«Міські медики ігнорують малюків», – скаржаться броварчани. Педіатри в зазначені строки не проводять патронаж новонароджених, а це інколи може негативно позначатись на здоров’ї малюків. Подібними скаргами мешканці «засипають» як Центр первинної медико-санітарної допомоги, так і міську раду. «Громадський ревізор» вирішив розібратись в ситуації та, перш за все, запитати у лікарів, чому вони не виконують своїх обов’язків.
ПАТРОНАЖ -НЕОБХІДНІСТЬ ДЛЯ МАЛЮКА
Догляд за новонародженою дитиною – не тільки нелегка праця, але і величезна відповідальність. Потрібно не пропустити підступне захворювання або небезпечне відхилення від норми. Немовля – це не зменшена копія дорослої людини, тому відрізнити нормальний розвиток від аномалії батькам деколи просто не під силу.Саме для цього в країні існує система активного спостереження за маленькими пацієнтами вдома.
«Першим» з малюком знайомиться педіатр. Це так званий післяпологовий патронаж. Дитячий спеціаліст має навідатись до родини не пізніше, ніж на другий день після виписки з пологового будинку, та перевірити самопочуття дитини, а також проконсультувати батьків щодонайнеобхідніших питань: правил гігієни для новонароджених, грудного вигодовування та харчування мами.
Важливим завданням патронажу є й перевірка соціально-економічного стану родини. Якщо фахівець виявить, що умови проживання не придатні для новонародженого, мають підключитися соціальні служби. Враховуючи сумну тенденцію «народження дітей в неблагополучних родинах задля грошових виплат», така система догляду може врятувати чимало життів.
Провідати малюка має і патронажна сестра – вже на другому тижні життя. Дитину знову оглядають, а з батьками проводять додаткові консультації. На цьому домашній патронаж закінчується.
Коли дитині виповнюється місяць, мати має «вивести її у світ». Подальші зустрічі з лікарем відбуватимуться в амбулаторних умовах – щомісяця до року та раз на рік до трирічного віку. Саме за таким графіком повинен відбуватися патронаж новонароджених за законодавством. Якою ж є реальна ситуація в Броварах?
«Громадський ревізор» вирішив запитати у самих матерів. Опитування ми провели посеред вулиці. Чотири матусі з новонародженими у візочках запевнили – і лікар, і медсестра на патронаж з’явилися за графіком. Почули ми і іншу думку. Юлія, яка стала мамою півтора місяця тому запевнила – «до муніципальної лікарні – ні ногою!».
«На патронаж до нас не приходили ні після виписки, ні в два тижні. А коли я в місяць прийшла з дитиною до лікарні, то навіть не змогли знайти мою виписку з пологового будинку. Зв’язуватися з нашими лікарнями немає сенсу», – запевнила жінка.
НЕ ДОЧЕКАЛИСЯ ЛІКАРЯ
Невдоволені батьки обриваютьтелефони лікарні та міської ради ледь не щодня. Мовляв, педіатри ігнорують їхніх малюків – на патронаж просто не з’являються. В центральній міській лікарні нас запевнили – обов’язки виконують за планом. За останній тиждень в Броварах народилося 56 дітей, а патронажів було проведено 96 разів (з урахуванням візиту спеціаліста на другому тижні життя).
Проте, проблеми, дійсно є. Перша – нестача лікарів. На 20 ділянках працює лише 16 педіатрів. Нині, навіть, менше – один на курсах підвищення кваліфікації та ще один у зоні АТО, розповіла нам Віра Гребенець, заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення КЗБМР «БМЦПМСД».
«У нас 20 ділянок, але на ці двадцять ділянок дітей набагато більше, ніж має бути. 30% населення в Броварах не прописані, а це навантаження на педіатрів йде….В нас 16 педіатрів, один з них в АТО, три – на півставки. Ось так і працюємо. Чекаємо ще 4 інтернів», – розповідає Віра Гребенець.
Молоді спеціалісти не охоче йдуть на таку роботу. Обов’язків багато, а зарплата невелика – 1300 гривень (для починаючих лікарів). Тому доводиться справлятися тими силами, які є. До того ж, відношення до молодих спеціалістів, м’яко кажучи, не довірливе.
МОЛОДІ СПЕЦІАЛІСТИ НЕ МОЖУТЬ ПОТРАПИТИ ДО БУДИНКУ
Це ще одна проблема патронажу новонароджених в Броварах – потрапити до будинку сім’ї з новонародженим. Лікарі кажуть, що вони ходять за графіком, але зайти до квартири не можуть. Турботливі батьки, аби не розбудити немовля, відключають домофон та телефон. І це дуже правильно, проте що ж робити лікарям? Оскільки точний час приходу спеціаліста ніхто визначити не може, виходять плутанина:
«Протягом дня має прийти. Буває і таке, що можуть і в сім годин вечора прийти, тому що викликів багато.Якщо довго пропрацюєш, то проблем потрапити немає. Я обдзвонюю сусідів, кажу, що йду туди, куди потрібно. Зазвичай сусіди відчиняють, хоча буває таке, що грублять. Особливо молодим спеціалістам. Тим паче, при такому графіку по півгодини ходити навколо домофона, чекати, поки хтось відкриє…», – ділиться досвідом Віра Гребенець.
Отже, виходить, що проблеми з патронажем новонароджених виникають через звичайне непорозуміння батьків та лікарів. А відтак утворюється хибний стереотип, що безкоштовна медицина – неякісна. Саме через це деякі батьки готові викидати кругленькі суми на приватні клініки та платних педіатрів.
Ксенія Новожилова