Багато років ви щасливо жили в тихому та затишному районі. З вікна будинку бачили мальовничий парк. Аж раптом зелені легені почали вирубувати, встановили паркан та почали будівництво чергового торговельного центру. На додачу вирішили, що дитячий майданчик у вашому дворі має «посунутись», аби звільнити місце для парковки. Ні, це не фільм жахів. Насправді – такі реалії сьогодення і це яскрава ілюстрація на тему: «Що може статися, якщо не знати Генерального плану забудови міста, у якому живеш».
Саме в генплані можна знайти відповіді на питання – як буде розвиватись місто, де побудують дитсадок і школу, і чи не з’явиться прямо перед вікна ми хмарочос. Однак, є одне «але»… Якщо цей генеральний план законний та легітимний.
За даними Асоціації міст України, всього 39% населених пунктів України мають генеральні плани. Найкращі показники у міст обласного значення – 85%, дещо гірше – у міст районного значення та селищ міського типу – по 60% відповідно. Статистику псують села – всього у 38% українських сіл є генеральні плани забудови.
«Хороший генплан – це творчість хорошого архітектора. Необхідно знати потреби населеного пункту. Тільки підготовча робота з формування генплану має зайняти рік, якщо не більше. А просто намалювати квадратики на карті-схемі міста, за штрихувати їх, позначити промислові та міські забудови – це не генплан», – вважає директор компанії Global Solutions Сергій Тумасов.
Що ми маємо сьогодні в Броварах?
Чинний Генплан був прийнятий у 1999 році. За ці роки багато води спливло. Змінилось законодавство. Відбулись кардинальні зміни у місті. Через активну забудову постали нові виклики – дороги, транспортні маршрути, соціальні об’єкти, інженерні мережі. При цьому головний дороговказ по використанню міських територій ще досі «живе» у минулому тисячолітті. Фактично, генеральний план морально застарів та втратив свою легітимність.
Те, що конче необхідно вносити зміни, стало зрозуміло ще три роки тому. Відтоді почали створювати якісно новий документ, який враховує стан економіки, потреби броварчан та подальші перспективи розвитку міста. І ось, після численних обговорень, нарікань та доопрацювань, новий генплан готовий. Документ планують прийняти вже на початку цього року.
Отож, лише за наявності генерального плану в Броварах будуть втілювати у життя інноваційні проекти, будувати житлові комплекси, промислові підприємства та громадсько-ділові центри. А це нові робочі місця, нова інфраструктура. Переконливий аргумент, чи не так?
На користь прийняття документу свідчить і цілком реальна загроза «замороження» будівництва в місті. Адже з 2015 року заборонено проводити будь-які операції із земельними ділянками під забудову при відсутності містобудівної документації.
Для того, аби городяни мали можливість зорієнтуватися в перспективах розвитку свого міста, ми провели ревізію представленого генплану та пропонуємо тематичний «лікбез».
Бровари – самодостатнє місто!
Поки ідея приєднання міст-супутників до столиці «перетиралася» роками у міністерських кабінетах та КМДА, місто активно розбудовувалось та розвивалось. Головна архітектора Броварів Лілія Рибакова каже, що всупереч міфам про спальний район столи ці, Бровари – повністю самодостатнє місто, комфортне для його мешканців. Вже зараз за темпами будівництва воно наздогнало Київ. Саме така концепція закладе на до нового генерального плану.
Житлове будівництво – рівняймось на Європу
«При підготовці містобудівної документації головне завдання, яке ми поставили, – довести рівень життя в місті до європейських стандартів. Пріоритетним напрямком розбудови міста визначено житлове будівництво та створення необхідних інженерно-транспортних комунікацій для нових будинків. Всі нові мікрорайони матимуть розвинену соціальну інфраструктуру: дитячі садочки, школи, поліклініки, лікарні та сквери», – каже Лілія Рибакова. Тобто, 36 квадратних метрів на одну людину. Це передбачено європейськими нормами і закладено у плані-розбудові міста.
Зводитимуть багатоквартирні комплекси на території IV житлового району та в районі вул. Богунської. Завершать будівництво мікрорайону «Олімпійський». Загалом, втілення цього плану має збільшити житловий фонд міста майже вдвічі: на 14,5 тисяч квартир.
