Проблема «застарілих» парадних – це біда глобального характеру, яка стосується і мегаполісів, і невеликих міст. Не оминула ця напасть і Бровари. Проте, як зазначають в управлінні ЖКГ, з найбільш проблемними під’їздами все вирішено – ремонтні роботи завершені. «Громадський ревізор» особисто проінспектував оновлені під’їзди
Система відбору
Ще в минулому році управління ЖКГ Броварів прийняло програму розвитку і ремонту об’єктів житлово‑комунального господарства. Відповідно до цієї програми, щороку має проводитись перевірка житлових будинків, аби виявляти ті, що найбільше потребують ремонту. «Кожен рік балансоутримувач передає переліки робіт, які нам потрібно виконати. Чи це зробити капітальний ремонти в під’їздах, чи відремонтувати дах якогось будинку, чи ліфт. Ми об’їжджаємо адреси, які прописані в списку, і потім вибираємо ті об’єкти, які дійсно потребують ремонту. Потім ми працюємо над тим, аби з бюджету виділили кошти під ці роботи»,–розповіла Галина Плотнікова, начальник управління ЖКГ.
Вона також додала, що вартість ремонту одного парадного може коливатись від 50 до 100 тисяч гривень. Грошова варіація залежить від проблематичності самого будинку і переліку виконаних робіт.
Відремонтовані під’їзди
Наразі, як повідомляють чиновники, усі «проблемні» під’їзди, які були прописані в списку, і які потребували нагальної допомоги, повністю відремонтовані. Серед них 1-й і 3-й під’їзди по вулиці Київська, 288, вулиці Возз’єднання, 11 та 9 (1-й, 2-й під’їзди), також Незалежності, 11 (1-й, 2-й під’їзди).
В ряди «щасливчиків» увійшла і вулиця Гагаріна, 9, де відремонтували всі 4 під’їзди. Саме сюди завітали наші журналісти, що особисто проінспектувати результати ремонту. І справді, старі замки до вхідних дверей замінені новими, стіни гарно відтиньковані та вибілені, нижня частина вифарбована синім кольором, встановлені нові поштові скриньки, замінені лави.
Ложку дьогтю в загальне позитивне враження додав мешканець одного з під’їздів будинків: «У нас раніше була гарна лавка зі спинкою,– жаліється пенсіонер,– А зараз? Поставили якусь… Так, вона нова, але ж спинки немає».
Ми запитали в інших мешканців житлових будинків, що на Гагаріна, 9, про їх враження від ремонтів. Переважній більшості жильців будинку «омолоджені» під’їзди прийшлись до смаку.
Нововведення для мешканців багатоповерхівок
Аби наблизитись до європейського рівня житлово‑комунальних послуг, Верховна Рада України в травні прийняла закон, відповідно до якого рішення щодо проведення поточного і капітального ремонту, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт прийматимуть мешканці будинку. Вони ж як співвласники будинку будуть зобов’язані брати участь у його утримуванні, закладати кошти на його ремонт, винаймати бригаду ремонтників.
Найкращим виходом може стати створення ОСББ (ред. Об’єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наразі в Броварах за цією системою вже діє 45 будинків. Проте для більшості броварчан така система залишається новою і незрозумілою. Розуміючи це, працівники управління ЖКГ регулярно проводять роз’яснювальні роботи з мешканцями, розповідаючи усі переваги даного нововведення.
Беремо приклад з Європи
У свою чергу, варто відмітити, що в Європі дана система діє давно і досить вдало. Мешканці будинку не просто не смітять, вони особисто займаються прибиранням і ремонтом. Ба більше, в багатьох європейських містах жителі не проводять чітку межу між своїми квартирами і під’їздом. Так, педантичні німці слідкують за порядком і чистотою в парадних не гірше, ніж у власних оселях. Правопорушники і вандали, які намагаються щось вишкрябати на стіні чи «пульнути» цигарку в бік сходинок, безапеляційно отримують штрафи.
За океаном також не відстають. В Нью-Йорку влада на власному прикладі довела, що чистота вулиць, будинків та інших приміщень залежить тільки від людини. Чиновники Нью-Йорку довго думали, як змінити ставлення людей до загального простору у власному будинку. Для цього вони звернулись до «Теорії розбитих вікон», яка передбачає, що безлад спонукає людей смітити ще більше, а дотримання порядку сприяє чистоті. Не дивно, що після копіткої роботи відповідних інстанцій жителі мегаполісу стали поводитись культурніше.
Тому, якщо ми хочемо жити в чистоті і затишку, маємо прикласти певні зусилля для цього. І не обов’язково віддавати усі гроші на ремонт – інколи поставлений на підвіконні кімнатний вазон допоможе перетворити під’їзд на затишний простір.
Юлія Костюк