1 вересня 2015 року – не тільки початок нового навчального року. Це також старт реформи системи державного архітектурно-будівельного контролю, започаткованої законом України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю (від 09.04.2015 р. №320‑VII). Законотворці вирішили віддати частину державних повноважень у цій сфері на місця. Що слід очікувати броварчанам від такої новації, розбирався «Громадський ревізор»
Міська будінспекція: що очікувати?
Спитайте будь-кого, хто колись мав справу із будівництвом: що таке «держархбудконтроль»? Вам охоче розкажуть про всі принади спілкування з чиновниками цього відомства. Щоб добитись результату, доводиться чекати місяцями, вистоювати у чергах, ходити по різних кабінетах та… що скривати, платити, платити і ще раз платити. І зовсім не до державного бюджету! «Я свій будинок колись вирішив «узаконити». Будував як і всі, нікого не повідомляв з початку. Але ж потім треба право власності оформлювати на нього. Після місяця спроб зібрати всю купу документів, десятка заходів до Інспекції (ред. – інспекції держархбудконтролю) вирішив: нехай стоїть як «недобудова»,–скаржиться мешканець приватного сектору Михайло. І таких випадків по Україні десятки тисяч.
Після 1 вересня же з’явилася надія на покращення. Запропоновані парламентом зміни встановлюють, що деякі функції Держархбудінспеції будуть виконувати органи міської влади. Зокрема, не виїжджаючи з Броварів можна буде отримати або зареєструвати документ, що дає право на виконання будівельних робіт, оформити прийняття в експлуатацію збудованого об’єкту.
І це стосується майже всіх будівництв. Виключення тільки для небезпечних та масштабних проектів: автозаправок, промислових комплексів, мостів, нафтопроводів тощо.
«Нове – це добре забуте минуле. Колись ці питання вже були у віданні виконавчих комітетів. Існували спеціальні комісії, які приймали в експлуатацію закінчені об’єкти будівництва. Зараз повертаємось до цього. Звичайно, це правильно! Кожен мешканець має знати, хто та що будує в Броварах, скільки нових будівель готові до експлуатації. Такий крок забезпечить повну прозорість та контроль громади за будівництвом. Крім того, з’являться нарешті конкретні особи, які на місці будуть нести повну відповідальність за якість будівельних робіт та встановлені терміни будівництва»,– вітає такі нововведення міській голова Броварів Ігор Сапожко. Підтримують мера і міські будівельники. Бізнесмени відкрито говорять про те, що такий підхід зможе повністю викоренити корупцію у будівельний сфері. «Зараз спілкування з ДАБІ – не дуже дешевий процес,– розповідає один з керівників будівельно-монтажної компанії. – Тут, у місті, сподіваюсь, справи підуть по іншому. Відповідальності більше, прозорості більше».
Коли новація почне діяти в Броварах?
Як ми вже казали, закон набув чинності з 01.09.2015 р. Проте, чи означає це автоматичний початок застосування нововведень в Броварах? В мерії пояснюють, що без рішення міської ради в цьому випадку не обійтись. «Зараз треба створювати новий відділ у структурі міськвиконкому. Треба затверджувати положення про його функції. Це – компетенція виключно міської ради. Потім треба вирішити організаційні питання: набрати фахівців, забезпечити їх матеріально-технічною базою,– каже Ігор Сапожко. – Крім того, Кабмін має затвердити примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю. На сьогодні його ще немає. Але ми гаяти час не збираємось. Плануємо вирішувати це питання вже на найближчій сесії міськради».
Чергова сесія міськради запланована вже на 24 вересня. Тож у міських обранців є нагода здійснити мрію багатьох броварчан. До цього часу, за законом, функції будівельного нагляду здійснює обласна Держархбудінспекція.
Контроль за шахраями
Але це не єдина зміна, яку слід очікувати будівельникам та покупцям. Відтепер міськвиконкоми повинні здійснювати контроль за дотриманням договірних зобов’язань забудовниками, діяльність яких пов’язана із залученням коштів фізичних осіб у будівництво багатоквартирних житлових будинків. Що це означає? Достатньо згадати знамениту на всю країну аферу «Еліта-Центру», або, чого далеко ходити, ситуацію з недобудовою по вул. Черняхівського в Броварах. Винних не можуть (або не хочуть?) знайти й досі. Тепер, як то кажуть, з’явився крайній. Тож виконкоми повинні бути зацікавлені в чистоті схеми, за якою забудовники залучають кошти мешканців у будівництво житла. Інакше спитають вже з них. Щоправда, законодавці, встановивши такий обов’язок для місцевої влади, не визначили, як саме на місцях повинні здійснювати такий контроль. Адже забудовники не зобов’язані навіть повідомляти органам місцевої влади про наявність у себе інвестиційних та подібних до них договорів. «Зараз ми розглядаємо декілька варіантів, як налагодити такий контроль. Але є багато запитань. По-перше, з якого періоду треба здійснювати такий контроль. Чи стосується він тільки нових договорів? По-друге, як саме змусити забудовників повідомляти нам про факт укладення інвестдоговору. На сьогодні в жодному законодавчому акті такого обов’язку не передбачено»,– пояснює мер Броварів.
Дійсно, складнощів вистачає. Проте це той випадок, коли мета виправдовує засоби її досягнення. Проте, в ідеальному варіанті ми зможемо отримати замкнутий цикл дозвільної процедури у будівництві, коли всі етапи – від отримання прав на землю до реєстрації права власності на готове будівництво – забудовники зможуть проходити безпосередньо в Броварах.
Вікторія Майстренко