб – не забаганка, а необхідність, – розповідає нам Микола Антонович, дідусь, який щойно вийшов на прогулянку з онуком. – Без погребу погано, картопельку купити, бурячок. Восени морква дешевша, я купив її й цілу зиму вживаємо». Невеличке підземне приміщення 2 на 4 дісталося йому разом із квартирою, яку він купив кілька десятків років тому. Каже, ніяких документів на нього не має, як і інші мешканці будинку. А навіщо? Їх ніхто не перевіряє.
Зі свого боку двірник Ольга Михайлівна каже, що тут всі погреби законні. Навколо будинку їх більше трьохсот, багато власників мешкають в іншому місці, а погреби будували тут, бо на це давав дозвіл власник землі – забудовник. Всі, хто отримав погреб, платили за це гроші. До того ж немаленькі на той час – 50 рублів.
«Тридцять років тому ми здавали гроші заводу БЗБК, щоб нам побудували погреби. І вони нам одразу будували. У мешканців документів немає, тільки у тодішніх власників землі», – розповідає Ольга Михайлівна.
Мешканці кажуть, за всі роки майже ніхто на погреби не скаржився, тому й проблем ніяких не виникало. «А от подивіться он на ті гаражі (показує десятки гаражів, які стоять у дворі). Не псують зовнішній вигляд? В першу чергу, їх прибрати треба. А погреб – це зручно. Скільки років живу, ніколи ніяких претензій не було», – запевняє Микола Антонович. Існують і протилежні думки, але оскільки вони в меншості, тому доводиться миритися.
«ПРОДАМ ПОГРЕБ»
Погреби в Броварах не тільки риють, а й продають. «Громадський ревізор» знайшов в Інтернеті безліч оголошень: «Продам погреб». Більшість з них додані вже цього року. Продають «підземні володіння», зокрема, і в центрі міста. Середня вартість 4000–10000 гривень. За одним з таких оголошень ми зателефонували і нам повідомили, що погреб розташований біля багатоповерхівки. Він у гарному стані – стіни обкладені цеглою, є полички. А от документів на нього немає. Мовляв, вони й не потрібні.
УЗАКОНЕННЯ ПОГРЕБУ
За радянських часів стати офіційним власником погребу проблемою не було. Наприклад, створювали так звані погребні кооперативи. Головне, щоб ніхто з мешканців не був проти. Або ж домовлялись про встановлення погребу з власником землі, як це зробили наші герої.
На сьогодні в Броварах ніяких правових механізмів узаконити погреб немає, запевняють представники міської влади. Ніхто про це навіть і не замислюється. До них у місті вже всі звикли – ніхто їх не перевіряє і не вимагає документів.
ЗАКОН БРОВАРЧАНАМ НЕ ПИСАНИЙ
Виходить, що офіційних погребів в Броварах лише кілька – погребні кооперативи, як відлуння СРСР. А от 99% інших – незаконні, запевнили нас у спецвідділі з контролю за станом благоустрою.
«Їх дуже багато. Це, якщо братись за погреби, то це день і ніч над ними просто сидіти, починаючи зі встановлення власників, закінчуючи штрафом. Це має бути якась комплексна програма взагалі», – запевняє Михайло Черняк, виконуючий обов’язки керівника спецвідділу. Каже, боротися з новими – легше. Побачили, що риється, виписали штраф. Проте, чи допоможе це? Мінімальне стягнення лише 340 гривень. Чи сильно ця сума вдарить по кишені? Навряд.
Проте мешканці можуть поскаржитись до суду на власника нового погребу. Однак не факт, що цим почнуть займатися, враховуючи, що цих льохів, як грибів. Тому єдина проблема для нового власника – місце. Вже все, що могли – вирили, а біля новобудов особливо не пориєш. Хіба що, можна облаштувати погреб обабіч дороги.
Отже, погреби в Броварах були, є і будуть. І як би хто не скаржився, прибирати їх не збираються. В той же час небезпеки для життя громадян вони нібито не несуть. Існуючі погреби розташовані на відстані від теплотрас та газопроводів. Єдине, що зовнішній вигляд міста вони все-таки спотворюють. Проте, зважаючи на їхню багаторічну історію, вже важко уявити місто без цих труб.
Ксенія Новожилова