З надією на переселення
Застарілий житловий фонд не тільки не користується популярністю, він втрачає колишню надійність та економічну доцільність. Старі будинки, які будувалися ще в середині минулого століття, руйнують ся на очах. Доцільніше знести старі халупи та збудувати на їх місці нові. Мешканці безперечно будуть у виграші, адже отримають сучасні квартири з більшою площею. Такі приклади в Броварах вже є. Наприклад, у 2012 році 16 родин отримали ключі від нових апартаментів.
Темпи будівництва не сповільнять. Змінять вимоги до забудовників
Донедавна, при проектуванні житлового комплексу інвестор намагався «заасфальтувати» чи не всі 100% придбаної території. Про озеленення чи хоча б мінімальні соціальні блага навіть не йшлося.
З часом з’явилась конкуренція на ринку житла. Забудовники «міряються» між собою кращим місцем розташування, висотністю своїх будинків, сучасними фасадами. Ба більше, у боротьбі за покупця намагаються зробити об’єкт конкурентоспроможним. Створюють красиві внутрішні двори з алеями, фонтанами, оригінальними дитячими майданчиками, передбачаю чи необхідну інфраструктуру: магазин, аптеку, банкомат тощо.
Все це добре, а що ж там із соціальними об’єктами? У цивілізованому світі вже давно забудовник може будувати лише ті об’єкти, які відповідають генеральному плану.
Запропонований документ вирішує цю проблему через планування доріг, садочків, шкіл, парків, місць відпочинку. Тож, після прийняття генплану інвестор не зможе при всьому бажанні по будувати паркінг замість обіцяного садочка.
Подбали і про озеленення. Аби броварчанам легше дихалося, у місті понад 100 гектарів зелених територій передбачили під місця відпочинку. Зокрема збудують нові парки та сквери, – обіцяє Лілія Рибакова.
З освітою проблем не буде
Раніше у Броварах нараховувалось 27 дошкільних установ. Залишилось лише 17. Прикра статистика каже, що за роки незалежності розпочав роботу тільки один – ДНЗ «Сонечко», розташований в прибудованому приміщенні нової багатоповерхівки. Тому, аби прилаштувати своє чадо, батьки змушені завчасно «домовлятися» із дирекцією дитячих садочків. Діти виховуються у переповнених групах.
Цю проблему можна розв’язати, лише збудувавши нові «Сонечки» та «Джерельця».
Нині в IV житловому районі Броварів за рахунок інвесторів будують два дитячих садочки. Один по вулиці В’ячеслава Чорновола, інший – по Павла Чубинського. Невдовзі вони радо відкриють двері для 250 малюків. Втім, цим не обмежиться. В найближчі 15-20 років заплановано побудувати ще 18 дитячих закладів, де виховуватимуть майже три тисячі дітей.
Також, мають звести 7 загально освітніх шкіл, в яких навчатимуться близько восьми тисяч школярів. Територіально освітні установи зводитимуть у районах масової житлової забудови, поруч із новими багатоповерхівками. Не оминули увагою й профтехосвіту та вищі школи.
Далеко їздити до поліклініки не доведеться
За новим генеральним планом у місті планують збудувати до десяти нових медичних закладів. З’явиться дві новенькі поліклініки та багатопрофільний лікувальний центр на 1150 ліжок із підстанцією швидкої медичної допомоги. Височітиме будівля по вулиці Київській на в’їзді до Броварів. А на базі дитячої лікарні добудують амбулаторно-поліклінічний заклад із реабілітаційним центром. Тож, найближчі роки в Броварах буде попит на лікарів.
«Золотих рибок» побільшає
В управлінні містобудування по дбали і про розширення мережі фізкультурно-оздоровчих закладів.
Цього року вже готові розпочати роботи з відбудови плавального басейну «Хвиля». Це у V житловому районі по вулиці Енгельса, 6-а. За планована й реконструкція існую чого спортивно-оздоровчого комплексу «Металург».
