Міський парк «Перемога» – справжня втіха для городян. Таким просторим та зручним місцем відпочинку у центрі може похвалитися далеко не кожне місто в Україні. На жаль, не всі мешканці можуть просто насолоджуватися чудовою можливістю провести час на свіжому повітрі у приємній атмосфері. Декому неодмінно треба робити зі спільного надбання «дзвінку монету». Ані хвилини не переймаючись, що такі дії порушують права всіх громадян. У цьому матеріалі йтиметься саме про таких персонажів – людей, які заради власного гаманця залюбки зіпсують життя оточуючих.
У листопаді 2012 року міська рада виділила ділянку розміром 4,58 сотки товариству з обмеженою відповідальністю кафе «Віктор». У тому ж році орендатор змінив назву власної юридичної особи на ТОВ «Чарівна Тайстра». З якої причини сталося перейменування, наразі невідомо (подейкують, не обійшлося без рейдерства), і все ж для правдивості історії наводимо цей факт. Відповідні зміни внесли до діючої угоди.
5 березня нинішнього року на сесії міської ради підприємство звернулося з проханням викупити орендовану землю. Попередню згоду депутати надали, прийнявши перше рішення. На його підставі проведуть конкурс на обрання експерта, який оцінить земельну ділянку та встановить її вартість. Після розгляду експертного звіту міська рада визначить, чи варто продавати землю у зоні відпочинку. Якщо «так», нинішньому орендатору залишиться нотаріально завірити право власності на чотири з половиною сотки суходолу і справа зроблена. Цінність цієї землі у тому, що ділянка фактично знаходиться у рекреаційній зоні.
СВЯТО СПРАВЕДЛИВОСТІ
Деякі наші джерела називають приватизацію природної території надзвичайно вдалою оборудкою. Ще б пак, таке вдавалося далеко не всім. Напевно всі Бровари, ба більше, вся Україна пам’ятає скандал із намаганням Сергія Федоренка, більш відомого, як «масажист Азарова» прибрати до рук частину гордості міста – ділянку парку «Перемога». Йшлося про ПП «ФЕСКО», яке належить наближеній особі експрем’єра. Отже, це товариство орендувало 7 соток паркової землі та одного разу захотіло їх приватизувати. Це сталося ще у 2013‑му році.
Тоді на захист рекреаційної зони стала обурена громадськість міста, а справа здобула розголосу по всій країні. Акції протесту завершилися численними неподобствами: побиті журналісти, заарештовані активісти тощо. Зрештою, представникам старою злочинної влади не вдалося реалізувати свої підступні наміри. І це стало справжньою перемогою для тих, хто вважає всіх рівними перед законом та прагне знищити корупцію й кумівство. Тож, парк відстояли і правда перемогла.
ДЕЖАВЮ
Відтоді минуло кілька років і, здавалося, що старі схеми та «договорняки» із землею більше про себе не нагадають. Принаймні, що непорядним громадянам не спаде на думку знову зазіхати на зони відпочинку, які належать всім броварчанам. Втім, не так сталося, як гадалося. На розгляді у Броварській раді знову приватизація сумнівної, з моральної точки зору, землі. Претендент на викуп – ТОВ «Чарівна Тайстра» – хоче отримати у власність ділянку, яка нібито межує з парком «Перемога». Але це за документами. Візуально ж розважальний заклад знаходиться на території рекреаційної зони, принаймні своїми частинами. Передусім йдеться про літній майданчик з альтанками, мангалами та іншими атрибутами, властивими для відпочинку на свіжому повітрі.
КОЖНОМУ СВОЄ
З огляду на схему розташування, стає очевидним, що ділянка, яку хоче викупити ТОВ «Чарівна Тайстра», стикається із парком не менше, а навіть більше, ніж заклад горезвісного ПП «ФЕСКО». Загалом ситуації з обома компаніями досить схожі – розповідають експерти. Спочатку орендували землю, будувалися, розвивали бізнес, потім захотіли викупити ділянки, сплатили авансовий внесок, розробили експертну оцінку. Одним словом – проходили ті ж самі процедури. Відрізнявся хіба що рід діяльності підприємств. Попри схожість пройденого шляху, фінал для двох орендаторів виявився напрочуд протилежним. Яким бізнесом доречніше займатися у парку – питання зайве, бо відповідь – ніяким. Тим не менш, претендент-невдаха володів лікувально-оздоровчим центром, натомість, без двох хвилин власник землі утримує розважальний клуб із рестораном, готелем, віпзалою та літнім майданчиком (без нього у парку, звісно, не обійтися).
Обізнані з цією ситуацією люди пояснюють дивну незбагнену вибірковість щасливого володаря 458 квадратних метрів зеленої зони виключно політичними уподобаннями. Коли на шматок парку претендував «регіонал», про це дізналася, без перебільшення, вся країна. Нині ж приватизувати частину перлини Броварів намагаються прихильники інших політичних сил. «Чарівна Тайстра» належить Віктору Резніку (діючому депутату Броварської міської ради від «Фронту змін» Арсенія Яценюка) та його дружині. Виходить, що за нової влади відстоювати народне добро стало неактуальним?
ЗМОВЧАТИ – ЗНАЧИТЬ СХВАЛИТИ
Чому ж так відбувається? Хіба народ буде спати міцніше, якщо частину зеленої зони, де б могли гуляти діти, привласнить будь- хто, аби тільки не «масажист Азарова»? Невже українці керуються принципами політичної доцільності? Де реакція активістів? Чому мовчать медійники? Головне ж питання, куди поділися полум’яні захисники парку «Перемога» – депутати різних рівнів, які свого часу буквально відбили в негідників зелену зону? Чи не святкують вони успішний «віджим» паркової землі в ресторані «Чарівна Тайстра», який належить однойменному товариству? І чи не випадково саме «Чарівну Тайстру» народний депутат України Павло Різаненко облюбував в якості конференц-залу для «тайних вечерь» з деякими представниками бізнесу Броварів? Можливо.
На превеликий жаль, так стверджують наші джерела, які повідомили про причетність колишніх борців за недоторканість рекреаційної зони до приватизації 4,5 соток парку «Перемога». Якщо це правда, то дійсно немає меж людському цинізму. Бровари мають чудово пам’ятати цих осіб і дати належну оцінку принаймні їх мовчазній згоді на «дерибан» зони відпочинку. Залишається сподіватися, що саме так і станеться. Бо якщо кричущу несправедливість і далі не помічатимуть, нові господарі життя дуже швидко «візьмуть планку» часів розквіту режиму людини, яка не знала слова «ялинка».
P. S.
Після внесення змін до Земельного кодексу, процедуру приватизації землі суттєво спростили. Раніше для того, щоб відвести земельну ділянку у користування, необхідно було отримати дозволи п’яти інстанцій. Зокрема, висновки екологів, фахівців з культурної спадщини та СЕС. На сьогодні треба мати лише два погодження – територіального відділу Держземагентства і управління містобудування та архітектури. Звичайно, чим менше бюрократичної тяганини, тим краще. Втім, і перед нечистими на руку ділками, які звикли «рєшать» питання, з’являються нові обрії. Тож, якщо міська рада і далі дозволятиме викупати ділянки природних зон, унікальний парк «Перемога» може почати танути просто на очах спантеличених броварчан.
Ігор Латунський