Державні ЖЕКи повинні прибирати під’їзд і двір, обслуговувати усі мережі будинку, чистити та ремонтувати вентиляційні шахти, займатися ремонтом дахів тощо. Втім українці часто стикаються с неналежною роботою ЖЕКу, який сподівається, що йому все зійде з рук.
В більшості випадківжитлово-експлуатаційні контори не в змозі належно підтримувати свої будинки. Мешканцям нових будинків пощастило, інколи їм на допомогу приходить забудовник, який створюєвласний ЖЕК.
Приватний ЖЕК – це поліпшена форма державної контори. Алевласники квартир мають більшу вигоду. Вониможутьвпливатина вартістькомунальнихпослуг, коригуватиштат від сантехніка до електрика, швидко звільняти тих, хто не справляється з роботою та навіть змінювати самого голову ЖЕКу.
Для чого забудовнику головний біль?
Організація приватних житлово-експлуатаційних контор була вигадана забудовниками, щоб виграти у конкурентній боротьбі перед іншими продавцями нового житла, забезпечуючи своїм клієнтам більш високий рівень обслуговування. Як-то кажуть, репутація понад усе.
Таким шляхом, зокрема, пішли в ЖК «Зелений квартал». До речі, це перший та поки єдиний «приватний» ЖЕК в Броварах.Якщо будинок обслуговує приватна компаніявід забудовника – це гарантіясумлінного надання послуг. Забудовникдає сигнал жителям: він упевнений у своєму будинку і тому неприємних сюрпризів не передбачається. Більше того, він зацікавлений в позитивних відгуках з боку «сарафанного радіо» – наІнтернет-форумах.
Вигоди для самого приватного ЖЕКу тут катма, хіба що підтримка репутації забудовника. А от для мешканців переваг чимало. «Ми вклали чималі ресурси в оснащення будинку і ми розуміємо, як його обслуговувати. Ми знаємо, що ми побудували і знаємо, як підтримувати життєдіяльність житлового комплексу. Розуміємо, які фахівці потрібні для обслуговування того коштовного обладнання», – розповідає юрист ЖК «Зелений квартал».
Плюс ще й втому, що після повного розпродажу квартир забудовник не зникає, як це часто трапляється.
Ви скаржитеся – ми виправляємо
В будь-який момент мешканці можуть зустрітися із забудовником для вирішення болючих питань. На одній з таких зустрічей побував кореспондент «Громадського ревізора». Планували обговорити 9 питань, втім через суперечки встигли лише три.
Найгострішим питанням сталивисокітарифи за тепло. «У мене в квартирі температура 17 градусів, оскільки я гіпертонік, то спеку не переношу. Маю лічильник. Батареї в мене стоять на двійці. А от у коридорі знаходитися неможливо. Справжній Ташкент», – говорить мешканка будинку Анастасія.
Розхід ресурсів за таке щедре опалення місць загального користування (МЗК) ділиться пропорційно на усіх власників квартир, а плюс, звісно, платити потрібно за спожите тепло в квартирі. На думку самих жителівна цьому можна було б заощадити. Забудовники пояснюють – для того, аби будинок усівся та висохнув, його мають обігрівати. Найліпше це зробити саме обігрівом місць загального користування протягом двох опалювальних сезонів.
«Є постанова, від якої не можна відходити. Для того, аби будинок мав нормальну температуру, яку вимагає санепідемстанція від 18 до 24 градусів, ми вимушені тримати високу температуру. Будинки дуже холодні. Вони здані в експлуатацію лише в минулому році і ще не висохли. Щойно заселяться всі квартири, питання відпаде», – розповідає директор з капітального будівництва «Альянс Новобуд»Генадій Ярош.
Аби зменшити «людську напругу» і додати прозорості використанню ресурсів, у будинкахпланують встановлять окремий лічильник на МЗК.
Друге гостре питання -опломбування лічильників на воду. Забудовники обіцяють це недоопрацювання виправити до квітня. У Броварах є лише два фахівці, які мають право встановлювати пломби. Тому на зборах мешканцям запропонували зібрати кошти, аби спеціалісти змогли опломбувати пристрої обліку використаної води «оптом».
Третє запитання, яке цікавило мешканців – дефект у панорамних вікнах, які забудовник вже виправляє власними силами. Жителі «Зеленого кварталу» жаліються, нібито у квартирах гуляє вітер. На зборах повідомили, що чекають конкретних звернень, аби відкоригувати чи замінити вікна в квартирах.
Приватна форма правління – ефективна
Плюси очевидні! Практика доводить, що будинки «приватних» ЖЕКів не страждають від аварій чи бруду в під’їздах, сантехнік тверезий і приходить вчасно. А за довідками не потрібно вистоювати величезні черги. Та й взагалі, люди не залишаються наодинці з недоліками будівництва чи, навіть, недбалостями власної ремонтної бригади, що завдала шкоди майну.