Профілактичні щеплення – робити чи не робити? Комусь вони протипоказані, хтось тільки так думає, хтось відмовляється з принципових міркувань, а хтось вважає, що щеплення – це набагато більше зло, ніж захворювання. Останнім «доливають оливи до вогню» ЗМІ, які вже кілька років поспіль «вибухають» жахливими новинами про трагічні наслідки вакцинування. «Громадський ревізор» вирішив розглянути всі «за» і «проти» та дізнатися, як ставляться до вакцинації броварчани.
Епідеміїчуми, чорноївіспи, дифтерії та багатьох інших смертельних хвороб колись охоплювали міста, країни та цілі континенти. У багатьох випадках населення вимирало повністю, виживали лише одиниці. Проте зараз ці страшні хвороби майже не зустрічаються. І все це завдяки щепленням. Принаймні, так запевняють фахівці, які ратують за вакцинацію.
Вперше профілактичні щеплення були зроблені в кінці XVIII століття. Англійський лікар Едвард Дженнер помітив, що жінки, які працюють поряд із коровами, ніколи не хворіють чорною віспою. Хоча проводять багато часу поруч із хворими індивідами. Лікар зробив хід конем та вколов кільком людям незначну дозу коров’ячої віспи. Таким чином було доведено, що «піддослідним» хвороба більше не страшна – в них виробляється несприйнятливість до недугу.
ЩЕПЛЕННЯ ВРЯТУВАЛИ ТИСЯЧІ ЖИТТІВ
Аби упевнитись у важливості вакцини, не потрібно далеко ходити. Щорічно у світі від інфекційних хвороб гине близько 12 мільйонів дітей. Майже 4 мільйони з них помирають від захворювань, які можна попередити за допомогою вакцинації. І досі до кінця не подолано дифтерію, яка раптово спалахнула в Україні і в інших країнах СНД в 90‑х роках. Броварські лікарі з жахом згадують ті дні.
«Багато молодих людей померло. Хоча в радянські часи система щеплення була налагоджена, але в якийсь момент подумали, що вже побороли дифтерію і перестали вакцинувати від неї і виник спалах», – розповідає Ігор Кравцов, головний лікар Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Подолали недугу саме завдяки вакцинації, стверджує лікар. Та додає, що за кордоном відмова від щеплень сприймається, як відсутність батьківської турботи. В європейських країнах та у США, де рівень життя і стан медицини набагато вищий, ніж в Україні, користь від вакцинації більшість лікарів сумніву не піддають. Крім того, у багатьох країнах Євросоюзу кількість обов’язкових щеплень більша, ніж у нас. І при цьому обговорюються питання про створення нових вакцин та поліпшення їхньої якості.
Підтримує вакцинацію і популярний український педіатр Євген Комаровський. «Як людина, яка досить багато часу пропрацювала в інфекційній лікарні, з упевненістю заявляю: стосовно всіх хвороб, проти яких щеплення робляться, ймовірність захворювання залишається досить реальною. Діти цими хворобами хворіють, а результати бувають, м’яко кажучи, різні. Тому для нормальних, розсудливих і розважливих батьків немає і не може бути жодної дискусії з приводу того, треба щеплення робити чи не треба. Звичайно треба!» – пише на своєму сайті лікар Комаровський.
ЩЕПЛЕННЯ ВБИВАЮТЬ НАШИХ ДІТЕЙ
Існує чимало і протилежних думок. Деякі, як вітчизняні, так і західні лікарі запевняють, що профілактичне щеплення – вбивця імунітету дитини. Мовляв, підтвердження того, що саме вакцинація врятувала тисячі життів від епідемій – немає. Це все звичайна пропаганда, на якій заробляє фармацевтичний бізнес. А по суті, ви добровільно вводите в організм вашого чада страшну недугу і реакція на нього може бути неоднозначною.
«Знаючи все те, що я знаю тепер, я б не стала щепити своїх дітей, піддаючи їх ризику захворіти на діабет, астму, екзему, а також розвинути схильність до менінгіту і, врешті-решт, залишитися на все життя інвалідами…», – пише Джейн Донеген, Член Королівського Коледжу терапевтів Англії.
Головним противником здорового населення неодноразово називали Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ). Мовляв, та цілеспрямовано реалізує план «золотого мільярда», тобто, скорочення чисельності населення планети до одного мільярда жителів. А найпростіше це зробити за допомогою масових щеплень проти надуманих загроз, пишуть противники вакцинації.
Підтримують їх і ЗМІ, які неодноразово лякали матусь. «Дитину паралізувало після щеплення», «Маленький хлопчик раптово помер після вакцинації» – такі заголовки кілька років тому з’являлися ледь не щомісяця. Броварські медики запевняють, жодного разу не було доведено, що смерть або інвалідність стала причиною щеплення. Проте факти говорять за себе – кілька років тому кожна друга матуся відмовлялась від вакцинації і зараз по всій Україні дітей зі щепленнями нараховується менше 60%, запевняють в МОЗ України. При тому, що за нормами, аби уникнути епідемій, вакцинованим має бути не менше 70% населення.