А по вулиці Вокзальній візьмуться за створення стрілецько-спортивного комплексу зі стадіоном. Тут планують навчати молодь біатлону, лижному та ігровим ви дам спорту.
Розвиток промисловості – в пріоритеті
У новому генеральному плані максимально врахували інтереси бізнесу. Адже всім відомо, що нове підприємство забезпечить десятки, а іноді й сотні робочих місць. А це наповнення бюджету та реалізація соціальних програм.
Для прикладу, у старому плану ванні 1999-го року в VI мікрорайоні міста планували будувати житло. Однак на перепоні стала значна віддаленість від центру, відсутність інфраструктури. Нині цю територію визначили як промислову зону за функціональним при значенням. Річ у тім, що будувати житло там нерентабельно. Район «розкроїла» залізнична колія.
І при будівництві інвестор не забезпечив би нових мешканців ані дитячими садочками, ані школами. Ця інфраструктура лягла б на плечі місцевої громади.
Аби земля не заростала бур’яном, у південній частині міс та планують реалізувати амбітний проект – створити екоіндустріальний парк.
За умови його реалізації Бровари значно підвищать свою інвестиційну привабливість. Розмір земельної ділянки індустріального парку в 330 гектарів до зволить на його території розвивати промислові майданчики з виробництвом харчової, фармацевтичної, деревообробної, меблевої, поліграфічної продукції та навіть автомобілебудування та металообробку. Серед основних переваг для інвесторів – близькість до Києва та аеропорту «Бориспіль», розвинена транспортна інфраструктура.
Без заторів
До речі про транспорт. Кільцева дорога навколо Києва таки з’явиться. Втім, терміну реалізації проекту ніхто не називає. Грошей на це катма, – заявили у Кабміні. Однак, щойно гривень побільшає, в Броварах побудують різнорівневу транспортну розв’язку на перехресті вулиці Красовського та Об’їзної дороги. Крім того, темпи як житлового, так і промислового будівництва в Броварах, за кладені в генплан, вимагають такої ж швидкості будівництва доріг.
Тож, варто очікувати появи нових магістральних вулиць, транспортних маршрутів та створення місць для паркування. Обіцяють провести реконструкцію й вже існуючих автошляхів.
Комунікації витримають
Генеральний план передбачає за міну та реконструкцію існуючої інженерної мережі та будівництво нових. Усе це стане можливим виключно за рахунок залучення інвестицій. Мовляв, нові райони – свіженькі комунікації.
Поступово ремонтуватимуть каналізаційні очисні споруди. А от у районах, де досі не було каналізації, вона має з’явитися. Це вже за кошт міста. Генеральним планом передбачене 100% каналізування. Без винятків.
Гондоли не знадобляться
Підтоплення… Одвічна проблема жителів Старого міста. Приватні будинки тут зведені на болотах і головна розвага – хто більше насипав піску на подвір’я. Чим більше завіз, тим менше за топило. Підтоплені райони кожної весни намагаються осуши ти, але з водою впоратися не можуть. Генплан пропонує таке вирішення – реалізувати цілий комплекс заходів для інженерного за хисту території від цього явища. Зокрема, з’явиться гідротехнічний захист у ІІ мікрорайоні.
Крім того, в Броварах розвиватиметься система дощової каналізації. Як виявилось, у радянські часи її створення не було обов’язковим.
А раптом завтра…
Нині досить актуальним є питання відсутності схеми цивільного захисту (цивільної оборони) як на мир ний час, так і на особливий період. З прийняттям генплану така система з’явиться. Чиновники обіцяють, що найближчим часом про Бровари з впевненістю можна буде сказати: «Моє місто – моя фортеця».
Отож, підсумовуючи, повідомляємо результати нашої ревізії: без генерального плану місто залишатиметься у стані «заморозки». Інвес тор не ризикне вкладати свої мільйони, не будуватиметься житло, не з’являться нові робочі місця, соціальні об’єкти та місця відпочинку.
Прийняття нового генплану покращить інвестиційну привабливість та дасть поштовх до розвитку міста. А це перший крок до життя за європейськими стандартами.
Тож, генеральному плану Броварів неодмінно потрібно дати «зелене світло»!
Інеса Косач