В теперішніх умовах, коли країна практично перебуває у стані війни, а через активні бойові дії на сході України ще й переживає дефіцит енергоносіїв, логічним та зрозумілим кроком від населення було б навчитись економніше користуватися наявними ресурсами.
Адже нераціональне їх використання це не тільки більше навантаження на економіку всієї держави, але й удар по гаманцю пересічного громадянина. На жаль, не всі українці знають, як ефективно оптимізувати свої затрати на «комуналку». Перше, що приходить в голову – не платити зовсім. Але це не найкращий вихід. Можна зменшити суму в платіжці абсолютно протилежним способом: елементарно утеплити стіни, тобто фасад будинку, та встановити тепловий лічильник у будинку.
Що зроблено у Броварах?
За даними заступника міського голови Броварів Григорія Голубовського, на сьогоднішній день оснащення бюджетної сфери тепловими лічильниками складає майже 100%, а житлового фонду – приблизно на рівні 30%. До того ж, неквапливий процес встановлення лічильників обтяжується скрутною економічною ситуацією в державі. За минулий рік у Броварах встановили всього 17 теплових лічильників, з яких 7 було розміщено за рахунок міського бюджету, 8 – силами КП «Броваритепловодоенергія» за рахунок тарифу на теплопостачання та ще 2 лічильники мешканці встановили власним коштом.
Як буде надалі – сказати поки що важко, адже цифри в бюджеті можна назвати орієнтовними. На сьогоднішній день фактично відсутній бюджет розвитку міста, за рахунок якого відбувається реконструкція та встановлення нового обладнання, тому порахувати кошти, які будуть виділені з бюджету на ці цілі – неможливо. Також багато чого залежить від того, яким чином буде закуповуватися обладнання. Якщо в бюджеті виділять до 300 тис. грн., міськрада зможе заключити договори з постачальниками напряму. Тоді процес має піти швидше. Якщо ж сума буде більшою, не обійтись без проведення тендеру. З дотриманням всіх необхідних процедур це на два-три місяці затримає процес модернізації. І це за умови, що не буде ускладнень.
Переваги теплових лічильників
Користуючись вищевказаним засобом економії, мешканці будинку зможуть платити тільки за те, що самі спожили. Жителям із встановленими тепловими лічильниками плата буде нараховуватись за фактом спожитого тепла, а не за загальну площу, як це було раніше.
Плани на майбутнє
Управління житлово-комунального господарства Броварів зараз збирає інформацію про стан будинків. Вже підготували перелік об`єктів, де ситуація найскладніша. Відтак роботи там проводитимуться в першу чергу. Також перевага на встановлення лічильників надаватиметься великим будинкам та тим, де частково вже працюють подібні пристрої. В поточному році за рахунок інвестиційної складової «Броваритепловодоенергія» планується встановити 9 теплових лічильників, зокрема на б-р. Незалежності, 2 та по вул. Грушевського, 17.
Міськрада вже визначилась із технічними характеристиками таких лічильників. Це мають бути автомати з системою зняття показників, які не потребують втручання людини. Це відбувається шляхом запиту через комп’ютерну мережу. Потрібні дані автоматично передаватимуться на сервер «Броваритепловодоенергії». Так планують зменшити вплив людського фактора та зекономити на контролерах, які мають стежити за показниками. За попередніми підрахункам в житлових будинках залишається встановити близько 250 лічильників, що обійдеться місту приблизно у 8 млн. грн.
Володимир Остапчук