Так чим може загрожувати зменшення кількості вакцинованих дітей? «Діти зі щепленням можуть бути носіями, а діти без щеплення можуть захворіти. Помирають не від дифтерії, а дифтерійного міокардиту, який нічим не лікується. Правець – судоми, йде параліч дихання і помирають не від правця, а від паралічу дихальної системи. Кір можна перехворіти, але якщо коревий енцефаліт? А корева пневмонія? Навіть діти зі щепленням можуть захворіти, проте перебіг захворювання буде легшим. Вакцина захищає не від самого захворювання, а від його наслідків», – стверджує заступник головного лікаря Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Віра Гребенець.
БРОВАРСЬКІ БАТЬКИ ЗДЕБІЛЬШОГО «ЗА» ЩЕПЛЕННЯ
На сьогодні істерія з відмовою від щеплень звелася на ніщо. «Громадський ревізор» опитав батьків на вулицях міста, і дев’ять з десяти запевнили – вакцинацію роблять і не вірять ніяким чуткам.
«Ми вирішили робити щеплення, коли наша Злата захворіла в півтора місяці. Так, було трохи страшно, боялись реакцій, проте краще перестрахуватись та бути впевненим, що твоя дитина буде захищена від наслідків страшних хвороб», – розповів нам Ігор, батько півторарічної дівчинки.
Педіатри броварських амбулаторій підтверджують – відмовляються від щеплень одиниці. Реакція на вакцинацію таки буває, проте, якщо ви хвилюєтесь, малюка можна вакцинувати в стаціонарі.
«Може бути температура, почервоніння. Може бути неспокій. Цим мамам ми рекомендуємо добу побути в стаціонарі, щоб і мама заспокоїлась, і лікарі були спокійні», – каже Олена Рошко, педіатр дитячої амбулаторії у Броварах.
Існує низка протипоказань до щеплення, найпоширеніший – алергія до компонентів.
Таким дітлахам вакцинацію не проводять або ж роблять за окремим календарем. Тому перед щепленням необхідно проконсультуватися з дільничний педіатром та інфекціоністом, які підтвердять готовність вашої дитини до вакцинації. Якщо все гаразд, то необхідно дотримуватись встановленого календаря щеплень. Від 1 січня 2015 року МОЗ України затвердило новий графік, наближений до європейських стандартів.
ВАКЦИНА НЕ ДЛЯ ВСІХ
Попри те, що нині більшість броварчан виступають «за» щеплення, проблема з вакцинацією малюків стоїть досить гостро. І не тільки у місті, катастрофічна нестача вакцини. МОЗ вчасно не провів тендери, тому препарати не закупили. У Міністерстві обіцяли виправити становище ще восени, проте питання досі відкрите. Броварські лікарні майже рік були без вакцини. Єдиний вихід – за власний кошт придбати препарат в аптеці. В центральні Броварській лікарні нам повідомили, що цього року вже більше ста батьків пішли на такий крок, аби захистити свою дитину.
«Ми виписуємо рецепт. З рецептом йдуть до аптеки, яка має ліцензію на продаж вакцини. Обов’язково із сумкою-холодильником, аби зберегти холодовий ланцюг. Необхідно, щоб від часу купівлі до приходу до лікаря пройшло не більше двох годин. Це вихід для тих, хто може зробити щеплення за гроші», – стверджує Віра Гребенець.
Проте, вакцина коштує близько 400–500 гривень (залежно від кількості компонентів), і багато броварчан не в змозі «потягнути» таку суму, тому малюки вимушено залишаються без щеплень.
Нещодавно до броварських лікарень нарешті надійшли препарати проти поліомієліту. Лікарі запевняють – поки що вакцини достатньо, проте закликають батьків не зволікати. А от БЦЖ і досі немає, тому педіатри побоюються, що у майбутньому ситуація з туберкульозом в країні може тільки поглиблюватись.
За проблему з вакциною взявся сам Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі. Він виступив із ініціативою щодо постачання препарату для щеплення БЦЖ від дитячого фонду ООН Юнісеф, а не російських представників. Аби втілити в життя цю ідею, парламент прийняв законопроект, який дозволяє здійснювати закупівлю ліків і вакцин через міжнародні організації. Отже, є надія, що в Україні незабаром з’являться довгоочікувані якісні препарати, а батьки матимуть змогу щепити дітей за державний кошт. Проте, вибір робити чи не робити щеплення дітлахам, залишається за батьками.
Катерина Ковальська