Броварських матусь вже другий місяць обурює шокуюча новина, яка поширюється «сарафанним радіо». Нібито у цьому році батьки повинні сплатити 50% від вартості підручників, за якими будуть навчатися їхні дітлахи. «Громадський Ревізор» вирішив не піддаватися всеохоплюючій паніці та з холодним розумом розібратися у проблемі
Школяр в сім’ї – це завжди додаткова стаття витрат. Щороку дитині окрім шкільної форми та рюкзаку потрібні зошити, щоденник, канцелярія… а з цього року ще й підручники? Але ми маємо вас заспокоїти: так, нові підручники і справді будуть, але ніяких грошей на них здавати не треба. Звідки ж інформація?
Програма працює
Справа в тому, що у липні було затверджено оновлений список рекомендованих для навчання підручників для учнів 4-х та 7‑х класів. Цього року вчителі за допомогою відкритого голосування вибрали по п’ять підручників для навчальної програми, які підлягають оновленню. Нагадаємо, що заміна відбувається у рамках поетапного впровадження нових державних стандартів навчання. Протягом двох минулих років, у які діє програма, вже було надруковано нові підручники для українських школярів 1-х, 2-х, 3-х, 5-х та 6-х класів.
Цього року масовий галас здійняла заява МОН про те, що питання з фінансуванням друку залишається відкритим.
Але нещодавно міністр науки та освіти Сергій Квит офіційно заявив, що батькам не потрібно буде здавати ніяких грошей на нові підручники для дітей.
«Було прийняте рішення, що друк підручників буде проходити за кошти державного та міського бюджетів. 50% сплачує держава, а 50% – ми»,– повідомила заступник міського голови м. Бровари з гуманітарних питань Лариса Виноградова.
До речі, частка Броварів у фінансуванні випуску нових навчальних матеріалів, аби забезпечити всіх броварських школярів, складає близько 600 тис. грн. Гроші з бюджетів вже виділені та скоро броварчани отримають новенькі книжки.
«Вже на наступному тижні відбудеться колегія, яка затвердить результати конкурсу серед видавництв на випуск підручників для 4-х та 7-х класів. Відповідно будуть проведені тендери та почнеться випуск»,– заявив Квит під час візиту до Львова на XXII Форум видавців, який проходив з 9 по 13 вересня.
Тож, на нові підручники учням чекати ще близько місяця. Але у департаменті освіти нам повідомили, що на цей час школярам видали минулорічні підручники для навчання. Тобто процес рухається, учні займаються.
Поглиблене навчання за власний кошт
На жаль, фінансування поширюється лише на загальноосвітню програму, а в Броварах, як і будь-якому розвиненому місті України, є дуже багато класів з поглибленим рівнем вивчення іноземних мов чи математики. Звісно, що для таких школярів завдання із звичайних підручників вирішувати, як насіння лускати. Тут вже держава розводить руками. Хочете більше – платіть самостійно. Теж саме стосується і експериментальних систем навчання, таких як «Росток», наприклад.
Тут вже батьки самостійно на батьківських зборах приймають рішення щодо придбання навчальних матеріалів. Зазвичай це оптові закупівлі на цілий клас, де, завдяки знижці, є можливість придбати також примірник для викладача та розвиваючі записи.
«Моя донька навчається у класі з поглибленим вивченням англійської мови. Звісно, підручники нам доводиться купувати за власний кошт. Але ж що поробиш? Хочеться, аби дитина отримала найвищий із можливих рівень знань»,–каже мати шестикласниці Ксенії.
Паніку відставити! Все під контролем
Також, першого вересня до броварських шкіл попрямували першокласники, яких, до речі, майже на 400 більше, ніж у минулому році. Тому, аби забезпечити всіх першачків абетками, міській владі довелось виділити з бюджету ще 12500 грнна придбання бракуючих примірників.
Тож, ми бачимо, що держава забезпечує школи усім необхідним для отримання школярами загальної освіти. Інше питання, що багатьох батьків не дуже влаштовує рівень знань, які пропонують шкільні підручники. Тому багато закладів ідуть назустріч батькам і створюють класи з поглибленим вивченням профільних предметів. Погодьтесь, це набагато вигідніше аніж наймати репетитора. І вільного часу у дитини більше, бо не треба витрачати додаткові годину-дві на позашкільне виховання. І гроші ціліші, бо шкільним вчителям заробітну платню виплачує держава.
Отже, приводів для хвилювання немає. Міністерство освіти та науки в один голос з броварськими чиновниками запевняє: «Батькам не доведеться сплачувати додаткові гроші за підручники, які затверджені загальноосвітньою програмою. Всі витрати компенсує місто та держава».
Маргарита Струтинська