Наближається Новий Рік, а Кабінет Міністрів вже прийняв постанову «Про особливий стан в енергетиці України», що передбачає «віялові» відключення світла… То хто ж буде зустрічати 2016 біля яскравої мерехтливої ялинки, а хто матиме романтичну вечерю при свічках, дізнавався «Громадський Ревізор».
Мабуть, всі броварчани пам’ятають минулорічну зиму, коли можна було прийти додому ввечері і замість серії улюбленого серіалу та чашечки гарячого чаю отримати метушливі пошуки свічок в потімках, а дехто й взагалі до дому не доходив…
«Пам’ятаю, як бігла до дому після роботи, квапилася чоловіку вечерю зготувати і застрягла в ліфті. Зайшла в нього і світло вимкнули. Так і сиділа більше години в кабіні, поки не відновили електропостачання», – згадує Ірина.
Чому зникає світло?
«Віялове» відключення – це тимчасове відключення електро- чи водопостачання великих груп споживачів постачальником. Воно вводиться через неможливість постачальника забезпечити поставками всіх користувачів одночасно.
Постанову про «віялові» відключення вводить держава, а не місто. В разі необхідності, зранку, диспетчер Держобленерго повідомляє в РЕМ про необхідність обмеження електропостачання. Спочатку за чергою відключають великі підприємства, а вже потім, якщо рівень електропостачання все ще перевищує встановлений максимум, то починають вимикати райони міста.
Така процедура хоч і є незручною для населення, та все ж виявляється дуже дієвою в профілактиці аварій на лінії. Бо, як кажуть самі співробітники РЕМу: «Краще годину перетерпіти без світла, ніж потім декілька днів ремонтувати лінію».
Постанова з відкритою датою
На подібні випадки в Броварському відділенні навіть є відповідний графік відключень, який район о котрій годині буде «в темряві». Складений він був ще минулого року під час хвилі енергообмеження.
«В першу чергу ми просимо відключатися по черзі великі підприємства нашого міста. Такі, як ПАТ «Софія», наприклад. Якщо навіть цього недостатньо, тоді вже відключення зазнають і житлові масиви», – пояснює Олександр Павличук, заступник начальника РЕМу.
Також в РЕМі зізнаються, що вірогідність «віялових» відключень житлових будинків збільшується відповідно до зниження температури на вулиці, бо чим холодніше за вікном, тим більше людей починають використовувати альтернативні прилади обігріву, здебільшого електричні. Саме через це відбувається великий стрибок напруги і ризик несправності на лінії зростає.
Нажаль, спрогнозувати заздалегідь чи будуть відключення неможливо, бо постанова про економію приходить день-у-день. Тому співробітники РЕМу закликають броварчан обмежити користування електричними приладами, такими як посудомийні машини, фени, обігрівачі, бойлери та заощадливо відноситися до споживання електроенергії.
Маргарита Струтинська