Комісія з благоустрою взяла за правило щотижня проводити рейди містом у пошуках несанкціонованих точок стихійної торгівля. Під час однієї з таких перевірок до комісії приєднався і «Ревізор». Що з цього вийшло – читайте далі.
Напевно вже кожний броварчанин знає, що купувати з лотка у приватних підприємців в першу чергу небезпечно для себе. Бо жодна продукція не має сертифікатів якості та й точка продажу здебільшого не відповідає елементарним санітарним нормам. Та це ще не всі правопорушення спритних торгівців. Більшість з них працює без відповідних дозволів на торгівлю та розміщення, а відповідно не сплачує жодних податків до місцевого бюджету. Саме з такою кричущою самодіяльністю і вирішили розпочати активну боротьбу в Броварській міській раді.
«Ми не чіпаємо людей похилого віку, які торгують продукцією власного виробництва. Для більшості з них – це єдине джерело прибутку. Ми плануємо створити комунальний ринок, де їх усіх можна буде локалізувати», – ділиться планами виконуючий обов’язки начальника спецвідділу по контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста Олег Єжаков, – «А якщо ж підприємець вважає себе найрозумнішим, придбав машину овочів на оптовому ринку та продає їх з націнкою та без дозволів, то це адміністративне порушення. Саме з такою стихійною торгівлею ми і будемо боротися».
МОЛОДА КРОВ ТА НАФТАЛІНОВА БЮРОКРАТІЯ
За минулий тиждень новопризначений керівник вже ліквідував декілька точок несанкціонованої торгівлі в місті. Мова іде про так звані «кав’ярні на колесах». Через відсутність дозволів на торгівлю усі точки було демонтовано. Також приписи отримали несумлінні підприємці, які не виконують вимоги, прописані в діючих дозволах. До таких віднесли фургон із спущеними шинами, що продає молочну продукцію по Незалежності, 17, книжкову палатку біля магазину «Рошен» по вулиці Гагаріна та МАФи на Порошинці. Горе-підприємці отримали приписи та зобов’язалися протягом трьох днів самостійно ліквідувати точки продажу. Якщо ж і цю вимогу не буде виконано, то демонтаж буде проводитися спецвідділом, з вилученням майна. З таких безкомпромісних перших кроків на новій посаді можна зробити висновки, що настроєний Єжаков вкрай рішуче. Та чи надовго вистачить завзяття новопризначеного посадовця побачимо згодом. Бо вже зараз ентузіазм Олега Миколайовича розбивається об граніт бюрократичної байдужості.
По-перше, вже давно не є таємницею, що більшості несанкціонованих точок продажу дуже симпатизує броварська міліція. «Біля «Калини» декілька місяців тому позбулися ринку, а зараз знову він там з’явився. Та й у них тепер є спеціальна людина, яка щодня збирає гроші дільничному. Хіба це нормально?», – жаліється перехожа пенсіонерка.
Цікаво, але за неповних два тижні, поки Олег Єжаков займає посаду, він вже також встиг зрозуміти на чиєму боці в цій сутичці міліція. «Коли ми приїхали демонтувати одну з незаконно встановлених кав’ярень на Торгмаші, міліціонер, на наш подив, зайняв сторону підприємця. Аргументував він свою позицію дуже розмито. Ніби то людині нема чим іншим гроші заробляти. Ми ж не хочемо перекрити кисень малому бізнесу. Питань нема – отримай дозвіл в міській раді і працюй на здоров’я», – пояснює Єжаков. Та й досі та кав’ярня функціонує. Тільки відтепер вона підлаштувалася під рейди комісії і зачиняється буквально за 15 хвилин до прибуття на місце відповідальних осіб.
Під час рейду, до якого ми приєдналися, комісію також спіткала низка невдач. Хоч і не в правилах «Ревізора» робити суб’єктивні висновки, але посудіть самі, дорогі читачі: зустріч комісії була призначена на 13 годину та обізнане про неї було дуже вузьке коло людей. Одним з останніх повідомили представників міліції, які обов’язково повинні бути присутніми під час рейду, адже за законом мають право складати протоколи на порушників.
Так ось, наші журналісти прибули на місце дислокації стихійних яток раніше за держслужбовців, які трохи затримувались через очікування міліціонерів, та побачили таку картину: в 13:05 підприємці, як один, швиденько почали вантажили свою продукцію в машину та прикривали зверху пустими коробками. Тому на момент прибуття комісії не було про що розмовляти – від торгової точки не лишилося й сліду. Хто ж попередив торгівців про небезпеку бути оштрафованими? І чому підприємці похапцем почали збиратись останньої миті?
ПЕРЕПОНИ НА КОЖНОМУ КРОЦІ
Через всеукраїнське реформування міліції в поліцію на броварський відділ також очікують глобальні зміни. На початку тижня усі працівники служби написали заяви на звільнення і тепер очікують на повторну атестацію. Та навіть не в цьому основний камінь спотикання в пошуку управи на недолугих підприємців. Через реформу усі бланки та протоколи міліції є недійсними, а нові документи до Броварів ще не надійшли. І на наші запитання про строки їх доставки колишні міліціонери лише знизують плечима, мовляв, всюди бюрократія, поки дочекаєшся… Та службовці зізнаються, що і за старої міліції бланки було днем з вогнем шукати.
За відсутності у служителів закону необхідних бланків, максимальна міра покарання для торгівців – це припис за порушення правил благоустрою. Одразу на місці заповнюється протокол, за яким правопорушника запрошують на адміністративну комісію, де обговорюють суму штрафу. У разі неявки підприємця на комісію йому приписують максимальну суму покарання, яка, згідно законодавства, становить 1350 гривень. У випадку несплати у встановлений строк, сума збільшується в два рази та конфіскується майно до погашення боргу.
Та на таке покарання підприємці реагують з посмішкою. «Може зайду до вас, якщо буде вільний час», – кокетливо відповідає одна з вуличних продавчинь, ніби її не за порушення до відповідальності притягують, а в ресторан запрошують. І, що нас вже не дуже дивує, досі стоїть на тому ж самому місці та торгує овочами.
Отже, як боротися зі стихійною торгівлею для «Ревізора» і досі залишається загадкою, як і для виконуючого обов’язки начальника спецвідділу по контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста Олега Єжакова: «Я вважаю, що єдиний законний та дієвий спосіб боротьби з несанкціонованою торгівлею – конфіскація майна. Бо ті штрафи не дуже зачіпають підприємців. Та конфіскація можлива лише після складання акту представниками поліції. А вони цих бланків не мають». Замкнуте коло якесь виходить…
Ксенія Хотянович