Батьки та малеча нарешті дочекалися теплих днів, коли можна досхочу покататися на гойдалках й наліпити пасочок в пісочницях. Сучасних дитячих майданчиків в Броварах безліч. Їх, в основному, зводять за кошт спонсорів. Проте радість від такого дозвілля може бути перекреслена надзвичайними ситуаціями, які часто виникають з причини невідповідного стану майданчиків.
Про це з власного досвіду знає молода мама Катерина. «Моя дитина вирішила покататися на гойдалці. Підійшла інша дитина і штовхнула гойдалку, і та вдарила дочку по голові. Потім звісно приїхала «швидка», дитині наклали кілька швів», – розповідає із жалем жінка. Трапилося це за лічені хвилини, просто на очах у Катерини. Лікарі кажуть, що забиття – це не єдина травма, яка може статися на дитячому май- данчику. Трапляються переломи і колото-різані рани. У пісочницях діти часто знаходять скло та недопалки. На очах нашої героїні минулого року зірвалася петля, на якій трималася гойдалка.
СЕРТИФІКАЦІЯ НЕ ОБОВ’ЯЗКОВА
Оскільки обов’язкової сертифікації дитячі майданчики не потребують, місцеві ЖЕКи та ОСББ проводять ревізію за наказом міського керівництва. Відбувається вона сезонно, приміром, після зими. Так, броварське управління ЖКГ надало доручення до кінця березня провести обстеження всіх подібних об’єктів. Тоді комунальники визначаться, які майданчики демонтувати, які відремонтувати, а які просто пофарбувати.
МАЙДАНЧИКИ-ПРИВИДИ
«Це просто жах», – каже Людмила Назарівна про дитячий майданчик, розташований біля «Ракушки» в парку «Перемога». Не ремонтували його вже півтора десятки років. Мам з дітьми тут немає, бо відпочивати страшно. Гірка репнула, гойдалка – зникла. Утім те, що атракціони зламані – не єдина проблема. Зачинений комунальниками майданчик приваблює наркозалежних та любителів оковитої. А починалася історія цього майданчика на позитивній ноті. Колишній мер Олексій Іщенко побував у США, у місті-побратимі Броварів – Рокфорді. Звідти і привіз пропозицію від євангельської організації «Діти навколо світу» побудувати для броварських дітей-чорнобильців сучасні майданчики. Все необхідне американці закупили і надіслали в Бровари. Перший встановили в парку «Перемога», наступного року – на вулиці Короленка. Однак деталей для ремонту цих споруд в Україні не виготовляють, тому майданчики зруйновані вщент. Нині вирішують, що з ними робити. Оскільки вони не мають балансової вартості, кошти на їх ремонт роками не виді ляються. Менталітет наших людей зробив свою справу: сітки звалили, конструкції зламали.
ГОЙДАЛКИ БІЛЯ ДОМУ
Про стан прибудинкових майданчиків годі й казати. Поблизу новобудов вони ще більш-менш придатні для використання. Втім і ті зазнали впливу підлітків, що окуповують дитячу територію ввечері – зламані лавочки, понівечені гірки та стоптані гойдалки. Таких втрат, приміром, зазнав майданчик у дворі будинку по Постишева, 1 В. Залишилась в Броварах і «радянська спадщина». Лише каркаси від колишніх гойдалок, на яких мешканці призвичаїлися вибивати килими. Броварські комунальники із цими спорудами також обіцяють розібратися. ЖЕКи та ОСББ мають або демонтувати застаріле залізяччя, або відремонтувати та пофарбувати ті, які ще можуть використовуватися.
«ЗЕЛЕНЕ СВІТЛО» НА МАЙДАНЧИК
Втім в Броварах є й чим похвалитися. Приміром, в Парку «Перемога» – ціле дитяче місто з десятком гойдалок та гірок. В парку Шевченка взагалі встановили дерев’яне диво, яке вписується в загальну концепцію парку. На Короленка поблизу «Форуму» діє дитячий майданчик, побудований за сучасними стандартами. Одним словом, комусь пощастило більше, а комусь менше. Чиїсь діти мають змогу кататися на безпечних гойдалках, а комусь доводиться миритися з тим, що побудоване біля будинку.
Інесса Косач