Резонансна подія з учнем броварського НВК набула масово розголосу у прямому ефірі одного з центральних українських телеканалів. Бажання матері якнайшвидше покарати винних призвела до того, що восьмирічний хлопець став «місцевою знаменитістю». Подробиці неприємного інциденту «обсмоктують» ледь не у кожному дворі міста. Як і особисте життя родини. Матір звинувачують у недбалому ставленні до дитини. Сам постраждалий уникає спілкування через психологічну травму. Батьки ж інших школярів занепокоєні тим, що їхні обурені діти можуть вчинити самосуд над кривдниками.
Проблема №1 – дитяча жорстокість
Чи задумувались ви колись про те, в якому суспільстві живете? Після Революції гідності український народ став високоморальним, готовим один-одному допомагати. Бути волонтером стало модно: масово збирають гроші на допомогу постраждалим у зоні АТО, влаштовують благодійні вечори. Але все це глобально.
А що у повсякденному житті? Скільки разів ви проходили повз людину, яка лежить посеред вулиці, з думками, що це черговий п’яниця, навіть не замислившись про те, що людині можливо погано? Чи часто ви, побачивши бійку, кидаєтесь захищати постраждалого? У шаленому ритмі сучасного життя всі зайняті своїми справами, на проблеми інших – часу немає.
Прикрий інцидент із восьмирічним Святославом стався ще влітку посеред білого дня. Прямо на вулиці, де щодня ходять люди, двоє підлітків примушували молодшого хлопця займатися непристойними речами. Проте, про цю неприємну подію дізналися лише у вересні, коли один з вчителів випадково побачив відео. А оскільки, ще з давніх-давен посланцю, який приносив погані новини, відрубували голову, мати постраждалого звинуватила в усьому школу. Не зважаючи навіть на те, що відбулася подія під час канікул. Місцеве управління освіти, в свою чергу, перекладає вину на матір. Мовляв, дитина настільки не довіряє своїм рідним, що побоялась розповісти про те, що її скривдили. «Така б ситуація не трапилася б, якщо б Святослав мав довірливі стосунки з батьками. І одразу, коли сталася така ситуація, як дитина він мав би прибігти і сказати: «Мамо, мене скривдили!» І як би це було відразу і по гарячих слідах, то мабуть і з кривдниками працювалось би легше», – вважає головний спеціаліст управління освіти і науки Броварської міської ради Марія Синчак.
З того часу у справі почали розбиратися. З постраждалим працювали психологи, міліція та прокуратура розпочали слідство. Мати Святослава вирішила, що «спасіння потопаючого – справа рук самого потопаючого». Аби чиновники не могли просто «зам’яти» ситуацію, вона звернулася по допомогу до одного з центральних телеканалів країни. Всі подробиці інциденту обговорили в прямому ефірі популярного ток-шоу. Хлопець став справжньою «знаменитістю» і тепер в усьому місті пліткують про подробиці інциденту. Фахівці занепокоєні тим, що така «популярність» може вдарити по психіці дитини.
«У нього глибинна травма психологічна про те, що вона мамі не довіряє. Дитина не довіряє нікому: ні матері, ні своєму біологічному татові. Тобто дитина не може прийти додому і поплакатись», – говорить заступник начальника служби у справах дітей та сімей Лариса Теплюк.
Головна мета матері досі не досягнута – винуватці не покарані. Міліція відкрила кримінальне провадження та продовжує розбиратися з тим, хто винен. Головні герої відео – неповнолітні, тому не підсудні. Якщо їхня провина буде доведена, покарання понесуть їхні батьки.
«Відносно батьків будемо приймати рішення за неналежне виконання батьківських обов’язків і стягнення штрафів. На даний час рішень ніяких поки не прийнято», – розповідає майор міліції, заступник начальника Броварського міського відділу ГУ МВС України в Київській області Олександр Шатров.
Шкільні психологи мають допомагати
Тим часом батьки броварських школярів та представники управління освіти занепокоєні. Вони боялися помсти їхніх дітей. Під час канікул, в соціальних мережах старшокласники обговорювали можливість вчинення самосуду над винуватцями події.
«Під час канікул психолог вже проводить певну роботу і після канікул вона одразу буде працювати зі старшокласниками і проводитиметься експрес-опитування. Ми розмовляли зі старшокласниками, вони хочуть захистити хлопця і гідність школи», – розказує головний спеціаліст управління освіти і науки Броварської міської ради Марія Синчак.
Влада міста запровадила в місцевих школах спеціальні виховні години, щоб дітей «озброїти» певними знаннями, запевняють освітяни. Психологи розповідатимуть школярам, як правильно вести себе в таких ситуаціях та як їх можна уникнути. Бесіди планують проводити і з батьками.
«Від батьків багато чого залежить. Досить часто діти, начебто, і не чують своїх батьків, але у підсвідомості в них це відкладається. І треба пояснювати, яка кримінальна відповідальність, яка адміністративна за вчинення тих чи інших дій», – вважає заступник міського голови міста Бровари Лариса Виноградова.
Міліція та прокуратура, в свою чергу, планують найближчим часом надати перші результати розслідування. «Зам’яти» ситуацію вже не вийде. Проте, ціна цього яка? Зруйноване дитяче життя, поламана психіка? Чи задумувалась мати про це, звертаючись на телебачення? Чи, можливо, вона переслідувала зовсім інші цілі?..
Попри побоювання, після канікул у школі хлопчика зустріли нормально. Він продовжує навчатися у своєму класі. Самосуду над винуватцями також не було. Але вони не тільки не покарані, а й продовжують демонструвати неадекватну поведінку в школі, запевняє директор НВК Андрій Холодний. Зараз за ними пильно наглядають, у разі повторення подібних інцидентів, батьки інших дітлахів пропонують поставити питання про лікування цих підлітків. Загалом, в школі запровадили додаткові виховні години, оскільки рівень правопорушень серед школярів високий. У соцмережах навіть влаштовують змагання, «хто більше вкраде». Своїми «успіхами» радо вихваляються, ділиться своїми спостереженнями один зі шкільних психологів. Зараз викладачі працюють над тим, аби сформулювати у дітей правильну етику поведінки та моралі.
Як уникнути таких ситуацій у майбутньому?
Звичайно, універсального рецепту не існує. Термін «дитяча жорстокість» виник дуже давно. Страх опинитися поза групою однолітків або ж самим стати об’єктом глузувань може штовхати підлітка на співучасть у групових жорстоких заходах. Психологи радять з дитинства розвивати у дітей інстинкт самозбереження. Тобто з юного віку вони мають знати, що в будь-якій ситуації можуть шукати захисту саме у батьків. Для цього потрібно довіряти родині та знати, що не будеш покараний, що тебе не насварять, а навпаки підтримають. «Батьки повинні скеровувати діяльність дітей, не нав’язувати свої інтереси, але бути у дружніх взаєминах з дітьми. Діти повинні бачити, що їх люблять і їхнім життям цікавляться, тоді вони довіряють батькам», – радить головний спеціаліст управління освіти і науки Броварської міської ради Марія Синчак.
Катерина Ковальська